factura HUF

Mesaj
Autor
calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

factura HUF

#1 Mesaj de calfav990 »

Buna seara, am incercat sa emit o factura in HUF in valoare de 3.500.000 HUF, la data de 06.03.2015, la un curs de 1.4577, imi calculeaza 5.101.950 lei.
1 nu este prea mare? Nu ar fi trebuit sa fie 5.101.950/100 = 51.019,50 lei? e prima factura pe care o emit in HUF, dar sumele sunt cam mari, sincer mi-a fost rusine sa intreb administratorul firmei de suma rezultata in lei.
2 sa modific cursul din 1.4577 in 0.014577 ?
Va multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura HUF

#2 Mesaj de paturcai »

Cursul pe care SAGA il preia este pentru 100 HUF.
Nu trebuie sa va fie rusine, trebuie doar sa stiti cum preia cursul.
N-ati stiut.
Ati aflat.
Treceti manual cursul ca aveti aceasta posibilitate.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

Re: factura HUF

#3 Mesaj de calfav990 »

multumesc, o sa il trec manual pt. 1 HUF.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura HUF

#4 Mesaj de balazse »

In acest caz o sa se denatureze totul, adica daca incepi sa lucrezi cu 1 HUF.
Mai ales la "calcul diferente de curs" de la "inchidere luna".
De mult timp am propus posilibitatea de a putea lucra cu 1 HUF, dar nu s-a dorit introducerea acestei optiuni. :cry:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura HUF

#5 Mesaj de tomac »

Implementarea presupune modificări a tabelelor din baza de date. Ar trebui să treacă pe 6 zecimale pentru 2 cazuri, maxim 3. Și să facă toate aceste calcule de așa natură încât numai pentru cele două, trei situații să se opereze pe 6 zecimale. Eu recomand operarea în valută cu sume/valori împărțite la 100.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura HUF

#6 Mesaj de balazse »

Sau s-ar putea modifica formula de calcul pentru contravaloarea valutei in asa fel incat sa se ia in calcul acel "100", astfel nu este nevoie de 6 zecimale.
Exemplu: suma in valuta x curs valutar / coeficient, unde ca si coeficient am avea 1 sau 100. Pentru HUF/JPY s-ar folosii 100, iar pentru restul cursurilor 1.
Acum ar trebui ca ce apare ca si "HUF" sa se transforme in "100HUF" sau "HUF/100" si sa introduca un "HUF" care sa apara asa cum am mentionat mai sus.
Ii drept ca ar trebui modificat in multe locuri, dar in multe cazuri ar fi optim acest lucru, dar ii si drept ca prea putini lucreaza cu HUF sau JPY.

Cand a trebuit sa lucrez cu HUF asa am lucrat, impartit cu 100, dar ii cam greu de explicat partenerului ca la transmiterea unei situatii de verificare de ce iti apar sumele impartie cu 100.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura HUF

#7 Mesaj de tomac »

Teoretic orice este posibil. Dar numai teoretic. Practic nu e chiar așa de simplu. Voi aveți impresia că e o chestie așa, bagi o formulă undeva și gata. Nu e așa. Dacă ar fi așa, era acolo demult și nu mai existau discuții pe tema asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura HUF

#8 Mesaj de balazse »

Precis nu este usor, si précis nu trebuie modificat o singura formula sau intr-un singur loc, ci in mult mai multe lucruri ar trebui modificate. Nu sunt programator ca urmare nu ma pot pune in locul echipei Saga in aceste situatii, doar un mic utilizator de excel.
Eu am crezut ca o cauza principala ar fi ca nu prea se utilizeaza aceste tipuri de valute, iar munca depusa pentru modificare ar fi prea mare fata de numarul redus de utilizatori la care ar fi util aceasta modificare.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: factura HUF

#9 Mesaj de herganiec »

usor sau mai greu cursul valutar din Saga trebuie sa respecte simbolul valutar din informarile oficiale a BNR asa cum e si in imaginea de mai jos.
Daca ar face exact asa (cum se face la BNR) nu ar mai fii nici o problema. Asta trebuie modificat, nu marite zecimale ci sa se tina cont de exceptii cazul (HUF, JPY, etc)

Imagine
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura HUF

#10 Mesaj de tomac »

Păi asta și face programul. Tratează cursul exact ca cel comunicat de BNR. Nu face altceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura HUF

#11 Mesaj de balazse »

Scuze, dar aici nu sunt de acord cu tine.
Daca in loc de "HUF" ar aparea "100HUF" atunci ar fi corect.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura HUF

#12 Mesaj de tomac »

Serios? Adică faptul că acolo scrie HUF și nu 100HUF înseamnă că programul tratează altcumva decât la 100 HUF cursul? Pe bune?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura HUF

#13 Mesaj de balazse »

Eu ma refeream la faptul ca daca introduc 100.000 huf (curs 1,5432 lei/100huf, ca asa apare pe documentul primit), programul ar trebui sa imi calculeze 1.543,20 lei si nu 154.320,00 lei. Oricum este destul de greu sa tot imparti sumele de pe factura/extras cu 100.
De altfel, un utilizator nou cand vede "HUF" (ii drept ca la alegerea curusului apare "100 HUF") nici o clipa nu o sa-i treaca prin gand ca poate ar trebui sa lucreze in 100HUF, precum daca introduc 500
Am vazut in cateva locuri unde utilizatorii au modificat cursul de 1,5432 in 0,0154 doar sa lucreze in HUF.

Asa cum am zis si inainte, partenerii din Ungaria se uita ca la felul doi cand ii trimiti o situatie furnizor/client si vad "100 huf" si tot trebuie sa dai explicatii.

Am inteles ca nu se va modifica programul in acest sens (asta este), dar nici nu este usor sa lucrezi asa cum este acum.

haierm
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 21, 2016 2:31 pm

Re: factura HUF

#14 Mesaj de haierm »

buna seara atunci cand listam balanta in HUF nu se poate introduce in program sa scrie undeva la vizualizare balanta ca sumele sunt exprimate in 100HUF?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura HUF

#15 Mesaj de balazse »

Doar asa din curiozitate.
La ce te ajuta o balanta in 100HUF, cand doar acele conturi apar unde ai avut inregistrari cu 100HUF (adica nu prea multe)?

Scrie răspuns