acordare discount client

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

acordare discount client

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna seara! La multi ani! Sc vrea sa acorde discount unor clienti fideli pentru unele produse astfel:

varianta 1 : pe o factura, se considera produsele vandute la preturile de vanzare din NIR, iar ultima pozitie de pe factura va fi discount, de exemplu 15% din valoarea totala a marfii fara TVA, in rosu. Inregistrarile contabile pentru sc sunt: 411 analitic client=707, 4428.TI . Este corect? daca da, trebuie intocmite anumite documente prin care sa se explice discountul acordat, de ex. proces verbal?

varianta a doua: pe o factura, primul produs vandut este la pretul de vanzare din NIR, iar pentru al doilea produs vandut se acorda un discount, astfel incat acest produs se vinde la un pret mai mic decat cel din NIR. De ex, pret achizitie fara TVA 10 lei, pret de vanzare din NIR cu TVA 15 lei, pretul de vanzare cu discount, inclusiv TVA, 13 lei, s`a considerat un adaos comercial minim, astfel incat sa nu se vanda sub pretul de achizitie. Inregistrarile contabile sunt: 411=707, 4428.TI
Este corect? Daca da, ce documente trebuiesc intocmite pentru a justifica discountul?
Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: acordare discount client

#2 Mesaj de herganiec »

folositi varianta 1 e cel mai simplu, si nu trebuie sa faceti nimic in plus pt acordare discount.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: acordare discount client

#3 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, va multumesc pentru raspuns.

Scrie răspuns