AIC cod invalid de tva

Mesaj
Autor
dumitrescuc978
Mesaje: 41
Membru din: Joi Iul 31, 2008 12:00 am

AIC cod invalid de tva

#1 Mesaj de dumitrescuc978 »

Cum inregistrez o AIC la care furnizorul nu are cod valid de tva (VIES) si factura are inscrisa pe ea tva 20%? Beneficiarul are cod valid de tva si este inregistrat in ROI.
In ecranul de intrari in valuta la Tip selectez Factura si la tva pun 0?

Cum o declar in Decontul de tva? Trebuie sa depun 390?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: AIC cod invalid de tva

#2 Mesaj de paturcai »

Cam lapidara informatia...
De unde stiu eu ca beneficiarul nu s-a dus in statul european si a cumparat acolo - local - marfurile pe care le-a adus in tara?
Nu stiu.
Si atunci de ce sa cred ca furnizorul a facut gresit o factura cu TVA stiind care este regimul in UE?
Greu de crezut!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dumitrescuc978
Mesaje: 41
Membru din: Joi Iul 31, 2008 12:00 am

Re: AIC cod invalid de tva

#3 Mesaj de dumitrescuc978 »

Sincer nu stiu nici eu. Eu am primit numai factura.
Daca s-a dus in Italia si a cumparat marfa, cum se inregistreaza?

dumitrescuc978
Mesaje: 41
Membru din: Joi Iul 31, 2008 12:00 am

Re: AIC cod invalid de tva

#4 Mesaj de dumitrescuc978 »

Am sunat, intr-adevar a fost patronul in strainatate si le-a cumparat.
In acest caz nu mai este achizitie intracomunitara?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AIC cod invalid de tva

#5 Mesaj de eugen01 »

Nu nu este.Pentru a se incadra la AIC/LIC, printre altele, trebuie ca ambii parteneri sa furnizeze cod valabil VIES.
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... AIC#p73391

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: AIC cod invalid de tva

#6 Mesaj de paturcai »

In continuarea celor scrise de Eugen01:
O cumparare locala - intr-o tara UE - nu poate fi incadrata la achizitii intracomunitare.
Am posibilitatea sa solicit restituirea de TVA:
exista pe site-ul ANAF (http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/fo ... 8_2009.pdf) o declaratie care imi permite acest lucru. Declaratia 318 imi permite acest lucru; ea se completeaza NUMAI ELECTRONIC si se depune folosind certificatul digital.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: AIC cod invalid de tva

#7 Mesaj de paturcai »

Sunt dator cu inregistrarile contabile, pe care le consider eu de bun simt:
- nu pot declara achizitia in decl 390 pentru simplul motiv ca factura contine TVA si nici vanzatorul nu o va declara la randul lui (livrarea este in Statul membru, o vanzare locala)
- nici dupa depunerea declaratiei 318 nu voi declara aceasta achizitie in 390; ca principiu: ma pun intotdeauna in locul vanzatorului si nu a cumparatorului: cum as proceda daca eu as fi facut aceasta factura iar cumparatorul ar fi fost dintr-un stat UE. Cu siguranta, fiind o livrare locala, as fi colectat TVA, adica as fi facut o factura cu regim normal de taxare, in cazul de acum cu 24%.
- cum facem totusi inregistrarile contabile in "asteptarea" recuperarii TVA?
clasa de stocuri = furnizori (3XX/2XX = 401/404)<--------inregistrez factura de achizitie
tva neajunsa la scadenta = furnizori (4428 = 401/404)<--------inregistrez separat TVA pentru care solicit restituirea
(si concomitent: 461=4428)
- in baza declaratiei 318 voi primi acel TVA inapoi urmand ca tva neexigibila sa se inchida (5121=4428/461)<------------la primirea TVA-ul inapoi de la Finante.

Mai exista si varianta inglobarii in costul de achizitie a TVA (COd Fiscal art. 21 lit. g) care va fi recunoscuta ca o cheltuiala deductibila la calculul impozitului pe profit.
Ultima oară modificat Vin Mar 04, 2011 3:48 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dumitrescuc978
Mesaje: 41
Membru din: Joi Iul 31, 2008 12:00 am

Re: AIC cod invalid de tva

#8 Mesaj de dumitrescuc978 »

Multumesc frumos!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: AIC cod invalid de tva

#9 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
Am primit astazi pe mail o factura din luna august care se incadreaza la AIC neinpozabile, ref.14 si randul 26 in decont tva. Aceasta factura are data de 31.08, iar eu am depus deja D301 pt. august. IN 390 nu se declara. Cum fac acum: o inregistrez cu data 01.09 in conta sau in program o voi inregistra cu data 01.09 si voi alege data document 31.08? In acest ultim caz va aparea la regularizari in decontul pe care il voi depunde pt. septembrie? Va multumesc pt. ajutor, nu m-am mai intalnit pana acum cu inregistrari tardive. M-am grabit putin de data asta cu decontul pt. ca aveam de platit tva-ul de pe iulie prin decontul de la august...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: AIC cod invalid de tva

#10 Mesaj de balazse »

Acum ai depus D.300 sau D.301? La D.301 se poate depunde rectificativ.
Pe viitor astespta pana pe 15-20 a lunii, deoarece se pot intampla evenimente cum ti s-a intamplat si acum.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: AIC cod invalid de tva

#11 Mesaj de stefi »

Am depus D300, dar la tip decont tva am 301-lunar. Nu am posibilitatea sa fac rectificativa. Dar as vrea sa stiu daca o voi trece la decontul din septembrie la pozitia regularizari sau mai bine ii dau data de 01.09 si o inregistrez astfel apartinand lunii septembrie. Cum ar fi mai bine?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: AIC cod invalid de tva

#12 Mesaj de balazse »

D.301 este "Decont special de taxa pe valoarea adăugată" (https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/f ... 1_2011.pdf), facptul in cadrul D.300 iti apare "Tip decont TVA - 301-lunar" este cu totul altceva, dar tot D.300 ii declaratia.
Inregistrezi cu data de 01.09.2015 si completezi cu data de august la "data document" (iar pe viitor sa nu te grabesti).

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: AIC cod invalid de tva

#13 Mesaj de stefi »

Si daca ii voi pune la data document data de august va merge la regularizari in decontul de pe septembrie, nu-i asa?
Azi am mai primit un bon fiscal cu codul fiscal al firmei pe el, asa ca procedez la fel? In D394 nu se declara, asa ca iarasi doar D300 se modifica. Am dreptate?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: AIC cod invalid de tva

#14 Mesaj de balazse »

Da.
Da.
Sper ca deja acum ti-ai dat seama ca nu trebuie sa te grabesti. :mrgreen:

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: AIC cod invalid de tva

#15 Mesaj de stefi »

Va multumesc din nou pt. ajutor! Nu stiu ce m-as face fara voi!
De data asta m-am grabit intentionat pt. a putea plati tva-ul de la iulie prin decontul de la august, care nu a fost platit la scadenta. De obicei depun dupa 20 ale lunii.

Scrie răspuns