Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Dum Sep 21, 2014 4:00 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Ian 21, 2007 4:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 09, 2007 1:00 am
Mesaje: 22
Localitate: Bucuresti, Sector 6
Ma poate ajuta cineva cu legislatia dar si doar cu opinii privitoare acordarii diurnei unui asociat unic care este si administrator in firma cu angajati, el nefiind angajat sau inregistrat cu contract de management?...e urgent, please!!!

P.S.: am cautat prin toate mesajele scrise pe forum pana acum, insa, ori nu sunt suficient de buna in '' search''-uri, neavand rabdare, ori nu exista ceva specific..

Va multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 21, 2007 5:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 11093
Localitate: Beiuş, Bihor
Diurna se poate acorda doar salariatilor unei societati. Citeste art.21 alin.3 lit.b din codul fiscal.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 25, 2007 11:55 am 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 27, 2006 11:00 pm
Mesaje: 253
Localitate: prahova
Eu am discutat cu cei de la Finante Ploiesti si ziceau ca daca administr.consuma bani ptr diurna si nu este angajat se considera ca o chelt.de numerar din casa dar nu este deductibila la calculul impoz.pe profit.In cazul acesta am creat doua conturi:6251 ,,ch.de deplas deductib,, si altul 6252 ,,ch.de deplas nededuct,,ca sa fie usor la calc impoz.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 27, 2007 4:53 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 151
Localitate: BOZOVICI
Pt administratori sunt deductibile doar ch cu transportul si cazarea cf art 21 al 2 lit e) din cod fiscal.Contractul de asigurare pt asoc unici nu il face sa intre in categoria salariati.?!?!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 27, 2007 9:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 45
Localitate: Bucuresti
Contractul de asigurare pt asoc unici nu are nici o legatura cu categoria salariati.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România