Marfuri lipsa la inventar

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Marfuri lipsa la inventar

#16 Mesaj de tomac »

Aplicarea la valoarea initiala inseamna ca se aplica la valoarea fara TVA, aplicarea la total inseamna aplicarea la o valoare ce contine TVA. Detalii gasiti si daca apasati F1 in ecranul intrari sau iesiri.
Fara suparare, dar intrebarea dvs legata de corectitudinea calcului a provocat reactiile. Cum sa intrebati daca e corect sa va ramina 240 lei TVA in cazul in care la 10000 lei aplicati o reducere de 90%? Nu era logic? Aici nu e vorba de experienta in contabilitate, fiscalitate sau lucrul cu programul. E vorba de o chestiune pur si simplu logica.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mihutar433
Mesaje: 31
Membru din: Mie Feb 25, 2009 12:00 am

Re: Marfuri lipsa la inventar

#17 Mesaj de mihutar433 »

Am aceiasi situatie pe care o descrie Tomac la raspuns -minus la inventar neimputat, gestiune global valorica-, dar daca introduc la articole contabile 635=4426 pentru a regulariza tva-ul, Saga imi genereaza o diferenta intre Decont si Balanta.
Cum ar trebui sa procedez?

mathel
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 25, 2013 1:54 pm

Re: Marfuri lipsa la inventar

#18 Mesaj de mathel »

Am si eu aceeasi problema,intotdeauna am stoc prea mare fata de realitate,anul trecut am avut control de la finante si prin proces verbal intocmit de ei am scos stocul,firesc a trebuit sa platesc impozitul pe profit + tva ,dupa parerea mea in fiecare luna incet incet vinzi aceasta marfa si poate ca o sa ai atata cheltuieli ca no sa trebuiasca sa platesi impozit.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Marfuri lipsa la inventar

#19 Mesaj de tomac »

Cu suma respectivă veți diminua valoarea din rd.28 a decontului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

teotocatus
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 20, 2013 12:39 pm

Re: Marfuri lipsa la inventar

#20 Mesaj de teotocatus »

Referitor la acest subiect, am o intrebare legara de ajustarea TVA in cazul lipsei neimputabile din gestiune.
In cazul in care marfa constatata lipsa neimputabila este provenita din achizitie intracomunitara (taxare invera) este necesara colectarea TVA?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Marfuri lipsa la inventar

#21 Mesaj de tomac »

Ajustarea presupune pierderea dreptului de deducere acum și nu colectarea TVA. Da, se face ajustarea TVA și dacă e AIC pentru că și acolo se exercită dreptul de deducere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

butnaruc323
Mesaje: 253
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: Marfuri lipsa la inventar

#22 Mesaj de butnaruc323 »

buna seara,
o microintreprindere cu activitate de comert, are un stoc de marfa de 34000 lei - scriptic si faptic mult mai mic, nu este platitoare de tva , diferenta dintre scriptic si faptic o inregistrez ca lipsa din gestiune neimputabila , dpdv fiscal ce implicatii sunt avand in vedere ca este platitoare de impozit pe venit ? Nu am inteles ,din cele de mai sus, cum procedez .
va multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Marfuri lipsa la inventar

#23 Mesaj de pinteae »

De ce este neimputabila?
Nu cumva s-a vandut fara inregistrarea veniturilor in contabilitate?
Tinand cont de ceea ce te-am intrebat, esti sigur ca este neimputabila?
Daca fiecare micro, si-ar diminua stocul, pe motiv de neimputare, ar fi corect?
Eu zic sa te gandesti bine!
Daca lipsa din gestiune se datoreaza proastei administrari, atunci administratorul este raspunzator de minusul din gestiune.
Ii faci imputare (la pret de achizitie), si calculezi impozit la venitul respectiv.
Este mai rezonabil asa.

butnaruc323
Mesaje: 253
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: Marfuri lipsa la inventar

#24 Mesaj de butnaruc323 »

este corect ce presupuneti, asa este sa-si asume raspunderea, este decizia cea mai buna mai ales ca vrea sa o inchida si o sa urmeze un control de la fisc
multumesc foarte mult

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Marfuri lipsa la inventar

#25 Mesaj de saucan »

Buna seara,as avea o intrebare,cum trebuie procedat daca e diferenta intre soldul de marfa scriptic cu cel faptic?ce note contabile se inregistreaza?este vorba de un amanet de electronice si multe electronice s-au stricat si nu au fost scoase din gestiune ,cum ar trebui procedat acum ?cum scad acele produse?va rog mult poate ma puteti ajuta.

Scrie răspuns