consum propriu

Mesaj
Autor
piciorusm
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

consum propriu

#1 Mesaj de piciorusm »

Daca am inregistrat un produs ca marfa si ulterior vreau sa-l trec pe consum cum procedez?multumesc de raspuns

pepteav420
Mesaje: 270
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

#2 Mesaj de pepteav420 »

FACI TRASFER IN 3028 SAU UNDE VREI, 3028=371, SI DUPA AIA IL DAI IN CONSUM 6028=3028

panaitn901
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:00 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

#3 Mesaj de panaitn901 »

de pb asta m-am lovit si eu.
dar cum transferi in program din marfuri in ob. de inv sau materiale?
eu am facut o vanzare catre mine, la client am zis "din stocul de marfa", apoi am cumparat tot "din stocul de marfa" plata s-a inchis cu incasarea prin 581.
altfel chiar n-am vazut o solutie.

piciorusm
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de piciorusm »

am inteles e ok acum

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

panaitn901 scrie:de pb asta m-am lovit si eu.
dar cum transferi in program din marfuri in ob. de inv sau materiale?
eu am facut o vanzare catre mine, la client am zis "din stocul de marfa", apoi am cumparat tot "din stocul de marfa" plata s-a inchis cu incasarea prin 581.
altfel chiar n-am vazut o solutie.
In Saga C, fara stocuri, prin articole contabile 303=371 dupa ce in prealabil stornezi adaosul si TVA-ul neexigibil.
In Saga C versiune integrata, prin Operatii-Transfer utilizind metoda de schimbare stip stoc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

beldeani267
Mesaje: 32
Membru din: Mar Mar 23, 2010 12:00 am
Localitate: Sibiu

Re: consum propriu

#6 Mesaj de beldeani267 »

folosesc saga c versiune integrata.....

si nu am reusit sa fac transferul de care se vorbeste (In Saga C versiune integrata, prin Operatii-Transfer utilizind metoda de schimbare stip stoc.) exista undeva tip stoc? pentru ca eu la operatii transefer am reusit doar sa schimb gestiunea...

problema mea este urmatoarea: am cumparat un pc si l-am inregistrat ca si marfa apoi acesta s-a hotarat sa fie folosit in unitate, asfel urmeaza sa il inregistrez pe mijloace fixe

cum fac sa il scot din stocuri, din marfa?

mersi

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: consum propriu

#7 Mesaj de eugen01 »

1.Daca avem Saga integrat si lucram cantitativ valoric, si vrem sa schimbam (chiar si in cadrul unei gestiuni) tipul unui articol, trebuie sa avem creat acel articol.Adica pot sa am un PC si ca tip marfa cod 100 dar pot sa am si un PC cod 300 si ca tip Obiecte de inventar.Deci putem avea aceeasi denumire dar incadrari diferite.
2.Referitor la problema dvs.Daca nu ati incheiat luna (presupunem ca vorbim de Ianuarie 2011) devalidam factura si Modificam in ecranul detalii.Imobilizarile se introduc selectand tip articol Nedefinit.La denumire scriem denumirea PC-ului iar la cont alegem 213.Validam.Saga ne va deschide ecranul de Inregistrare al Imobilizarilor.Alegem ca si clasa 2.2.9 ( cred ca e mai corect fata de 3.2.4)..s.a.m.d.
(simple sugestii)

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re:

#8 Mesaj de promovest96 »

pepteav420 scrie:FACI TRASFER IN 3028 SAU UNDE VREI, 3028=371, SI DUPA AIA IL DAI IN CONSUM 6028=3028
Buna

si eu am un caz asemanator, doar ca nu il dau in consum ca si material ci ca si protocol. Ex: ceai, inregistrat prima data ca si marfa (371) iar ulterior il dau ca si protocol. Eu nu am gestiune de materiale (3028), receptia la materiale le fac pe tip nedefinit la intrari , pe 3028 iar dupa validare il si dau imediat in consum (6028). Deci nu am materiale pe stoc niciodata. Cum fac in acest caz transferul in protocol?

PS: Am SAGA C, gestinea de marfuri o tin cantitativ valoric-(depozit marfa)

Multumesc
O zi buna!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: consum propriu

#9 Mesaj de eugen01 »

Ca si NC am avea 623.analitic = 371. Presupun ca prin ecranul de operatii speciale (ca sa nu mai stornam si sa inregistram ..corect ) sau la in momentul receptiei...daca stim concret ce cantitate doreste conducerea sa aiba acolo...preventiv pentru protocol. (ma gandesc ca nu se cere in fiecare zi cate..un pliculetz de ceai, ci pe baza estimarilor din anii precedenti (sau ...visuri ?!?!) ...se aloca sa zicem tzaspe cutii de cei pe luna/an etc...
(simpla parere) :oops: :roll:

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: consum propriu

#10 Mesaj de promovest96 »

Da, sunt visuri :lol:
Initial am facut inregistrarea prin bonuri de consum (ca sa verific cum iese) si asa e, trebuie ulterior stornat NC 607=371 pe care o face SAGA la inchidere si sa inregistrez prin articole contabile NC 623.2=371.
Deci mai usoara e varianta sugerata de tine, cum de nu m-am gandit ...multumesc :D

gruinl
Mesaje: 272
Membru din: Mar Ian 03, 2012 4:03 pm

Re: consum propriu

#11 Mesaj de gruinl »

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: pentru bransari cumpar camine de apa echipate complet si le trec pe cont 371. La momentul in care a avut loc un mic incendiu, unele camine s-au distrus, ele fiind din plastic ce se afla in interior a ramas intact. Administratorul a cumparat camine neechipate (Ct.371) pentru a le inlocui pe cele distruse. Cum pot sa ma scad cu aceste camine neechipate, dat fiind faptul ca acestea le inlocuiesc pe cele distruse?
Multumesc

vatafum961
Mesaje: 20
Membru din: Mar Aug 30, 2011 5:28 pm

Re: consum propriu

#12 Mesaj de vatafum961 »

faceti un proces verbal prin care scadeti gestiunea de caminele arse
si va reglati stocul de marfuri.
sa inteleg ca faceti comert

gruinl
Mesaje: 272
Membru din: Mar Ian 03, 2012 4:03 pm

Re: consum propriu

#13 Mesaj de gruinl »

Cumpar caminele si le vand prin bransare.
Cheltuiala cu aceste camine este deductibila sau nu? Dar TVA-ul?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: consum propriu

#14 Mesaj de balazse »

De ce sa nu fie deductibile? Dar totusi sunt pe masura utilizarii lor, adica nu cumpar 100 de camine si il dau in consum fara sa vand prin bransare nici o bucata.

gruinl
Mesaje: 272
Membru din: Mar Ian 03, 2012 4:03 pm

Re: consum propriu

#15 Mesaj de gruinl »

Ma refeream la deductibilitatea cheltuielilor cu marfa distrusa. Care este monografia contabila pentru scaderea din gestiune a acestor camine distruse?

Scrie răspuns