Amenajare curte

Mesaj
Autor
fustost32
Mesaje: 27
Membru din: Vin Ian 27, 2012 1:36 pm

Amenajare curte

#1 Mesaj de fustost32 »

Buna stimati colegi!!!poate sa-mi spuna cineva ce cod de clasificare are: Amenajarea de curte(teren folosit pentru parcare si depozitare) in incinta unei societati comerciale??? Multumesc :lol: :roll:

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Amenajare curte

#2 Mesaj de paturcai »

Aveti aici o monografie legata de aceasta situatie:
https://www.contzilla.ro/amenajari-de-terenuri/

Redau mai jos (in situatia in care legatura nu va mai fi valabila in viitor) articolul:
Amenajarile de terenuri sunt imbunatatiri aduse terenurilor pentru a le creste utilitatea.

Terenurile nu se amortizeaza pentru ca se considera ca acestea nu isi pierd valoarea in timp (nu se depreciaza, au o durata de viata nelimitata). Amenajarile de terenuri, daca au o durata de viata utila,atunci trebuie amortizate.

Exista insa o categorie de terenuri care se pot deprecia, si anume cele ale caror valoare depinde de resursele naturale de care dispun. O data cu utilizarea completa a acestor resurse si terenul se considera depreciat.

Anumite costuri de pregatire a terenului se pot include in valoarea terenului. Ca si exemplu sunt costurile de curatare si de nivelare a terenului.

Alte amenajari de terenuri au o durata de viata utila determinata si atunci se pot contabiliza separat de teren si se pot amortiza pe durata de viata estimata.

Astfel de amenajari sunt:

• O parcare construita pe teren;

• Imprejmuirea terenului;

• Sisteme de canalizare

• Sisteme de irigatii

Exemplu : societatea X cumpara un teren in suma de 80.000 lei pe care executa lucrari de nivelare in suma de 3.000 lei.Ulterior amenajeaza o parcare pentru un cost estimat de 5.000 lei si un sistem de irigatii pentru 4.000 lei. Totodata amenajeaza un gazon si o zona cu flori in valoare de 2.000 lei.

Care sunt inregistrarile care trebuie efectuate ? (ignoram TVA)

• Achizitia terenului:

2111 Terenuri = 404 Furnizori de imobilizari 80.000 lei

• Inregistrarea lucrarilor de nivelare:

2111 Terenuri = 404 Furnizori de imobilizari 3.000 lei

• Amenajarea parcarii

2112 Amenajari de terenuri = 404 Furnizori de imobilizari 5.000 lei

• Achizitia sistemului de irigatii

2131 Echipamente tehnologice = 404 Furnizori de imobilizari 4.000 lei

• Amenajarea gazonului

Acesta este o cheltuiala a perioadei, nu se poate imobiliza.

611 Cheltuieli de intretinere = 401 Furnizori 2.000 lei
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns