diurna externa

Mesaj
Autor
scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

diurna externa

#1 Mesaj de scortarum819 »

rog parerea Dvs. in urmatoarea speta : conform HG 518/1995 cu modificarile ulterioare, in cazul firmelor, care din cele 2 categorii de diurna/cazare este deductibila ? Conform art. 17 nu reiese care din cele 2 plafoane se recomanda a se utiliza de firmele particulare. De ex un salariat , director general, poate primi categoria 2-a de diurna x 2,5 pe zi ?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: diurna externa

#2 Mesaj de gramac921 »

extras din Legea 518/1995 :

" În categoria a II-a (coeficient 1,60) se încadrează: miniştrii, secretarii de stat, secretarii generali, subsecretarii de stat, personalul încadrat în funcţii asimilate acestora prin acte normative, precum şi prefecţii, subprefecţii, primarul general şi viceprimarul Capitalei, preşedinţii şi vicepreşedinţii consiliilor judeţene, ambasadorii, academicienii şi membrii corespondenţi ai Academiei Române, şeful Statului Major General, prim-locţiitorul şi locţiitorii acestuia, inspectorul general al Inspectoratului General al Ministerului Apărării Naţionale, şefii departamentelor Ministerului Apărării Naţionale şi locţiitorii acestora, şeful Statului Major al Trupelor de Uscat, şeful Statului Major al Aviaţiei şi Apărării Antiaeriene, şeful Statului Major al Marinei Militare, locţiitorii secretarilor de stat din cadrul unităţilor care au astfel de funcţii, emisarul special pe lângă coordonatorul special al Pactului de Stabilitate pentru Europa de Sud-Est.
Pentru primul-ministru diurna se majorează cu 50% .
În categoria I (coeficient 1,00) se încadrează restul personalului."


Deci eventual daca , directorul general e cumva Sorin Oprescu , sau vreun emisar special pe langa coordonatorul special al Pactului de Stabilitate pt Europa de Est poti sa-i dai si diurna prevazuta la categoria II . :)

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: diurna externa

#3 Mesaj de scortarum819 »

mersi :lol:

Scrie răspuns