Import fisier XML in declaratia 112

Mesaj
Autor

barbup
Mesaje: 53
Membru din: Mie Oct 15, 2008 12:00 am

Re: Import fisier XML in declaratia 112

#32 Mesaj de barbup »

In luna aprilie am inregistrat 2 concedii medicale suportate din CCI. In declaratia 112 la contrib pt concedii si indemniz se preia suma datorata 147, si suma deductibila tot 147. de plata 0. S-a schimbat ceva in legislatie, se compenseaza suma datorata din suma ce urmeaza a fi recuperata ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import fisier XML in declaratia 112

#33 Mesaj de balazse »

Se "compenseaza" doar in luna in care ai concedii medicale suportate din CCI pana la nivelul contributiei la CCI.

barbup
Mesaje: 53
Membru din: Mie Oct 15, 2008 12:00 am

Re: Import fisier XML in declaratia 112

#34 Mesaj de barbup »

Multumesc Balasz! Dar s-a modificat oug 117/2010? Pentru ca de atunci s-a precizat ca nu ne mai permite sa compensam ,platim suma datorata si ducem cereri la casa de sanatate pentru recuperarea sumelor suportate din cci !

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Import fisier XML in declaratia 112

#35 Mesaj de fagarasa176 »

Ordonanţă de urgenţă nr. 158 din 17/11/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate scrie:Art. 38. - (1) Sumele reprezentând indemnizaţii, care se plătesc asiguraţilor şi care, potrivit prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, se suportă din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, se reţin de către plătitor din contribuţiile pentru concedii şi indemnizaţii datorate pentru luna respectivă.
(2) Sumele reprezentând indemnizaţii plătite de către angajatori asiguraţilor, care depăşesc suma contribuţiilor datorate de aceştia în luna respectivă, se recuperează din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate din creditele bugetare prevăzute cu această destinaţie, în condiţiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă. Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite reprezentând contribuţii de asigurări sociale de sănătate.
Eu inteleg altceva...ia citeste cu mai multa atentie :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns