factura ue neplatitor tva

Mesaj
Autor
dudumand
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

factura ue neplatitor tva

#1 Mesaj de dudumand »

Sunt intr-o mare dilema si nu stiu daca am procedat corect.
Mai exact:firma este neplatioare de tva,recruteaza si trimite personal la munca in Germania,in special in agricultura.Inainte de a pleca omul la munca plateste o parte din comision pt care soc emite factura.O data ajuns acolo ,in baza unui contract de colaborare,persoana la care presteaza munca,pers. fizica neplatitor de tva in germania, ii retine restul de comision pe care mi-l vireaza mie.Eu am emis factura normala,pe numele neamtului,pt ca el a incasat banii si mi i-a virat,asta s-a intamplat anul trecut in vara.
Trebuia sa ma inregistrez ca platitor de tva?sa fac 390 vies,301?Sau nu trebuia facuta factura pe numele lui?Cum e corect si ce mai poate fi facut.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura ue neplatitor tva

#2 Mesaj de tomac »

Citiți cu atenție tot ghidul de aici
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dudumand
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: factura ue neplatitor tva

#3 Mesaj de dudumand »

am citit ghidul,multumesc , dar tot nu am iesit din ceata,poate si pt faptul ca am avut o zi grrea.Nu stiu daca am procedat corect facturand catre neamt,care de fapt doar imi colecteaza mie diferenta de comision,banii nu sunt de la el propriu zis ci de la cei trimisi acolo la munca.Aici e nedumerirea mea.Si ca fapt divers,daca conteaza,factura catre el a fost emisa inainte de infiintarea registrului op.intracomunitari.

Scrie răspuns