Contabilitate club sportiv

Mesaj
Autor
plesaa
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:00 am

Contabilitate club sportiv

#1 Mesaj de plesaa »

Buna seara.
Legat de evidenta contabila pt un club sportiv..am tot citit, am tot cautat si mai nimic.Am 2 intrebari si daca este cineva care ma poate ajuta:
1. Ref. la primele care se acorda jucatorilor, e ok conventie civila si retinut cas, somaj si impozit?Daca da, atunci intocmim D112, declaram si platim?
2. Cand sunt meciuri de fotbal in alte localitati, jucatorii se cupleaza si merg cu 2-3 masini? Bonurile de combustibil...banuiesc ca merg inregistrate. E bine?Le prindem pe decont de cheltuieli..sau?

Multumesc.
Seara placuta.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Contabilitate club sportiv

#2 Mesaj de apetrem »

1. Da
2. Restrictiile privind combustibilul se aplica entitatilor platitoare de tva si de imp.pe profit.
Marian Apetre

plesaa
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:00 am

Re: Contabilitate club sportiv

#3 Mesaj de plesaa »

Buna ziua,
Revin cu o problema legata de evidenta contabila la un club sportiv.
Conducerea clubului a hotarat ca fiecaruia dintre jucatori sa i se acorde o indemnizatie de efort. Eu am mai intrebat pe cineva si mi-a spus ca aceste indemnizatii nu s-ar impozita? ASA O FI? Pentru ca ...atunci le acordam jucatorilor aceste indemnizatii (pentru care nu retinem nimic), si nu le mai dam prime (pentru care trebuie sa retinem cas, somaj si impozit).

O zi buna,
Multumesc.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Contabilitate club sportiv

#4 Mesaj de apetrem »

Vezi C.F. art. 55 alin. (4) lit b)
Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
b) drepturile de hrană acordate de angajatori angajaţilor, în conformitate cu legislaţia în vigoare;
si pct/ 82 din Normele la art. 55 al.4 b)
82. În această categorie se cuprind:
- contravaloarea hranei, alimentelor sau numerarul acordat sportivilor pentru asigurarea alimentaţiei de efort necesare în perioada de pregătire;

Sumele maxime se gasesc in HG.1447 din 28 noiembrie 2007 privind aprobarea Normelor financiare pentru activitatea sportivă, M.Of. 823 din 3 decembrie 2007.
Marian Apetre

plesaa
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:00 am

Re: Contabilitate club sportiv

#5 Mesaj de plesaa »

Multumesc mult de tot!

plesaa
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:00 am

Re: Contabilitate club sportiv

#6 Mesaj de plesaa »

Buna ziua,
Am dori sa incheiem un contract de colaborare cu un arbitru?Se poate?Daca e ok, atunci ii retinem noi somaj, cas si impozit?Mai trebuie si altceva?Acestea de declara prin D112?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Scrie răspuns