impozit pe profit ONG

Mesaj
Autor
titovv540
Mesaje: 54
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

impozit pe profit ONG

#1 Mesaj de titovv540 »

Buna ziua,
Va rog mult sa-mi dati o solutie pentru determinarea profitului impozabil la un ONG care inregistreaza urmatoarele sume :
- venituri din activ. fara scop lucrativ - 1300 lei
- venituri din activitati economice - 3000 lei
- cheltuieli totale (sunt comune) - 4800 lei
pe total pierdere 500 lei
dar pentru ca ONG-urile stabilesc rezultatele separat si stiu ca veniturile economice pana la nivelul a 10% din cele fara scop lucrativ sunt venituri neimpozabile, situatia s-ar schimba putin
-venituri din activ f.s.l. - 1430 (1300 + 10% din 1300)
-venituri ec. - 2870 (3000 - 130)
Intrebarea e ce fel se vor repartiza cheltuielile comune pe cele doua activitati ? Ce cheie de repartizare se foloseste ?
Sa fac o repartizare proportionala in prima faza, adica :
chelt a.f.s.l. - 4800 x(1300/4300) = 1451
chelt. actv. ec. - 4800x(3000/4300) = 3349
si apoi sa calculez din chelt. pt activ.ec. cheltuielile deductibile : 3349 x 2870/3000= 3203 ?
Profitul impozabil (pierderea) fiind 2870 - 3203 = -333 lei ?
Ce parere aveti ?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: impozit pe profit ONG

#2 Mesaj de apetrem »

E bine ... da nu uita ca la ong impozitul este anual.
Marian Apetre

titovv540
Mesaje: 54
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

Re: impozit pe profit ONG

#3 Mesaj de titovv540 »

Multumesc mult !
Da, intradevar impozitul este anual si am si depus declaratia 101, doar ca as vrea sa o rectific deoarece am stabilit pierderea pt activ. ec. fara sa mai tin cont de partea nedeductibila a cheltuielilor pt activ. ec., am determinat chelt. ec. proportional cu ponderea veniturile ec. in veniturile totale si atat.
Aveam nevoie de o confirmare ca exista o logica in calculul respectiv.

Multumesc inca o data !

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: impozit pe profit ONG

#4 Mesaj de apetrem »

Vezi si aici: http://www.sagasoftware.ro/?p=496
Un excelent studiu de caz, inca actual.
Marian Apetre

spasicir
Mesaje: 82
Membru din: Mar Dec 21, 2010 12:00 am
Localitate: brasov

Re: impozit pe profit ONG

#5 Mesaj de spasicir »

Bună ziua,
Mă confrunt cu o problemă și vă cer ajutorul.
Am preluat cu sindicat care nu are activitate economică.
Nu știu cum să fac setările programului ca să nu-mi înregistreze impozitul pe profit.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: impozit pe profit ONG

#6 Mesaj de balazse »

Pai nu validezi la acea sectiune. O sa primesti un mesaj de avertizare, dar poti trece peste si sa inchizi luna.

spasicir
Mesaje: 82
Membru din: Mar Dec 21, 2010 12:00 am
Localitate: brasov

Re: impozit pe profit ONG

#7 Mesaj de spasicir »

:roll: Mulțumesccccccccccc!!!!!!!!!!!!
M-am gândit la chestii mult mai complicate.

dinil
Mesaje: 45
Membru din: Vin Aug 17, 2012 12:09 pm

Re: impozit pe profit ONG

#8 Mesaj de dinil »

Sper ca raspunde cineva pe acest topic vechi, dar acum e prima oara cand fundatia noastra are si activitate economica, si caut si eu amanunte pe subiect... Am mai vazut si alte moduri de calcul si pe alte site-uri, dar nu am intalnit decat aici aceasta varianta de a diminua cheltuielile deductibile deja calculate, inca o data, proportional cu veniturile impozabile
(pasul 5 de aici : http://www.sagasoftware.ro/?p=496)
De ce considerati necesar acest lucru? Dupa parerea mea, da, art 21 spune ca chelt. aferente veniturilor neimpozabile nu sunt deductibile, dar art 15 C.F. se refera la modul de stabilire a veniturilor scutite, iar art.21 face referire la veniturile neimpozabile specificate la art.20. Chiar nu stiu acum cum sa mai fac, daca aplic varianta Saga imi iese profit fiscal, daca aplic celelalte variante, fara sa mai diminuez inca o data chelt. deductibile, imi iese pierdere fiscala. As dori daca se poate un argument logic ( si legal... ) pentru care ar trebui sa merg pe varianta voastra.
Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit pe profit ONG

#9 Mesaj de tomac »

Ceea ce am scris acolo e bazat pe codul fiscal, pe normele de aplicare a acestuia. Pașii aceia sunt dați chiar în normele de aplicare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

titovv540
Mesaje: 54
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

Re: impozit pe profit ONG

#10 Mesaj de titovv540 »

Buna ziua,
Legat de repartizarea cheltuielilor la un ONG cu activitate mixta - atat fara scop lucrativ, cat si economica, ma confrunt cu o situatie speciala :
ONG achitioneaza in anul 2022 un mijloc fix - statie sunet si microfoane, pe care o foloseste pt activitati fara scop lucrativ (spectacole in regie proprie) obtinand venituri supuse impozitului pe spectacole.
Statia am inregistrat-o in mijloace fixe pt activ. f.s.l., iar amortizarea aferenta anului 2022 la cheltuieli pt activ. afsl.
In 2023 se obtin venituri atat din activ. afsl, cat si economice din inchirierea salii impreuna cu echipamentul tehnic mai sus mentionat.
Cheltuiala cu amortizarea statiei ar trebui repartizata proportional cu veniturile (afsl si ec) obtinute din exploatarea mijloacelor fixe ? Sau nu ?
Deoarece la transpunerea sumelor in bilant, avand in vedere ca la ONG formularul "Situatia activelor imobilizate" se desfasoara pe cele doua activitati(F25 si F26), daca valoarea mijlocului fix este inregistrata la formularul F25 pt afsl si amortizarea (deprecierea) se imparte pe cele doua formulare, la F26 pt partea economica nu exista valoare bruta a mijlocului fix din care sa se scada amortizarea.
Nu e corect ca amortizare sa se repartizeze in functie de venituri ?
Se defalca si valoarea bruta ? :roll:
Mi-ar fi de mare folos orice punct de vedere.
Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit pe profit ONG

#11 Mesaj de tomac »

Nu se defalcă în bilanț dacă nu e folosită în scopul activității economice.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

titovv540
Mesaje: 54
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

Re: impozit pe profit ONG

#12 Mesaj de titovv540 »

Multumesc mult pt raspuns !
Inchirierea salii de spectacole (dotata cu aparatura in cauza) este activitate economica.
Incerc sa stabilesc ce cheltuieli se pot repartiza, in mod corect, pt activ. ec., deductibile la calculul impozitului pe profit.

Seara frumoasa !

maghiara
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mar 15, 2018 10:22 am

Re: impozit pe profit ONG

#13 Mesaj de maghiara »

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in legatura cu profitul reinvestit. In cazul unui ONG poate fi considerat profit reinvestit achizitia unui mijloc fix- sistem de colectare selectiva a deseurilor? Sau achizitiile mijloacelor fixe utilizate la desfasurarea activitatii generatoare de profit.Multumesc.

Scrie răspuns