cifra de afaceri

Mesaj
Autor
gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: cifra de afaceri

#46 Mesaj de gramac921 »

LIC-urile intra la 392 ( vezi art 152 alin (2) ). :)

despai
Mesaje: 10
Membru din: Mar Ian 04, 2011 12:00 am

Re: cifra de afaceri

#47 Mesaj de despai »

Buna seara!Va cer ajutorul in doua probleme:1-un cabinet de avocatura, neplatitor de TVA, vinde in 2013 un imobil cumparat pe cabinet in 2009 (valoare achizitie 500.000 lei).Cum trebuie procedat?Facuta evaluare si vandut la cel putin pretul evaluarii?Banii incasati afecteaza plafonul de 65.000 euro si Cabinetul devine platitor de tva? si 2-acelasi cabinet a avut un autoturism avariat iar firma de asigurari nu a decontat facturile de reparatii.Acum, in 2013, prin Hotarare Judecatoreasca firma de asigurari este obligata sa plateasca Cabinetului suma de 70.000 lei.Este acesta venit si influenteaza plafonul de 65.000 euro?Cu multumiri!

sanduo763
Mesaje: 42
Membru din: Lun Mar 17, 2008 12:00 am

Re: cifra de afaceri

#48 Mesaj de sanduo763 »

ART. 112^7
14. Baza impozabilă asupra căreia se aplică cota de 3% este reprezentată de totalul veniturilor trimestriale care sunt înregistrate în creditul conturilor din clasa a 7-a «Conturi de venituri», cu excepţia celor înregistrate în:
- Veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
- Veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;
- Veniturile din producţia de imobilizări corporale și necorporale;
- Veniturile din subvenţii de exploatare;
- Veniturile din provizioane și ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare ;
- Veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi și/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
- Veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor denatura stocurilor sau a activelor corporale proprii.

despai441
Mesaje: 64
Membru din: Mar Ian 10, 2012 4:59 pm

Re: cifra de afaceri

#49 Mesaj de despai441 »

Multumesc sanduo763 pentru raspuns, chiar daca nu ma lamureste pe deplin.

sanduo763
Mesaje: 42
Membru din: Lun Mar 17, 2008 12:00 am

Re: cifra de afaceri

#50 Mesaj de sanduo763 »

Vanzarea autoturismului intra in veniturile luate in calcul , deoarece nu se regaseste la exceptii
Veniturile de la societatile de asigurare sunt la exceptii, deci nu le iei in calcul .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cifra de afaceri

#51 Mesaj de tomac »

Sanduo, vezi că întrebarea este legată de TVA iar răspunsul de impozitul pe venitul microîntreprinderilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

despai441
Mesaje: 64
Membru din: Mar Ian 10, 2012 4:59 pm

Re: cifra de afaceri

#52 Mesaj de despai441 »

Ajutor, d-nul Tomac!

suciud812
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 08, 2011 10:43 am

Re: cifra de afaceri

#53 Mesaj de suciud812 »

despai,
1. vanzarea imobilelor este scutita de TVA conform art 141 alin. 2, lit. f, (exceptie constructii noi)
2. evaluarea nu este obligatorie, imobilul se poate vinde chiar si sub pretul de achizitie, dar daca o ai te poate scuti de justificari la controale uletrioare
3. despagubirile din asigurari nu sunt purtatoare de TVA

despai441
Mesaje: 64
Membru din: Mar Ian 10, 2012 4:59 pm

Re: cifra de afaceri

#54 Mesaj de despai441 »

Multumesc mult si tie suciud812.
Numai ca poate nu m-am facut bine inteles, ma interesa daca sumele incasate de Cabinet, in cele doua cazuri, afecteaza d.p.d.v. al cifrei de afaceri plafonul de 65.000 euro, astfel incat este obligat sa se inregistreze ca platitor de tva.

suciud812
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 08, 2011 10:43 am

Re: cifra de afaceri

#55 Mesaj de suciud812 »

nu afecteaza plafonul de 65000 euro

despai441
Mesaje: 64
Membru din: Mar Ian 10, 2012 4:59 pm

Re: cifra de afaceri

#56 Mesaj de despai441 »

Multumesc mult suciud!

sabauf607
Mesaje: 9
Membru din: Mie Sep 29, 2010 12:00 am

Re: cifra de afaceri

#57 Mesaj de sabauf607 »

VENITURILE DIN DOBANZI SE IAU IN CALCUL LA CIFRA DE AFACERI ,? PENTRU PLAFONUL DE 220000? MULTUMESC..

