decont de cheltuieli in valuta

Mesaj
Autor
ghermans
Mesaje: 20
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

decont de cheltuieli in valuta

#1 Mesaj de ghermans »

Buna ziua , am o nelamurire in legatura cu deconturile in valuta ,mai exact in euro .
Am dat avans spre decontare unui sofer pt o deplasare cu marfa in austria 80 euro la cursul de 4.4287 deci in lei 354.30 .
A avut cheltuieli cu taxa drum ,motorina si diurna tot de 80 euro la curs din data depunerii decontului de 4.3373 deci 346,96 lei.
Programul imi da o diferenta de curs de 7.32 lei in soldul ct 542 debitor ,practic eu din casa in valuta nu mai pot sa ii dau acesti 7.32 lei echiv.a 1.68 euro deoarece casa in valuta e pe 0 ,am avut 80 euro ,am dat 80 euro.Ar trebui sa fac o nc cu diferente de curs valutar ?Sau ar trebui sa inregistrez tot decontul extern in deconturi in lei la cursul din data depunerii ? :?
Multumesc frumos!!!

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: decont de cheltuieli in valuta

#2 Mesaj de gherghelescur »

eu de obicei in inregistrez in lei la data depunerii.

ghermans
Mesaje: 20
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: decont de cheltuieli in valuta

#3 Mesaj de ghermans »

si ma gandesc ca avansul spre decontare il dati tot in lei?!!!eu ii dau euro pt ca ridic din banca valuta si ii dau euro pt extern .
multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: decont de cheltuieli in valuta

#4 Mesaj de balazse »

Este corect inregistrarea in valuta.
Prin acea diferenta de curs se regleaza soldul contului 542 care este in valuta si este corect acel 7,32 (care dupa parerea mea ar trebui sa fie 7,34=354,30-346,96).
Prin diferenta de curs valutar nu se calculeaza si valuta (adica acel 1,68 euro), ci daca in valuta am 0 eur, dar in lei imi ramane din cauza diferentelor de curs valutar o anumita suma, se face inregistrarea doar in lei ca sa ramana si in lei cu sold de zero.

donicao
Mesaje: 40
Membru din: Mar Sep 10, 2013 3:15 pm

Re: decont de cheltuieli in valuta

#5 Mesaj de donicao »

Rog urgent ajutor, seful pleaca azi in Germania cu un angajat sa aduca doua masini din Germania.Banii pentru aceasta deplasare vor fi cei din buzunarul administratorului iar o parte vor fi din contul de euro al firmei.Momentan nu am un top cu ordin de deplasare in strainatate si decont de ch. in valuta cod.14-5-5, va intreb daca pot sa-i dau un ordin de deplasare in lei care sa fie stampilat la firmele la care merge in Germania , ca si dovada a deplasarii,iar apoi, la intoarcere, sa listez decontul in valuta din saga ? E corect?
Stiu ca la intoarcere voi avea bf combustibil in strainatate, taxe de drum in mai multe monede ale tarilor pe care le tranziteaza(care de regula le inregistrez in casa in euro sau banca in euro convertite in euro), facturi de cazare, mancare, etc.

Scrie răspuns