neconcordanta in fisa analitica totala si balanta

Mesaj
Autor
veleal
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 24, 2012 3:01 pm

neconcordanta in fisa analitica totala si balanta

#1 Mesaj de veleal »

In fisa analitica totala primita da la anaf aparea ca avem la sectiunea 9903'' Venituri ale bugetelor asigurarilor sociale de stat incasate in contul unic, in curs de distribuire'' suma de 2262 lei platita in plus. Dupa ce au verificat intreaga fisa cu declarati si plati din 2005 pana 2013 au zis ca nu stiu de unde ii diferenta dar sa fac plata la contributii cu 2262 mai putin sa se regleze suma. Dar in contabilitate acuma in apare doar partial achitate contributiile sociale. Cum as putea sa reglez situatia ? Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24196
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: neconcordanta in fisa analitica totala si balanta

#2 Mesaj de balazse »

Trebuia sa faci plata integrala si nu partiala cum au mentionat ei, cel putin dupa parerea mea.
Ar trebui sa verifici evidenta ta cu a lor. Dupa parerea mea a ramas neinregistrat la ei niste declaratii vechi si din cauza aceea este gresita fisa. Nu de alta, dar nu cumva la un moment dat sa gaseasca greseala si sa iti impute acea suma ulterior.
Cele mentionate ti-au dat si in scris sau ca de obicei doar asa verbal?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: neconcordanta in fisa analitica totala si balanta

#3 Mesaj de balteanuc692 »

Verificati sa nu fie declaratii nedepuse.

iosiff
Mesaje: 523
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: neconcordanta in fisa analitica totala si balanta

#4 Mesaj de iosiff »

Am patit si eu asa ceva cu o fisa sintetica de la fisc .
La o verificare atenta a fisei, am constatat ca in fisa de la fisc nu figurau declaratiile din 2005, dar plata aferenta impozitelor din acele declaratii figura pe fisa lor si drept urmarea figuram la ei cu impozite achitate in plus.

veleal
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 24, 2012 3:01 pm

Re: neconcordanta in fisa analitica totala si balanta

#5 Mesaj de veleal »

Nu mi-au dat nimic in scris. Mi-au dat Fisa analitica totala din 2005 pana in 2013 sa verific daca apar toate declaratiile. Am verificat toate cele 180 de pagini si nu lipsea nici o declaratie.Si ei au verificat si au spun ca nu lipseste nici o declaratie. Cei de la finante au spus ca firma a beneficiat de ceva privilegi fiscale prin 2005 si ca poate de atunci ar proveni aceste sume. Administratori au fost bineinteles de acord cu asta si acuma eu nu stiu cum sa inregistraz asta in contabilitate sa fie bine.....

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: neconcordanta in fisa analitica totala si balanta

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Puneti pe cont de venituri suma:
473=7588
Dupa care reglati conturile de asigurari prin 473.

veleal
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 24, 2012 3:01 pm

Re: neconcordanta in fisa analitica totala si balanta

#7 Mesaj de veleal »

Multumesc mult.

Scrie răspuns