declaratia 112

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
buldanc431
Mesaje: 113
Membru din: Vin Oct 12, 2007 12:00 am

Re: declaratia 112

#16 Mesaj de buldanc431 »

am facut varianta test si am observat ca la conventii civile nu apare in decl 112 impozitul aferent conventiilor ( la creante fiscale ) banuiesc ca in variata finala se va reglemnta acest aspect .

zaricia383
Mesaje: 16
Membru din: Joi Feb 07, 2008 12:00 am

Re: declaratia 112

#17 Mesaj de zaricia383 »

La CCI am sume de recuperat din luna anterioara (6 lei); in d112 la pct 1-datorat apare obligatia afer lunii 01.2011 16 lei; la pct 2-deductibila am completat manual 6 lei; la pct 3-de plata apare corect 10 lei, dar in totatul obligatiilor de plata nu tine cont de cei 6 lei; total initial in declaratie 897 lei, total dupa modificare 897 lei ( nu 891 lei cat este corect).Nici la generarea ordinului de plata nu tine cont de suma deductibila.
A mai avut cineva aceasta situatie?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: declaratia 112

#18 Mesaj de septimiuv »

in 112 nu apare acest impozit
apare doar impozitul pe salarii
impozitul pt conventii civile se declara in 100

murgeaa61
Mesaje: 39
Membru din: Mie Mai 28, 2008 12:00 am

Re: declaratia 112

#19 Mesaj de murgeaa61 »

Am incercat "declaratia 112" pe o firma cu angajati in program de lucru normal, s-a generat OK cu mesaj ca este corecta.
Am probat si cu concedii medicale, vreo trei variante si am primit mesaj de eroare de fiecare data, insa nu pricep ce eroare, ceva de genul "Verificati fisierul atasat pentru erori si atentionari!", care fisier ..... eu nu l-am gasit ?!?
S-a prins cineva care este problema?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: declaratia 112

#20 Mesaj de septimiuv »

ai o agrafa pe undeva in pdf, apasa pe ea, o sa apara un fisier cu erori

zaricia383
Mesaje: 16
Membru din: Joi Feb 07, 2008 12:00 am

Re: declaratia 112

#21 Mesaj de zaricia383 »

la fel cu situatia prezentata mai sus este si cu sumele de recuperat de la somaj, le-am trecut in sectiunea C5, dar in sectiunea A nu sunt trecute automat ca deductibile; daca le trec manual nu modifica totalul obligatiilor de plata

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 112

#22 Mesaj de balazse »

zaricia383 scrie:la pct 2-deductibila am completat manual 6 lei
In urma aparitie OUG.117/23.12.2010, textul OUG.158/
ART. 38
(2) Sumele reprezentand indemnizatii platite de catre angajatori asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate de acestia in luna respectiva, se recupereaza din contributiile datorate pentru lunile urmatoare sau din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate din creditele bugetare prevazute cu aceasta destinatie, in conditiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonante de urgenta. Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite in cuantum de 6,5% si 7% pentru asigurarile sociale de sanatate.
s-a modificat astfel:
"(2) Sumele reprezentând indemnizaţii plătite de către angajatori asiguraţilor, care depăşesc suma contribuţiilor datorate de aceştia în luna respectivă, se recuperează din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate din creditele bugetare prevăzute cu această destinaţie, în condiţiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă. Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite reprezentând contribuţii de asigurări sociale de sănătate."
Adica nu mai ai posibilitatea de a recupera lunar sumele. Dupa parerea mea nu mai poti pune suma nici la deductibil.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 112

#23 Mesaj de balazse »

zaricia383 scrie:le-am trecut in sectiunea C5, dar in sectiunea A nu sunt trecute automat ca deductibile; daca le trec manual nu modifica totalul obligatiilor de plata
Eu zic sa trimiti un mail celor de la Saga si precis se va remedia problema.

zaricia383
Mesaje: 16
Membru din: Joi Feb 07, 2008 12:00 am

Re: declaratia 112

#24 Mesaj de zaricia383 »

eu am inteles ca nu sunt deductibile din contributia la fd de sanatate ( 5.2% si 5.5%) nu si din CCI; daca este asa cum spui cum se vor recupera aceste sume? In declaratia inventar ce se depune pana in 15.02.2011 se trec sumele datorate la 31.12.2011 si neachitate la 31.01.2011 si sumele de recuperat pentru care s-a depus cerere de rambursare?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: declaratia 112

#25 Mesaj de danilevicis »

a se vedea sectiunea C.2. Indemnizaţii sănătate ( conform OG 158/2005), randul 11 "Total sumă recuperată de angajator din contribuţia lunii curente".
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 112

#26 Mesaj de balazse »

Din pacate sau este o scapare din partea celor de la casa de sanatate sau au facut intentionat, dar momentan ai doar posibilitatea de a cere recuperarea sumelor direct de la casa de sanatate pe ultimele 3 luni, habar n-am ce se va intampla cu sumele de recuperat din perioada anterioara.

De altfel in sectiunea C.2. Indemnizaţii sănătate (conform OG 158/2005), nu exista rand cu "Suma de recuperat de la FNUASS din lunile precedente" asa cum era inainte in declaratia CCI.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: declaratia 112

#27 Mesaj de danilevicis »

Pana la urma, scrie in lege cum scrie, dar tu, daca luna de luna, nu virezi banii si luna de luna treci la suma de recuperat din luna curenta, pana la urma iti recuperezi toti banii. Daca sunt sume fabuloase, atunci faci dosarel, dar pt sume modice, poti recuperar linistit luna de luna, nevirand banii de contributie. Nu au ce sa zica.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 112

#28 Mesaj de balazse »

Incearca sa treci o suma la deductibil si vei primii urmaoturul mesaj:
ATENTIE!
ANGAJATOR:
* ATENTIE! - Creanta 15 - Suma deductibila incorecta!
Desi este completat astfel:
- datorat: 13
- deductibil: 13
- de plata: 0
Ii drept ca apare la "erori si avertizari" si se genereaza fisierul xml, nu stiu daca va fi corect.
Din pacate nu am semnatura digitala sa trimit un test sa vad ca mesaj as primii la validare.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: declaratia 112

#29 Mesaj de danilevicis »

Întrebari :
In noua varianta a declaratiilor reunite ce se intampla cu copiile certificatelor medicale care
ajungeau la Casele Judetene de Sanatate?
Răspuns:
Copiile certificatelor medicale se depun in continuare la casele judetene de sanatate

:| :|
de pe anaf la intrebari frecvente despre 112.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 112

#30 Mesaj de balazse »

Cei de la Satu Mare (ca doar s-a organizat in fiecare zi de joi, in cursul lunii ianuarie o intalnire intre institutii si contribuabili) au spus ca nu se va depune doar in cazul in care se vor cere recuperarea sumelor.
Pana la urma, daca ai subventie tot vei sta la somaj, daca ai certificat medical iar vei sta la sanatate etc.

Scrie răspuns