Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Joi Oct 23, 2014 11:16 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: exploatare forestiera
MesajScris: Mie Apr 04, 2007 11:00 am 
Neconectat

Am si eu o problema f. importanta pt. mine : o persoana fizica detine in proprietate (titlu de proprietate) o anumita suprafata de teren forestier. Aceasta vinde spre exploatare si comercializare unei firme x cantitatea de 200 mc lemn rasinoase, pe picior la un pret y.Firma x achita persoanei fizice suma y. Pe ce baza ( document ) firma x isi inregistreaza cheltuiala si plata in contabilitate ? Multumesc mult.

Sus

Subiectul mesajului: exploatare forestiera
MesajScris: Mie Apr 04, 2007 12:50 pm 
Neconectat

nu ma ajuta nimeni ?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 04, 2007 8:17 pm 
Neconectat

Persoana fizica proprietara parcelei,trebuie sa faca un contract cu beneficiarul vanzarii,contractul se inregistreaza la fiscul unde sunt arondati.Beneficiarul vanzarii va putea intocmi borderou de achizitie in care e va inscrie cantitatea,pretul ,valoarea lemnului.Pe baza borderoului va face nota de receptie.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 09, 2007 10:36 pm 
Neconectat

"Persoana fizica proprietara parcelei,trebuie sa faca un contract cu beneficiarul vanzarii,contractul se inregistreaza la fiscul unde sunt arondati.Beneficiarul vanzarii va putea intocmi borderou de achizitie in care e va inscrie cantitatea,pretul ,valoarea lemnului.Pe baza borderoului va face nota de receptie."

Persoana fizica nu poate sa iti vinda tie direct masa lemnoasa asta deoarece conform codului silvic tu nu poti exploata material lemnos fara autorizatie din partea organului silvic abilitat in zona.Asadar achizitia de masa lemnoasa pe picior se face doar prin ocoalele silvice de stat sau private prin licitatie si contractul de vinzare cumparare se face cu ocolul silvic si nu cu persoana fizica.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2