servicii intracomunitare-neplatitor tva

Mesaj
Autor
dudumand
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

servicii intracomunitare-neplatitor tva

#1 Mesaj de dudumand »

Buna ziua.
Ma confrunt cu o situatie noua si nu stiu cum trebuie sa procedez.
Societatea mea e neplatitoare de tva si are ca scop principal de activitate de editare a cartilor.Avem incheiat un contract cu o firma din Italia prin care firma noastra are dreptul exclusiv de publicare si distributie in Romania a unei carti iar noi trebuie sa le platim 10% din pretul de vanzare al cartii.Urmeaza sa primim o factura de la ei cu cei 10 % din pretul de vanzare al carti respective facturate de noi pana acum catre clienti(urmeaza sa le comunicam nr.de carti vandute).Am verificat firma din Italia si am vazut ca e platitoare de tva.
Noi ce ar trebui sa facem:trebuie sa cerem cod de tva doar pt aceasta operatiune si sa ne inregistram in registrul operatorilor intracomunitari?sau devenim platitori de tva permanent avand in vedere ca ei ne vor factura anual pt cartile vandute de noi(contractul e pt 5 ani).

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: servicii intracomunitare-neplatitor tva

#2 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 19&start=0

1.Se va achita in Romania TVA-ul aferent facturii primite de la furnizorul UE.
2.Prin aceasta operatiune, nu intram in regimul normal de platitor de TVA (deducere Tva, D 100, schimbare vector fiscal d010 etc..).Fireste firma poate opta pentru trecere la regim platitor de TVA (D010) dar tot trebuie sa se inscrie in ROI.

dudumand
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: servicii intracomunitare-neplatitor tva

#3 Mesaj de dudumand »

Deci sa inteleg urmatoarele:
- inainte de a le comunica nr.de carti vandute pt a ne factura noua,trebuie sa ne inregistram in ROI
-la primirea facturii fac urmat.inregistrare
628=401
4426=4427
635=4426
-depun decl 301
Multumesc

dudumand
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: servicii intracomunitare-neplatitor tva

#4 Mesaj de dudumand »

Am revenit pt ca administratorul imi spune ca firma noastra are dreptul exclusiv de publicare si distributie al cartii in R deci dreptul legal de autor in R (pentru inceput pentru o perioada de 5 ani).Deci cei 10 % sa fie plata drepturi de autor?
In aceste conditii se schimba ceva?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: servicii intracomunitare-neplatitor tva

#5 Mesaj de eugen01 »

ehhmmm...desi imi displace sa dau link-uri catre alte site-uri, am gasit aceasta sursa:
Drepturi de Autor in UE

oricum cititi cu atentie si link-urile din...link-ul anterior (referitor la inregistrare ROI, D 091 etc...)

Scrie răspuns