restaurant

Mesaj
Autor
martina
Mesaje: 22
Membru din: Mie Mar 07, 2007 12:00 am

#16 Mesaj de martina »

Buna herganiec, multumes pt raspuns si vreau sa mai intreb ceva:
cum fac setarea la marfurile care intra la BAR imi creaza produsul ex. coca cola il am in situatie stocuri, eu scad barul cu raportul Z nu pe fiecare produs si el ramane in stoc
am bifat "evaluare marfuri la pret de vanzare pt gestiuni distincte"


multumesc mult!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#17 Mesaj de herganiec »

pentru bar ai alta gestiune global-valorica (nu cantitativ-valorica pt ca nu ai nevoie de fisa de magazie) si tot ce receptionezi pe ea (bar) alegi la tip <nedefinit> la denumire <denumirea produselor> restul la fel doar ca pui contul de marfa pt aceasta gestiune asa cum l-ai creat la fisiere 371.01 sau cum e la tine.
Deci evidenta la bar , doar global valorica.
la sfarsitul zilei introduci raportul Z (vanzarile) pentru gestiunea global valorica (pt bar) asa cum s-a mai spus pe aici.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
petcui671
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 15, 2007 12:00 am
Localitate: Bistrita

#18 Mesaj de petcui671 »

tomac scrie:Se poate folosi inregistrare normala pe baza de NIR direct in pret de vinzare. Listele de alimente sunt valabile la cantine unde se cunoaste meniul dinainte. La un restaurant faci ce comanda clientul.
Se poate tine evidenta global valorica facind inregistrari specifice comertului
371=401
371=378
371=4428

5311=707 etc.
Alimentatia publica este comert. Nu se folosesc inregistrari legate de productie sau produse finite.
Si eu m-am gandit la varianta asta si mi se pare mai plauzibila. Sare, piper si maruntisuri de astea le trec direct pe 6028. Mai vad cu uleiul ce fac.
De luna asta am inceput sa tin evidenta la o toneta cu pui grill (rotisor, nu stiu cum sa-i zic). Nu stiu sa fac retetar, ca nu am facut niciodata.
De aceea prefer varianta aceasta si cu inventar la sfarsit de luna.
Multumesc Tomac. :)
irina

statem178
Mesaje: 86
Membru din: Mar Apr 22, 2008 12:00 am

#19 Mesaj de statem178 »

as dori sa va intreb , daca, in cazul unui fast-food in care se fac hamburgeri , sandwish-uri , se cumpara pizza congelata si se introduce in cuptorul cu microunde la care se mai adauga ketchup, se considera tot alimentatie publica, adica comert?
care ar trebui sa fie inregistrarile? este nevoie de retetar, raport productie?

prodeaa
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

#20 Mesaj de prodeaa »

am si eu ceva nelamuriri legate de subiect si poate gasesc aici un raspuns...in speta evidenta la un restaurant sau la o unitate de productie de sandwich-uri: descarcarea gestiunii pe baza de inventar ( fara retetare) al stocului de materii prime la finele lunii este ok din punct de vedere fiscal ? de unde stiu ca exista plusuri sau minusuri in conditiile astea ? descarcand asa gestiunea eu pot sa prind in chelt cu materia prima si consumul pentru produse care nu s-au vandut ci care de exemplu s-au sustras sau au fost consumate de catre angajajati; de unde stiu care este valoarea deductibila a cheltuielilor cu materia prima ( adica cea folosita efectiv pentru produsele vandute). Si chiar la descarcarea pe baza de retete intervin probleme pt ca in reteta asupra unora din materiile prime s-a intervenit initial; de exemplu la cartofi taranesti sau natur in reteta sunt 250 g de cartofi curatati, in timp ce in stare bruta cartofii cantareau 400 gr poate; asadar reteta descarca 250 g in loc de 400, la fel la morcobi, mere, telina care intra in cantitati foarte mari la productia de sandwich-uri; cum procedam corect din punct de vedere fiscal cu aceste diferente de cheltuieli ?

