Monografie contabila comert cu autoturisme aduse din UE

Mesaj
Autor
raileanua371
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:52 pm

Monografie contabila comert cu autoturisme aduse din UE

#1 Mesaj de raileanua371 »

Buna ziua,
As dori ,va rog,o monografie contabila pentru comert cu autovehicule second hand achizitionate de la persoane fizice pe baza de contract de vanzare cumparare din din UE. Cum se inregistreaza bonurile cu care s-a achitat rovinieta si taxe de drum pt autoturismul adus din UE, bonurile de combustibil sau piese aferente , anvelope (daca sunt uzate), etc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Monografie contabila comert cu autoturisme aduse din UE

#2 Mesaj de paturcai »

Cheltuielile ocazionate de aducerea in tara a unui bun intra in valoarea de achizitie al acelui bun.
Aveti Ordinul 1802 care legifereaza acest lucru:
SECȚIUNEA 1.2
    Definiții
    8. ‐ În înțelesul prezentelor reglementări se aplică următoarele definiții:
.......
6. cost de achiziție înseamnă prețul datorat  şi eventualele cheltuieli conexe minus eventualele
reduceri ale costului de achiziție.
    În acest sens, costul de achiziție al bunurilor cuprinde prețul de cumpărare, taxele de import şi
alte taxe (cu excepția acelora pe care persoana juridică  le poate recupera de la autoritățile fiscale),
cheltuielile de transport, manipulare  şi alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achiziției bunurilor
respective.
    În costul de achiziție se includ, de asemenea, comisioanele, taxele notariale, cheltuielile cu
obținerea de autorizații şi alte cheltuieli nerecuperabile, atribuibile direct bunurilor respective.
    Cheltuielile de transport sunt incluse în costul de achiziție şi atunci când funcția de aprovizionare
este externalizată;

 SECȚIUNEA 3.1
    Evaluarea la data intrării în entitate
    75.  ‐ (1) La data intrării în entitate, bunurile se evaluează  şi se înregistrează  în contabilitate la
valoarea de intrare, care se stabileşte astfel:
    a) la cost de achiziție ‐ pentru bunurile procurate cu titlu oneros; (prin titlu oneros intelegem CONTRA COST)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns