recuperare TVA extern

Mesaj
Autor
spitzelr119
Mesaje: 28
Membru din: Vin Apr 24, 2009 12:00 am

recuperare TVA extern

#1 Mesaj de spitzelr119 »

Buna ziua.O firma de transport marfa plateste taxele de drum si combustibilul extern cu carduri dkv iar factura este emisa de o firma din Germania urmand ca aceasta firma sa ne recupereze TVA-ul extern.Acum am primit factura iar din totalul ei se scade tva-ul care a fost recuperat.In ce cont trebuie introdus acel tva recuperat sau cum trebuie procedat ca sa fie corect?Am dat cautare dar nu am gasit nicaieri raspunsuri despre acest subiect.Multumesc.

ilesm680
Mesaje: 31
Membru din: Mar Sep 15, 2009 12:00 am
Localitate: Jibou-Salaj
Contact:

Re: recuperare TVA extern

#2 Mesaj de ilesm680 »

Eu fac in felul urmator: Firma care imi recupereaza Tva extern este din Danemarca, Iar facturile cu alimentarile pe card si taxe de drum imi vin de la o firma din Ungaria, dar nu cred ca asta-i important. Deci, la primirea facturii de alimentare fac:
6022 - 401 = suma cheltuita pe combustibil
624 - 401 = suma cheltiuta pe alte taxe(in euro la cursul de schimb din data facturii)
- la primirea facturii de recuperare TVA, pe care se mentiuoneaza TVA recuperata in negru si comisionul care si-l opresc ei pt. serviciile efectuate in rosu:
411 - 7588 = suma recuperata a tva-ului
628 - 401 = suma retinuta de firma, comisionul.
La plata facturii virez suma care este diferenta dintre suma facturii de alimentare si suma facturii de recuperare TVA.
Factura de recuperare a TVA-lui, dar numai suma comisionului il trec in D390 ca si prestari servicii intracomunitare.
Nu sunt buna de profesor, dar sper ca ati inteles metoda mea de lucru.

Scrie răspuns