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: cifra de afaceri

#58 Mesaj de septimiuv »

da-ti 2 palme si lasa-te de meserie :shock:

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: cifra de afaceri

#59 Mesaj de davidb107 »

Normele prevad:

ART. 112^6

11. In situatia in care, in cursul anului fiscal, o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro, contribuabilul va comunica, in termen de 30 de zile de la data de la care nu mai este indeplinita conditia respectiva, organului fiscal iesirea din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor prin depunerea unei declaratii de mentiuni, cu respectarea termenului legal, potrivit Codului de procedura fiscala.

12. Veniturile luate in calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt aceleasi cu cele care constituie baza impozabila prevazuta la art. 112^7 din Codul fiscal.

Pentru anul 2013, veniturile luate in calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt cele de natura celor prevazute la art. 112^7 din Codul fiscal , inregistrate:

- incepand cu 1 ianuarie 2013, de catre persoanele juridice care aplica sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor de la aceasta data inclusiv;

- incepand cu 1 februarie 2013, de catre persoanele juridice care aplica sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor de la aceasta data inclusiv.

13. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este cel de la inchiderea exercitiului financiar precedent.


si

ART. 112^7 Baza impozabilă
(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:
a) veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
b) veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;
c) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
d) veniturile din subvenţii;
e) veniturile din provizioane şi ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare;
f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil ;
g) veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii;
h) veniturile din diferenţe de curs valutar;
i) veniturile financiare înregistrate ca urmare a decontării creanţelor şi datoriilor în lei în funcţie de un curs valutar diferit de cel la care au fost înregistrate iniţial;
j) valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturării.
(1^1) Pentru determinarea impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, la baza impozabilă determinată potrivit alin. (1) se adaugă următoarele:
a) valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturării;
b) în trimestrul IV, diferenţa favorabilă dintre veniturile din diferenţe de curs valutar/veniturile financiare înregistrate ca urmare a decontării creanţelor şi datoriilor în lei în funcţie de un curs valutar diferit de cel la care au fost înregistrate iniţial şi cheltuielile din diferenţe de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, înregistrate cumulat de la începutul anului.
(2) În cazul în care o microîntreprindere achiziţionează case de marcat, valoarea de achiziţie a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcţiune, potrivit legii.

Norme metodologice:
14. Baza impozabilă asupra căreia se aplică cota de 3% este reprezentată de totalul veniturilor trimestriale care sunt înregistrate în creditul conturilor din clasa a 7-a «Conturi de venituri», cu excepţia celor înregistrate în:
- Veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
- Veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;
- Veniturile din producţia de imobilizări corporale și necorporale;
- Veniturile din subvenţii de exploatare;
- Veniturile din provizioane și ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare ;
- Veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi și/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
- Veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor denatura stocurilor sau a activelor corporale proprii.

sabauf607
Mesaje: 9
Membru din: Mie Sep 29, 2010 12:00 am

Re: cifra de afaceri

#60 Mesaj de sabauf607 »

Multumesc pt raspuns , poate prind eu mai greu dar nu vad scris concret ,,venituri din dobanzi" deci parerea dvs, intra sau nu sunt la limita cu plafonul si pt mine e foarte important, eram convinsa ca nu intra si nici programul nu m-i le-a calculat la cifra de afaceri, idee e ca daca le adun atunci depasesc cu ceva putin plafonul, ce pot face?
multumesc.

Scrie răspuns