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

#21 Mesaj de bogeanua »

De curand am fost rugat sa analizez intr-o luna contabilitatea la un restaurant care are si bar.Printre altele am constatat ca fac receptie la alimentele pentru bucatarie cu adaos comercial si le-am spus ca nu este corect sa sa incarce cu acest adaos in conditiile in care restaurantul vinde prin bucatarie nu alimente ci preparate.De asemenea le-am sugerat sa aiba doua case de marcat si sa se creeze doua gestiuni distincte:bar si bucatarie si bineinteles analitice la ct 371,378,4428,607,707.
Sunt corecte observatiile mele?

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#22 Mesaj de teodorg133 »

Super corect !!! :wink:


sau casa de marcat sa aiba 2 gestiuni distincte, cand se marca bonul : x suma pt bucat, y suma pt bar
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

#23 Mesaj de bogeanua »

Multumim d-nei Teodor pt raspuns.Am mai invatat si ceva in plus despre casa de marcat.Sa auzim numai de bine! :lol: :lol: :lol:

dindelegana
Mesaje: 145
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:00 am

#24 Mesaj de dindelegana »

buna ziua!

ma intereseaza si pe mine aceasta problema si in special cum inregistrati
transferul preparatelor(produselor finite) din bucatarie in restaurant;
folositi contul 482,cind inregistrati pe intrari in contul 371 intocmiti receptie?

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#25 Mesaj de teodorg133 »

Dragi colegi...Tomac are dreptate, mai folositi si butonul "Cautare"...si gasiti raspunsuri la intrebarile dvs....subiect restautant s-a mai discutat si aici :
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 89&start=0
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

gavriliuc1
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 03, 2009 2:00 am

#26 Mesaj de gavriliuc1 »

scuze, stiu ca s-a tot discutat, dar nu reusesc deloc sa ma luminez,
:
iesierile le pun pe total. adik fac direct 411=707 cu suma vanduta din ziua respectiva, si doar la productie pun exact ce s-a vandut in ziua repsectiva???

scuze, dar citesc, citesc si nu imi dau seama cum trebuie sa fac inreg in saga

stanilaa51
Mesaje: 58
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

#27 Mesaj de stanilaa51 »

Am citit toate topicurile recomandate legate de acest subiect si am facut un carcel in lobul temporal :)
Mintea mea gandeste in mintea ei cam asa :
2 variante :
1. Gestiune Global valorica, cu inventar intermitent
:
intrari : 301/4426 - 401 1000 lei , concomitent consum 601 - 301 840 lei
Iesiri : 4111 - 707/4427 1500 lei
La sfarsit de luna inventar si in baza inventarului 301 - 601 cu materii prime ramase in stoc

2. Gestiune cantitativ valorica , cu inventar permanent:
:
Intrari 301/4426 - 401 1000 lei
pe baza de reteta 371 - %
711 cu valoarea materiilor prime folosite 840
378 cu valoarea adaosului 400
4428 cu valoare TVA neex af. adaosului 76
la vanzarea produsului 4111 - %
707 1240
4426 236
si concomitent descarcarea 711/378/4428 - 371 cu sumele de mai sus


E evident care e mai simpla .... intrebarea e ... CARE E MAI CORECTA ? ( ce zic prietenii de la garda ? :) nu de alta dar am primit observatie in urma unui control ca de ce nu fac NIR cu adaos si alte chestii de gen...

badalaum
Mesaje: 155
Membru din: Vin Iul 27, 2007 12:00 am

produse reziduale

#28 Mesaj de badalaum »

Am un restaurant unde se face shaorma, se cumpara pulpe de pui cu os, apoi se dezoseaza de catre bucatar iar aceste oase se arunca.Am inregistrat factura cu pulpe pui cu os, am cantarit cantitatea de carne fara os, am dat-o in consum si am creat retetar iar aceste oasele-am inregistrat :346- 711 si 711-346 e bine?

putanug
Mesaje: 45
Membru din: Mie Dec 05, 2012 10:50 am

Re: restaurant

#29 Mesaj de putanug »

la o patiserie introduc retetele, iar la cateva produse finite am introdus si produse alternative (in retetar la articole alternative); am observat ca nu la toate produsele imi inlocuieste materia prima (daca nu am pe stoc) cu articolul alternativ.... de ce oare?

multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: restaurant

#30 Mesaj de herganiec »

poate nu ai pe stoc?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns