REVISAL - noua versiune

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REVISAL - noua versiune

#241 Mesaj de eugen01 »

galz> pentru informatii complete trebuia trecut "a se vedea de la min 6:27 spre sfarsit"

hmmmm...am impresia ca totusi biciul nu era pentru mine .. :roll:

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: REVISAL - noua versiune

#242 Mesaj de galz845 »

:) m-am gindit ca nu strica sa-l vada in intregime...

sapioniacm
Mesaje: 61
Membru din: Vin Apr 02, 2010 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#243 Mesaj de sapioniacm »

eu la salariul de incadrare, la un salariat mai adaug un spor de 10% pentru cei care lucreaza sambata si duminica (cu toate ca au liber 2 zile consecutiv),asta inseamna ca trebuie sa transmit revisal lunar, deoarece se modifica venitul brut :?:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REVISAL - noua versiune

#244 Mesaj de eugen01 »

imho, nu e necesar.Plec de la premisa ca nu se modifica salariul de incadrare, motiv pentru care ar trebui sa facem act aditional.Pur si simplu in anumite luni anumiti angajati incaseaza venituri mai mari.
(simpla parere)

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REVISAL - noua versiune

#245 Mesaj de balteanuc692 »

La asta ma refeream si eu. Nicio luna nu seamana una cu alta, in functie de orele suplimentare se modifica salariul brut la care se aplica procentul CAS. Daca e asa, trebuie sa modificam luna de luna Revisalul?

brandusoiud479
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Oct 10, 2009 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#246 Mesaj de brandusoiud479 »

Buna ziua!

De saptamana trecuta ma confrunt cu o problema ciudata legata de revisalul nou. Am avut nevoie sa concediez un salariat dintr-o firma si sa il angajez la o alta firma. Initial am creat fisierul pentru revisal cu saga. L-am validat cu ravisalul de pe site, l-am pus pe o discheta si l-am dus la ITM. Aici stupoare. Nu vede bine datele de pe disketa, desi creasem si un foldder de rezerva, pe aceeiasi disketa, pentru siguranta. Vazand asta, am implementat toti salariatii in revisalul de la itm, pentru ambele firme si am creat fisierele direct din revisal. Aceeasi problema. Cei de la ITM nu au putut transfera datele de pe disketa. In timpul preluarii da eroare. Ei au zis ca din cauza disketei. Precizez ca e vorba de doua diskete separate.

Sunt curios daca a mai intampinat cineva aceasta problema si cum a rezolvat-o.

Ca opinie personala, toti functionarii de la stat parca se intrec in a-si dovedi incompetenta. O idiotenie de aplicatie, ca si cea pentru D112. Cred ca daca o banca organiza un concurs pentru crearea softurilor pt itm si d112, teamnet si autoarea d112 erau descalificate din start. Zero competenta.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#247 Mesaj de herganiec »

era bine sa duceti fisierele si pe un stick. asta ca sa va clarificati daca de la disketa e problema sau nu.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL - noua versiune

#248 Mesaj de balazse »

Sau cel mai simplu ar fi fost sa ceri user si parola si sa depui online.

catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#249 Mesaj de catanal »

Buna seara. Am transmis un revisal online. Atunci am observat ca nu a fost transmis o modificare a unui contract din luna a 5 trecerea la un contract cu timp partial. ce pot sa mai fac?
Nu stiu cum pot sa listez un raport de acolo din revisal online sau nu se listeaza?
Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL - noua versiune

#250 Mesaj de balazse »

In care versiune ai transmis? in cel nou? Daca ai trimis in cel nou corespunde realitatii?
Dati mai multe detalii ca altfel nu avem cum sa ajutam, nu avem de unde stii ce ai in program sau ce ai facut daca nu ne descrii amanuntit problema.

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: REVISAL - noua versiune

#251 Mesaj de solovastru »

Am revenit cu problema mea legata de noul revisal: la coloana Data incetare programul Saga trece automat ceea ce e trecut la starea salariatului (adica bifata ca ultima zi de lucru de exemplu 21.08.2011), ceea ce nu stiu daca e foarte corect avand in vedere ca se cere a fi trecuta data incetarii contractului (care e 22.08.2011) si nu ultima zi de lucru (21.08.2011 asa cum afiseaza implicit Saga)

Astept parerile voastre legate de aceasta problema.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL - noua versiune

#252 Mesaj de balazse »

Eu pana acum am trecut data incepand cu care se desface contractul, dar parerile sunt impartite. Eu am cerut o confirmare din partea institutiilor abilitare un raspuns la modul de completare (si deja au inceput sa ma transforme intr-o minge de ping-pong, adica te orienteaza de la un departament la altul si tot asa intr-un cerc :D ), totusi sper ca voi primii un raspuns clar in termen de 30 de zile.
Oricum atat pe forum cat si din partea echipei Saga am primit raspunsul ca pot sa modific acea data manual, adica acea data este una propusa, dar acea data se poate modifica dupa cum doreste utilizatorul.
Asa ca tu decizi care data il treci.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REVISAL - noua versiune

#253 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=12&t=15980

inca...."dezbatem", nu am ajuns la un consens in privinta datei, desi..argumentul logic al lui Septimiu...e greu de combatut !! :mrgreen:

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: REVISAL - noua versiune

#254 Mesaj de solovastru »

eu raman la ideea ca data incetarii contractului de munca este data preluata de saga + 1. Daca e trecuta ca ultima zi de lucru 31.08.2011 eu vad ca data incetarii contractului 01.09.2011. Nu pot considera ca 31.08.2011 sa fie data la care inceteaza contractul deoarece
1. insasi saga spune prin bifare (ultima zi de lucru) deci e logic ca in acea zi se lucreaza inca.
2. daca luam ad literam spune clar "data incetarii contractului", deci e clar ca in acea zi contractul este inchis (nu pot considera ca la sfarsitul orelor de program inceteaza contractul - daca programul meu de lucru se termina la orele 24 ?). Nu cred ca, comparatia cu ziua mortii se poate lua in paralel in acest caz (cum ca esti considerat decedat din ziua x desi in acea inca ai fost in viata) ziua decesului neurmand a avea o continuare ( :wink: , nu intru in polemici), in timp ce unei zile prestate îi va urma intotdeauna o zi diferita.


Ca solutie eu vad mentionarea in acel camp din Saga nu a ultimei zi lucrate, ci a zilei in care salariatul nu mai are relatii contractuale cu societatea.

brandusoiud479
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Oct 10, 2009 12:00 am

Re: REVISAL - noua versiune

#255 Mesaj de brandusoiud479 »

balazse scrie:Sau cel mai simplu ar fi fost sa ceri user si parola si sa depui online.
aceasta a fost prima optiune. dar, mi s-a raspuns ca momentan nu se elibereaza parole daca nu am avut anterior. au zis sa mai trec pe acolo. poate apar noutati. specific romanesc
oricum o sa trec si cu un sstick sa vad daca functioneaza.

Scrie răspuns