Sponsorizare- monografie

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#31 Mesaj de herganiec »

multumesc, bogeanua. :)
mi-a mai venit inima la loc, asa am facut pana acum, si mi-era teama sa nu fii procedat cumva gresit.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#32 Mesaj de herganiec »

mersi de raspuns.

Am primit hotarare scrisa de conducere prin care timp de 6 luni sa se ajute un salariat din cadrul ONG-ului cu o suma de bani lunara.
Cum as putea face aceasta corect tinand cont ca persoana e si angajata in acest ONG si are salariu(minim, e adevarat)?
Pot sa-i fac un tabel nominal de donatie sau ajutor umanitar pun sa semneze pt suma si gata? Sau trebuie si alte hartii?
Trebuie sa dau suma pe <alte venituri> in cadrul salariului lunar ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#33 Mesaj de herganiec »

am un caz, o firma produce paine la brutaria proprie. (contabilitatea e cantitativ valoric cu prod finit retetar etc.)
Doreste sa faca o donatie de paine la un orfelinat, in valoare de 400 lei.
Cum sa operez aceasta in Saga? Am produsul finit creat in cont 345, emit factura ?! fac bon consum, fac note contabile ?! Cum scad produsele finite ?!
:roll: :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#34 Mesaj de herganiec »

vreo idee?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: Sponsorizare- monografie

#35 Mesaj de galz845 »

Din ce am citit pe tema asta : -sponsorizarea cu produse nu constituie livrare de bunuri, se face aviz pe care se specifica "sponsorizare - nu se factureaza" deci poti scadea din stocuri.
- este deductibila daca se incadreaza in lim.3 la mie cifra afaceri si pina la 20 % din profit, ca si sponsorizarea in bani.
- daca depaseste aceste limite, pentru partea ce depaseste 3 la mie se colecteaza si TVA.
- 6582=345

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#36 Mesaj de herganiec »

multumesc frumos!

intre timp am primit si acest link ! poate ajuta pe cineva in aceeasi situatie..
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?p=15890
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#37 Mesaj de herganiec »

herganiec scrie:mersi de raspuns.

Am primit hotarare scrisa de conducere prin care timp de 6 luni sa se ajute un salariat din cadrul ONG-ului cu o suma de bani lunara.
Cum as putea face aceasta corect tinand cont ca persoana e si angajata in acest ONG si are salariu(minim, e adevarat)?
Pot sa-i fac un tabel nominal de donatie sau ajutor umanitar pun sa semneze pt suma si gata? Sau trebuie si alte hartii?
Trebuie sa dau suma pe <alte venituri> in cadrul salariului lunar ?
vreo sugestie ?! :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#38 Mesaj de paturcai »

Din nefericire nu exista nicio posibilitate ca sa fie ajutat...
Codul fiscal este foarte clar in aceasta privinta: sunt venituri impozabile asimilate salariilor tot ceea ce un salariat primeste.
In functie de cat este de "artist" (cu aprobarea tacita a conducatorului de entitate) contabilul va da o mana de ajutor.
Oficial nu se poate decat platind toate darile.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#39 Mesaj de herganiec »

mersi.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

haiasc830
Mesaje: 13
Membru din: Joi Iul 16, 2009 12:00 am

Re: Sponsorizare- monografie

#40 Mesaj de haiasc830 »

Buna ziua,

In cazul societatii la care lucrez min(0.3% din cifra de afaceri, 20% impozit profit) pentru cifrele anului 2013 este 10 000, rest de plata impozit pe profit este 50 000 lei.

POate societatea sa sponsorizeze o cantina a saracilor care apartine de o biserica ? Adica in data de 25.03.2014 sa plateasca impozit pe profit la stat 40 000 lei, iar diferenta sa o plateasca cantinei?In cazul in care sponsorizarea este posibila care sunt inregistrarile contabile?

Multumesc.

nastasea288
Mesaje: 23
Membru din: Mar Oct 05, 2010 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sponsorizare- monografie

#41 Mesaj de nastasea288 »

Nu poti sa faci o sponsorizare in 2014 din impozitul datorat pentru 2013.
Daca vrei sa sponsorizezi acum, sau in 2014, vei calcula limitele din profitul anului 2014.
Noutatea este ca de la inceputul anului 2014, sumele acordate ca sponsorizari, pentru acte de mecenat si ca burse private care nu sunt scazute din impozitul pe profit se pot reporta in urmatorii 7 ani consecutivi.

ignatl800
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 03, 2011 3:58 pm

Re: Sponsorizare- monografie

#42 Mesaj de ignatl800 »

Buna seara,

Care este monografie contabila pentru o sponsorizare cu bunuri (marfa din magazin en-detail cu gestiune global-valorica) ? In schimbul acestor bunuri , beneficiarul ne-a facut reclama in cadrul actiunii respective.

Noi am inregistrat asa:

% = 371
6582
378
4428

Credeti ca e corect ?

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sponsorizare- monografie

#43 Mesaj de tomac »

623
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

balanc539
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 28, 2013 1:14 pm

Re: Sponsorizare- monografie

#44 Mesaj de balanc539 »

Buna seara. O societate face sponsorizare in produse finite. Produsul finit are valoare de 240 lei (conform consumului de materii prime), iar in contractul de sponsorizare este trecut cu pretul de vanzare 400 lei. Din Operatii speciale am incercat descarcarea produsului finit ce face obiectul sponsorizarii, dar in pret -se preia automat valoarea produsului finit din retetar 240 lei. Intrebarea mea este cum trec diferenta de 160 lei?


Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sponsorizare- monografie

#45 Mesaj de tomac »

Nu aveți cum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns