D101 - termen declaratie privind impozitul pe profit

Mesaj
Autor
antonescus47
Mesaje: 26
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:07 pm

D101 - termen declaratie privind impozitul pe profit

#1 Mesaj de antonescus47 »

Salut. Am nevoie de ajutor cu ceva informatii.
Este vorba mai exact despre 103 - Impozit pe profit (datorat de PJ romane)... in legatura cu termenul de depunere, am gasit urmatorul articol:

"pentru contribuabilii plătitori de impozit pe profit, prin derogare de la prevederile art. 41 şi 42 din Codul fiscal, termenul pentru depunerea declaraţiei anuale privind impozitul pe profit (formular 101 - Declarație privind impozitul pe profit) şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv este până la data de 25 iunie inclusiv a anului următor, iar pentru contribuabilii care intră sub incidenţa prevederilor art. 16 alin.(5) din Codul fiscal până la data de 25 a celei de-a şasea luni, inclusiv, de la închiderea anului fiscal modificat;"

In formularul .PDF (deschis prin Saga C) daca selectez 103 imi apare "scadenta platii: 25.03.2022".

Pana la urma care este termenul de depunere si termenul de plata pentru formular 101, mai exact 103 - Impozit pe profit (datorat de PJ romane) ???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D101 - termen declaratie privind impozitul pe profit

#2 Mesaj de tomac »

25/06/2022 - NU există momentan formular pentru 101 actualizat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vlade217
Mesaje: 20
Membru din: Dum Ian 17, 2016 9:31 pm

Re: D101 - termen declaratie privind impozitul pe profit

#3 Mesaj de vlade217 »

Buna ziua,

Sunt un ONG fara activitate economica si am completat astazi D101. Am iesit pe Pierdere fiscala, ce trebuie recuerata in anii urmatori.
Cand am apasat butonul VALIDARE primesc urmatorul mesaj:
Atentie - daca R40>0 atunci trebuie ca R41>0
Dupa ce apasa OK in fereastra cu atentionarea, apare mesajul:
Documentul a fost validat! Fisierul "D101.xml" a fost atasat! Puteti semna!

Este OK sa il trimit asa la ANAF sau imi va da eroare cand il voi incarca in portal?

Scrie răspuns