Inchidere procedura faliment client

Mesaj
Autor
apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Inchidere procedura faliment client

#31 Mesaj de apetrem »

balteanuc692 scrie:Citeam in Legea 85/2014 - Legea insolventei, la art. 5 pct. 19
şi care este relevanta acestui text din prisma fiscaliătii ?
Marian Apetre

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inchidere procedura faliment client

#32 Mesaj de balteanuc692 »

Pai daca tu nu te mai recunosti creditor, cum vii dupa sa ceri ajustare?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Inchidere procedura faliment client

#33 Mesaj de apetrem »

credeam ca ai gasit ceva in noul cod fiscal ...
asa poti aduce argumente si din legea circulatiei ...
am inteles ... hai s-o lasam asa ...
Marian Apetre

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inchidere procedura faliment client

#34 Mesaj de balteanuc692 »

Merita incercat dar cred ca un judecator asa ar gandi, la o contestatie...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inchidere procedura faliment client

#35 Mesaj de tomac »

Răzvan, nu există condiționare de acest fel pentru exercitarea dreptului de deducere. Este irelevant. Poate nu ai primit adresă de la lichidator să te înscrii la masa credală. Codul fiscal nu pune o astfel de condiție. La fel este și în cazul asigurărilor. Simpla deținere a unei polițe de asigurare pentru bunuri dă drept de deducere în anumite situații pentru bunurile distruse, fără a se condiționa de existența vreunei despăgubiri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inchidere procedura faliment client

#36 Mesaj de balteanuc692 »

Ar fi minunat sa se respecte intocmai si numai codul fiscal. Dar cum codul fiscal este legat de alte mii de acte normative... tare ma tem ca si aici se leaga...

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inchidere procedura faliment client

#37 Mesaj de balteanuc692 »

https://www.google.ro/url?sa=t&source=w ... 9DZWcrtCzA

O contestatie respinsa tocmai pe articolul din legea insolventei. Ar fi fost interesant daca am fi vazut si parerea unei instante...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inchidere procedura faliment client

#38 Mesaj de tomac »

Tratamentul fiscal este reglementat exclusiv prin codul fiscal. Nici un alt act nu prevalează în fața lui și nici un alt act nu poate introduce condiționări fiscale.
Respingerea contestațiilor e o practică frecventă. Din experiență spun. Se preia punctul de vedere al organului de control indiferent de argumente în peste 90% din cazuri. Așa că pentru mine nu e relevant asta,
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inchidere procedura faliment client

#39 Mesaj de balteanuc692 »

Da, stiu. De aceea as vrea sa vad si o parere a unei instante...

Si totusi, se pune problema si asa...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inchidere procedura faliment client

#40 Mesaj de tomac »

Se prea poate. Nu ar fi prima dată și nici ultima dată în care un organ fiscal introduce condiționări suplimentare față de codul fiscal în baza unei simple opinii. Eu am clienți care nu au fost anunțați niciodată că cei cărora le-au livrat bunuri au intrat în insolvență. În aceste condiții, organul fiscal ar trebui să demonstreze în primul rând că există informații suficiente și credibile prin care poate demonstra că eu am fost anunțat și deși am fost anunțat nu m-am înscris. Crezi că vor face asta? Te asigur că nu. Că fac numai ce le convine, din păcate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inchidere procedura faliment client

#41 Mesaj de balteanuc692 »

Ziceam de instanta si ca as vrea sa vad o decizie definitiva pentru ca, la cursurile de la CCF vin anafisti sa ne invete pe noi cum e bine. Sefi, sefuleti, sefuloi... Si unu` din ei era clar convins ca e bine asa, ca daca nu esti inscris la masa credala... pa. Pai daca sefuletii, sefuloii gandesc asa... e clar ca inspectorii sunt montati. Vor fi multe spete pe tema asta, dupa parerea mea.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inchidere procedura faliment client

#42 Mesaj de balazse »

Pai daca cei care scriu Codul Fiscal nu stiu ce a aparut in norme nici nu ma mai mira nimic.

sfetcui322
Mesaje: 8
Membru din: Mar Dec 20, 2011 2:03 pm

Re: Inchidere procedura faliment client

#43 Mesaj de sfetcui322 »

Buna ziua,
Am tot citit pe forum despre subiect si tot nu ma pot lamuri.Poate ma ajuta cineva.
Am un client care avea sa-mi achite inca din dec.2014 marfa in val.de 10000 lei cu TVA.
Am aflat prea tarziu ca acest client este in insolventa(am verificat pe ONRC)si nu sunt inscrisa la masa credala.Nu am constituit nici provizion.
1.Mai pot constitui acum provizion cf.art.26 C.F./2016 cu deductibilitate 30%?
2.Sunt corecte urmatoarele inregistrari contabile :
- trecere in clienti incerti pe baza de AGA 4118 = 4111 10000 lei
- constituire provizion 6814 = 491 10000 lei (3000 lei ded.si 7000 lei neded.);
dupa termenul de prescriere pe baza de AGA sa trec pe pierdere clientul incert si sa fac fact.de storno
(am TVA la incasare) 654 = 4118 8064.52 lei (2419.35 lei ned.si 5645.17 lei ned.)
4118 = 4428TI -1935.48 lei?
- anulare provizion 491 = 7814 10000 lei(3000 lei impozabilisi 7000 lei neimpozabili)?
3.Pot scoate clientul incert din evidenta pana sa se prescrie?
Daca am gresit sumele(acestea ma intereseaza)poate are cineva rabdare sa ma corecteze!
Multumesc anticipat!

scorodetc
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 26, 2018 5:56 pm

Re: Inchidere procedura faliment client

#44 Mesaj de scorodetc »

Buna ziua!
Am un SRL care din 01.01.23 a intrat la impozit pe profit.
In 2019 a prestat servicii unui client (facturi valuta- neachitate), caruia la inceputul anului 2020 i s-a deschis procedura de faliment. Decizia instantei cu admiterea falimentului a fost data in februarie 2023 (am vazut pe just.ro).
In contabilitatea firmei, dupa 270 zile de la scadenta facturilor, valoarea acestora + diferentele din schimb valutar au fost trecute pe clienti incerti, insa fara a constitui provizion. Impozitul de 3% aferent facturilor neincasate a fost platit la trimestru, la momentul respectiv. Acum, in februarie, la inregistrarea 654=4118 (scoaterea din evidenta a creantei neincasate), valoarea facturilor neincasate, respectiv a diferentelor de curs am vazut-o ca fiind trecuta in "Registru de evidenta fiscala" ca si cheltuiala la "suma impozabila" si nu la "suma nedeductibila. Mi se pare eronat ca aceasta suma sa participe la calculul bazei impozabile a impozitului pe profit, din moment ce pt aceeasi suma a fost achitat deja impozitul de 3 %.
Gresesc cu ceva ? Cum as putea proceda?

precupl39
Mesaje: 77
Membru din: Vin Noi 23, 2018 6:12 pm

Re: Inchidere procedura faliment client

#45 Mesaj de precupl39 »

Buna ziua,

In cazul in care societatea este in curs de insolventa si mi se solicita “adresa creditori”, la ce se refera? La clienti ct 4111 sau la furnizori ct 401?
Multumesc frumos pt raspunsuri!!

Scrie răspuns