fact google-micro neplatitoare de tva

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

fact google-micro neplatitoare de tva

#1 Mesaj de popad70 »

Buna ziua,
Am si eu o micro neplatitoare de tva si constat ca in luna martie are o factura de la google pentru publicitate.
Bineinteles ca m-am trezit in fata faptului implinit (am primit direct factura).
Trebuia sa o inscriu in ROI?
Devine platitoare de tva?
Cum trebuie sa procedez?
Multumesc pentru ajutor.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#2 Mesaj de gramac921 »

factura e cu TVA?

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#3 Mesaj de popad70 »

Nu e cu tva.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#4 Mesaj de popad70 »

Deci, fact este fara tva cu precizarea ca plata tva-ului se va face de catre beneficiar.
Trebuie sa ma inregistrez ca platitor cf art, 153.1 si apoi in ROI?
Pentru luna martie ar trebui sa depun 301 si 390?
Bineinteles ca pt.inscrierea in ROI voi primi amenda,nu?Cat e asta?
Multumesc.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#5 Mesaj de balteanuc692 »

Si eu am la fel factura pentru o firma neinregistrata in ROI. E greseala lor, ei trebuiau sa ne caute in VIES si sa vada ca nu avem cod valid de TVA si sa emita cu TVA.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#6 Mesaj de popad70 »

Si in concluzie, cum ar trebui sa procedam?
Cum ar trebui sa corectam greseala astfel incat sa nu avem probleme cu fiscul nostru?

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#7 Mesaj de scortarum819 »

poate te mai lamureste un pic postul lui apetrem de aici http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... lit=google, pe mine nu m-a lamurit

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#8 Mesaj de eugen01 »

simple pareri:
1. (NM 13 , pct.13 la art.133 CF)
Serviciile pentru care se aplică prevederile art. 133 alin.(2) din Codul fiscal, de care beneficiază persoane impozabile stabilite în România și care sunt prestate de un prestator persoană impozabilă care nu este stabilit în România, au locul prestării în România, fiind aplicabile cotele de TVA prevăzute la art. 140 din Codul fiscal sau, după caz, scutirile deTVA prevăzute la art. 141, 143, 144 sau 144^1 din Codul fiscal.
Atunci când prestatorul este o persoană impozabilă stabilită în alt stat membru, beneficiarul persoană impozabilă stabilită în România realizează o achiziție intracomunitară de servicii care se declară în declarația recapitulativă prevăzută la art. 156^4 dinCodul fiscal, dacă serviciul nu este scutit de taxă. În situația în care beneficiarul persoană impozabilă stabilită în România nu este înregistrat în scopuri de taxă, trebuie să îndeplinească obligațiile specifice de înregistrare pentru achiziții intracomunitare de servicii prevăzute la art. 153 sau 153^1dinCodul fiscal.
2. Art. 219 indice 2, CPF
Contravenţii şi sancţiuni la regimul «Registrului operatorilor intracomunitari»
(1) Constituie contravenţie efectuarea de operaţiuni intracomunitare de către persoanele care au obligaţia înscrierii în Registrul operatorilor intracomunitari fără a fi înscrise, conform legii, în acest registru.
(2) Contravenţia pentru fapta prevăzută la alin. (1) se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei.

imho, serviciile de publicitate nu sunt scutite de taxa.( Dragoi..fost Ialomitianu) :roll:

Last edit:
Art. 158 indice 2 alin.1 :
"....ROI care cuprinde, care cuprinde toate persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care efectuează operaţiuni intracomunitare, respectiv:
......
e) achiziţii intracomunitare de servicii, respectiv cele pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2), efectuate în beneficiul unor persoane impozabile stabilite în România, inclusiv persoane juridice neimpozabile înregistrate în scopuri de TVA potrivit art. 153 sau 153^1, de către persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, şi pentru care beneficiarul are obligaţia plăţii taxei potrivit art. 150 alin. (2).
Ultima oară modificat Sâm Apr 07, 2012 2:24 pm de către eugen01, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#9 Mesaj de balteanuc692 »

Daca sunt achizitii de servicii intracomunitare sub 10.000 euro, trebuie sa se inregistreze in ROI? Eu zic ca nu. Iar Google trebuia sa emita factura cu TVA.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#10 Mesaj de balteanuc692 »

Directiva VI

Titlul XII: Persoane platitoare de impozit

Art. 21 alin. 1 lit. (b): persoane cărora li se prestează serviciile prevăzute la articolul 9
alineatul (2) litera (e) de către o persoană plătitoare de impozit rezidentă în
străinătate. Totusi, statele membre pot impune ca furnizorul serviciilor să
aibă o obligatie solidară privind plata taxei;

Pana aici e clar, platitorul este beneficiarul de servicii, adica noi.

