certificat digital

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: certificat digital

#61 Mesaj de paturcai »

Declaratia 150 trebuie sa aiba atasate:
- copie a cartii de indentitate a imputernicitului (pe numele cui este certificatul digital emis)
- un exemplar din documentul de confirmare (cel pe care vi l-a trimis autoritatea emitenta a certificatului) pe care l-ati trimis cand v-ati inregistrat pe site-ul ANAF
- imputernicire sau procura notariala. Ori procura ori imputernicire. Procura se va face numai pentru persoanele care nu sunt angajate la firma pentru care s-a solicitat certificatul digital. Procura, cu alte cuvinte se solicita numai daca certificatul digital este al celui care imi tine mie contabilitatea.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: certificat digital

#62 Mesaj de balazse »

Eu asa stiam ca imputernicire notariala trebuie doar pentru contribuabilii mari si mijlocii.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#63 Mesaj de herganiec »

oficial da, dar practic la majoritatea finantelor iti cere procura notariala altfel nu iti primesc actele..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: certificat digital

#64 Mesaj de filipn »

am depus documentatia la anaf in 08.06.2011. cat timp dureaza verificarea si confirmarea pentru a putea trimite declaratia 112. incerc sa trimit si imi spune ca "user neautorizat".

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#65 Mesaj de mehedintib »

Dureaza citeva zile...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: certificat digital

#66 Mesaj de paturcai »

filipn scrie:am depus documentatia la anaf in 08.06.2011. cat timp dureaza verificarea si confirmarea...
Mergeti in casuta postala si cautati in JUNK sau in SPAM si veti gasi acolo raspunsul celor de la ANAF.
Daca ati depus personal si v-au dat numar de inregistrare inseamna ca totul a fost OK.
Timpul de confirmare este MAXIM 4 zile lUCRATOARE din momentul depunerii.
Eu am primit a doua zi.
Depinde si de cei care lucreaza aceste declaratii 150.
Depinde de cat de multe sunt de procesat.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: certificat digital

#67 Mesaj de balazse »

Eu am depus cu e-mail de la gmail, si n-am primit nici dupa 2 saptamani (cred ca de vina este administratia la care s-a depus).
Dupa un mail la [email protected] mi-au trimis ei confirmarea (desi puteam sa utilizez certificatul digital, adica am putut intra in dosarul fiscal si altele).

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#69 Mesaj de herganiec »

nu vad de ce să nu îl poată duce şi altcineva.. sau să nu îl primească la Finanţe.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: certificat digital

#70 Mesaj de ferenta »

Eu zic că puteți depune dosarul si la finanțe la Brăila chiar dacă firma e din București, sectorul 2.
Am avut caz asemănător și nu au fost probleme.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
munteanud411
Mesaje: 845
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:00 am
Localitate: CONSTANTA
Contact:

Re: certificat digital

#72 Mesaj de munteanud411 »

Scuze daca e vreo repetare !
Stie cineva cum se poate schimba adresa de E-mail folosita la obtinerea CD ?
Dan-
http://schimbativiata.webs.com/

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: certificat digital

#73 Mesaj de filipn »

am primit confirmarea dupa 10 zile pentru folosirea semnaturii electronice si cand incerc sa transmit este acelasi raspuns" User neautorizat". la alte societati au raspuns dupa doua zile si a functionat perfect. sunt nemaipomeniti. am trimis iarasi email pentru verificare. mai astept 10 zile si tot asa sa fim calmi!!!!!

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#74 Mesaj de vinczellero »

la mine in judet totul a mers beton :lol: suntem tari , am primit confirmare utilizare serviciu ziua urmatoare !
am depus actele cu formularul 150 fara nicio imputernicire in cazul in care semnatura este a administratorului :D :lol: :lol: :lol:

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: certificat digital

#75 Mesaj de popad70 »

Buna ziua,

Incerc sa instalez certificatul de la certsign, respect toti pasii din ghid, dar cand ajung la formularul de confirmare pe care trebuie sa-l semnez cu semnatura elctronica si sa-l trimit la ei, nu reusesc.
Adobe Reader X nu-mi vede token-ul desi am instalat driver-ul (am putut sa-i schimb parola si am setat inclusiv in adobe permisiunea de a recunoaste semnatura digitala) si nu-mi deschide fereastra pe care o dau ei in ghid.

Ma puteti ajuta cu o idee? Unde gresesc, am omis ceva?

Multumesc!

Scrie răspuns