Sponsorizare- monografie

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#16 Mesaj de septimiuv »

atunci se bat cap in cap astia cu legea lor :lol:

popd81
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mar 28, 2007 12:00 am

sponsorizari

#17 Mesaj de popd81 »

Are voie o firma sa "sponsorizeze" ,in conditiile discutate mai sus, salariatii sai, sau pe parintii, bunicii salariatilor?

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#18 Mesaj de buriank »

Buna ziua!
Am citit ce sa discutat pe forum , dar poate de atunci sa mai schimbat ceva legat de donatii.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu calcularea unor donatii, din ce se calculeaza,( de la inceputul anului sau din trimestru) si cat am voie ca sa pot deduce din impozit.De exemplu eu platesc trimestrial 2150 Ron. Nu prea am inteles pe forum cum scad .Sincer nu am avut o asemenea situatie.
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Sponsorizare- monografie

#19 Mesaj de septimiuv »

donatiile nu se scad din nimic, sunt cheltuieli nedeductibile, punct.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sponsorizare- monografie

#20 Mesaj de eugen01 »

Despre donatii> CF art.48 alin.7 lit.e

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Sponsorizare- monografie

#21 Mesaj de danilevicis »

Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sponsorizare- monografie

#22 Mesaj de eugen01 »

poate e de ajutor si omfp 994 din 2 august 1994.Referitor la inregistrarea in contabilitate a sponsorizarii:
"3. Sponsorizarea in bani si/sau in bunuri materiale se va consemna in evidenta contabila a sponsorului si a beneficiarului sponsorizarii, daca prin lege acestia au obligatia organizarii si conducerii contabilitatii proprii, pe baza documentelor care atesta efectuarea platii sau predarea, respectiv primirea, bunurilor materiale."
(Cap.I)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#23 Mesaj de herganiec »

eugen01 scrie:Despre donatii> CF art.48 alin.7 lit.e
(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
a) sumele sau bunurile utilizate de contribuabil pentru uzul personal sau al familiei sale;
b) cheltuielile corespunzătoare veniturilor neimpozabile ale căror surse se află pe teritoriul României sau în străinătate;
c) impozitul pe venit datorat potrivit prezentului titlu, inclusiv impozitul pe venitul realizat în străinătate;
d) cheltuielile cu primele de asigurare, altele decât cele prevăzute la alin. (4) lit. d) şi la alin. (5) lit. h);
e) donaţii de orice fel;
referitor la aceasta, un ONG donează(ocazional) sume de bani la persoane în vârstă, sau la familii cu probleme, cu mulţi copii, etc.
-din punct de vedere al ONG (primeşte bani din donaţii din afară pentru a-i dona mai departe) este vreo limită maximă de cât poate să fie donaţia lunară pentru o persoană cu probleme?
-din punctul de vedere al persoanei care primeşte donaţia de la ONG are ceva de platit la stat (impozit de la o anumită suma sau altceva) ?
Sumele donate de ONG variază lună de lună după necesităţi (de la 100lei la 1000lei). De obicei s-a făcut un tabel nominal cu nume prenume, suma primita, adresa, buletin, semnatura, in care se scriau toate persoanele care au primit donatii in luna respectiva si care se inregistra apoi in contabilitate.
Se semna chitanta de primire de fiecare in parte.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#24 Mesaj de herganiec »

nu stie nimeni? :(
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: Sponsorizare- monografie

#25 Mesaj de bogeanua »

Art 48 din CF se refera la impozitarea veniturilor din activitati independente.Pt ONG vedeti OMF 1969/2007.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#26 Mesaj de herganiec »

l-am citit, sunt descrise documentele folosite de ONG-uri, dar nu raspunde intrebarii mele, din pacate.. :(
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#27 Mesaj de neguraa420 »

sa nu va enervati pe mine, dar nu prea am inteles...(probabil o sa spuneti ca la fel ca multe altele...dar nah...)
la fel ca si buriank va rog sa dati un exemplu concret...adik ce valoare trebuie sa aibe sponsorizarea?...pe mine ma intereseaza cel mai mult sa ma scad din casa...ca e nedeductibila...am inteles...nu ma deranjeaza:D
nu am inteles cu suma care se scade din impozit..cel anual sau trimestrial...

am citit legea sponsorizarii... :(

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#28 Mesaj de neguraa420 »

sa nu va enervati pe mine, dar nu prea am inteles...(probabil o sa spuneti ca la fel ca multe altele...dar nah...)
la fel ca si buriank va rog sa dati un exemplu concret...adik ce valoare trebuie sa aibe sponsorizarea?...pe mine ma intereseaza cel mai mult sa ma scad din casa...ca e nedeductibila...am inteles...nu ma deranjeaza:D
nu am inteles cu suma care se scade din impozit..cel anual sau trimestrial...
ce acte trebuie intocmite...

am citit legea sponsorizarii... :(

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#29 Mesaj de ferenta »

Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: Sponsorizare- monografie

#30 Mesaj de bogeanua »

Pt Herganiec:
Incerc un raspuns totusi:
1. ONGul in cauza desfasoara activitate nonprofit si nu este limitata suma destinata ca donatie pt asemenea situatii.Important este sa aiba venituri pt aceasta activitate (sa nu fie de natura economica).
2.Persoana care primeste donatie (dacapot sa-i spun asa) de la ONG nu are obligatii declararii acestei sume la stat si nu datoreaza nimic statului.
Daca o sa ma intrebi un temei legal, nu pot sa-l dau pt ca pur si simplu in CF sau OMF 1969 nu se face referire la aceste aspecte. Si atunci, unde legea nu prevede inseamna ca este permis.

Scrie răspuns