Titlul VI: Locul tranzactiilor impozabile
Art. 9 alin (2) lit. (e): locul unde se prestează următoarele servicii atunci când sunt efectuate
pentru clienti care îsi au sediul în afara Comunitătii sau pentru persoane
plătitoare de impozit care îsi au sediul în Comunitate
, însă nu în aceeasi tară
ca si prestatorul, este locul în care clientul si-a stabilit sediul sau are o
unitate fixă unde este prestat serviciul sau, în absenta unui sediu sau a unei
unităti fixe, locul unde acesta îsi are adresa permanentă sau domiciliul stabil:
- transferuri si cesionări de drepturi de autor, brevete de inventie, licente,
mărci comerciale si de alte drepturi similare;
- servicii de publicitate; […]

De aici reiese ca platitorul mai trebuie sa fie si "persoane platitoare de impozit si care isi au sediul in comunitate"; pai de unde stie google ca noi suntem platitori de impozit? La o simpla verificare in VIES vedea ca nu suntem "platitori de impozit". corect?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#11 Mesaj de balteanuc692 »

Acum cred ca intervine obligativitatea noastra de a ne inregistra in ROI inainte de a comanda la google servicii... :roll:

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#12 Mesaj de popad70 »

Si eu cred ca trebuia sa ne inscriem in ROI inaite de a comanda servicii la google.si probabil vom incasa si amenda de rigoare.
In afara de asta eu ar trebui sa ma inregistrez ca platitor de tva cf art, 153.1.(la infiintare este micro neplatitoare si nu a depasit plafonul)

Plafonul de 10,000 de euro se aplica si la achizitiii de servicii sau doar la cele de marfuri?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#13 Mesaj de balteanuc692 »

Art. 126 alin. (4) CF:
(4) Prin derogare de la prevederile alin. (3) lit. a), nu sunt considerate operaţiuni impozabile în România achiziţiile intracomunitare de bunuri care îndeplinesc următoarele condiţii:
a) sunt efectuate de o persoană impozabilă care efectuează numai livrări de bunuri sau prestări de servicii pentru care taxa nu este deductibilă sau de o persoană juridică neimpozabilă;
b) valoarea totală a acestor achiziţii intracomunitare nu depăşeşte pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depăşit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro, al cărui echivalent în lei este stabilit prin norme.

Dar Art. 153 indice 1 alin (1) lit. a) zice:
(1) Are obligaţia să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol:
a) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România şi persoana juridică neimpozabilă stabilită în România, neînregistrate şi care nu au obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu sunt deja înregistrate conform lit. b) sau c) sau alin. (2), care efectuează o achiziţie intracomunitară taxabilă în România, înainte de efectuarea achiziţiei intracomunitare, dacă valoarea achiziţiei intracomunitare respective depăşeşte plafonul pentru achiziţii intracomunitare în anul calendaristic în care are loc achiziţia intracomunitară;

Aici nu mai mentioneaza daca e vorba doar de bunuri.... :roll:

Dar mentioneaza in NM la punctul 67 alin (2):
(2) Persoanele impozabile prevăzute la art. 126 alin. (4) din Codul fiscal sunt obligate să solicite înregistrarea în scopuri de TVA pentru achiziţii intracomunitare de bunuri conform art. 153^1 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, dacă depăşesc plafonul pentru achiziţii intracomunitare de 10.000 Euro stabilit conform pct. 2 alin. (5) - (7). În cazul în care o persoană este obligată să solicite înregistrarea în condiţiile art. 153^1 alin. (1) din Codul fiscal, înregistrarea respectivei persoane conform acestui articol va fi considerată valabilă de la data solicitării înregistrării.

Dar la acelasi punct 67 la alin (4) zice:
"Nu se va solicita înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153^1 din Codul fiscal dacă serviciile se încadrează în oricare din prevederile art. 133 alin. (3) - (7) din Codul fiscal"

Si mergem mai departe la Art. 133 alin. (3) "Locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul îşi are stabilit sediul activităţii sale economice. Dacă serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat în alt loc decât locul în care persoana impozabilă şi-a stabilit sediul activităţii economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix. În absenţa unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul îşi are domiciliul stabil sau reşedinţa obişnuită."

Adica ce inteleg eu:
Noi suntem persoane neimpozabile (nu ne-am inreg. conf. art. 153 sau 153^1) iar prestatorul ne presteaza servicii. Din asta rezulta ca locul prestarii este locul prestatorului deci, nu este operatiune intracomunitara iar prestatorul are obligatia platii TVA.

Problema e la firmele inreg. conf. Art 153 dar neinscrise in ROI. Dar mai studiem :lol:

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#14 Mesaj de apetrem »

Persoana neimpozabila NU este acelasi lucru cu persoana neinregistrata.
Persoana aflata sub regimul special de scutire este tot persoana impozabila.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fact google-micro neplatitoare de tva

#15 Mesaj de balteanuc692 »

Atunci a cazut tot ce am scris mai sus. Intrebarea mea este: de unde stie google daca suntem impozabili sau nu. De unde stie google daca suntem inregistrati sau nu in scopuri de TVA. Nu prea stie ca daca verifica in VIES vedea ca nu suntem in ROI.
Parerea mea...

Scrie răspuns