scutit cu drept de deducere

Mesaj
Autor
pepteav420
Mesaje: 270
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

scutit cu drept de deducere

#1 Mesaj de pepteav420 »

Are cineva idee cum se traduce "scutit cu drept de deducere" in engleza? Trebuie sa fac o factura catre Elvetia si nu am TVA. Multumesc mult.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#2 Mesaj de apetrem »

"exempt with right of deduction"

Cel putin asa este in versiunea tradusa de MF

romand435
Mesaje: 35
Membru din: Lun Apr 18, 2011 10:31 am

Re: scutit cu drept de deducere

#3 Mesaj de romand435 »

Buna ziua,

Firma noastra X din Romania primeste materiile prime si materialele necesare pentru prelucrare ( cu valoare 0) de la firma Y care are sediul in Austria.
Firma X factureaza catre firma Y din austria, la sfarsitul fiecarei luni, costuri cu energia, personal, utilitati, chirie etc ( prestare serviciu).
Pana in urma cu o luna am facturat cu taxare inversa, dar am avut control de la finante pe linie de TVA, si au zis sa modificam ca nu e bine, ca trebuie sa scriem "scutit cu drept de deducere".
Care e diferenta dintre taxare inversa si scutit cu drept de deducere? am tot citit pe forumuri si in codul fiscal dar deja mi-am prins urechile si nu am inteles nimic.

Multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: scutit cu drept de deducere

#4 Mesaj de eugen01 »

Ma cam depaseste anvergura intrebarii , poate ar trebui sa o las pe seama forumistilor mai experimentati, dar sper sa ma corecteze daca fac vreo afirmatie eronata, deci :
Premise:
Art. 126. - (1) In sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata se cuprind operatiunile care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) constituie o livrare de bunuri sau o prestare de servicii efectuate cu plata;
b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi in Romania;
c) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizata de o persoana impozabila, astfel cum este definita la art. 127 alin. (1);
d) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor sa rezulte din una dintre activitatile economice prevazute la art. 127 alin. (2).
(2) In sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata se cuprinde si importul de bunuri.
(3) Operatiunile care se cuprind in sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata sunt denumite in continuare operatiuni impozabile.
(4) Operatiunile impozabile pot fi:
a) operatiuni taxabile, pentru care se aplica cotele prevazute la art. 140;
b) operatiuni scutite cu drept de deducere, pentru care nu se datoreaza taxa pe valoarea adaugata, dar este permisa deducerea taxei pe valoarea adaugata datorate sau platite pentru bunurile sau serviciile achizitionate. In prezentul titlu, aceste operatiuni sunt prevazute la art. 143 si art. 144;
c) operatiuni scutite fara drept de deducere, pentru care nu se datoreaza taxa pe valoarea adaugata si nu este permisa deducerea taxei pe valoarea adaugata datorate sau platite pentru bunurile sau serviciile achizitionate. In prezentul titlu, aceste operatiuni sunt prevazute la art. 141;
d) operatiuni de import scutite de taxa pe valoarea adaugata, prevazute la art. 142, pentru care nu se datoreaza taxa pe valoarea adaugata in vama.
Comentarii:
1.Taxare Inversa.Aici e un pic mai clar, in sensul ca dupa ce citim si art.132, 133, 150 si/sau 160, eu inteleg ca sunt anumite situatii cand beneficiarul este obligat la plata TVA.Motiv pentru care d.p.d.v tehnic mai apare NC 4426 = 4427.Practic, si deduce (este o cheltuiala) dar si colecteaza (este obligat la plata);
2.Scutit cu drept de deducere.Aici e un pic mai delicat.Trebuie sa luam in considerare si art.145, art.146.Cred ca Paturcai puncteaza foarte bine aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... =utilitati

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: scutit cu drept de deducere

#5 Mesaj de gramac921 »

eu zic ca pe factura ar trebui sa scrii la TVA : neimpozabil in RO.

SDD se refera la cele de la art 143 , livrari de bunuri, etc ( ...serviciile enumerate de tine au locul prestarii in AU ; sunt neimpozabila in RO, taxarea inversa o face cel din AU.)
Ultima oară modificat Joi Sep 15, 2011 6:24 pm de către gramac921, modificat 1 dată în total.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: scutit cu drept de deducere

#6 Mesaj de eugen01 »

Se pare ca depinde de ce se trece concret pe factura servicii sau...utilitati ?? Binevenita interventia lui gramac921.

Intrebare SC SABINUS la data de 2008-06-08
Societatea comerciala inregistrata in Romania in scopuri de TVA presteaza servicii - prelucrare materiale - pentru o societate din Franta ce a comunicat un cod valid de inregistrare in scopuri de TVA(bunurile prelucrate sunt ale aceleasi firme).Factura pentru prestari servicii se intocmeste fara TVA, si este corect mentionarea pe factura \\\\\\\" neimpozabil in Romania\\\\\\\" ? Cum vor fi trecute aceste operatiuni in decontul de TVA? Multumesc mult.

Răspuns Admin la data de 2008-06-12
Operatiunea se incadreaza la art.133 alin(2) lit h. pct.2. din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal. Pe baza art.155 alin.(5) lit.n pct.1 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare,referitor la informatii obligatoriu ce trebuie sa cuprinde factura, este corect ca in cazul operatiunii dvs. de prestari de serviciu sa fie trecut pe factura mentiunea “neimpozabila in Romania”. Aceste operatiuni in “ Decont de taxa pe valoarea adaugata “ formular 300- se va raporta in rd.3.,iar in “ Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitile intracomunitarte de bunuri” -formular 390- nu se raporteaza.

http://www.finanteharghita.ro/qa.php?m=5&sm=34&p=330
Last edit:
Merci gramac.
(Fir'ar @#%$&^%, nu stiu cum de mi-a scapat.De obicei sunt atent cand lucrez cu copy/paste)
Ultima oară modificat Joi Sep 15, 2011 6:34 pm de către eugen01, modificat 1 dată în total.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: scutit cu drept de deducere

#7 Mesaj de gramac921 »

eugen1 , ca o completare : raspunsul ala de la finante harghita era din 2008 pe atunci nu se declarau in 390 , acuma da. In rest e valabil si azi ( operatiunea e neimpozabila in RO , si pe factura la TVA se scrie "neimpozabila in RO"). :)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: scutit cu drept de deducere

#8 Mesaj de eugen01 »

Am modificat. :oops: :oops:

Dar...tot nu imi e clar ce se factureaza pana la urma? serviciul (manopera adica) si atunci e ok, sau..utilitatile, deci firma doar isi recupereaza niste sume platite in contul utlitatilor, manoera propriu zisa fiind facturata..separat? ulterior?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: scutit cu drept de deducere

#9 Mesaj de gramac921 »

eugen01 scrie:Fir'ar @#%$&^%
Asta e tare de tot !!! :lol: pana aici am auzit beep-ul...

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: scutit cu drept de deducere

#10 Mesaj de eugen01 »

gramac>
Cred ca e foarte clar ca ma referam la mine!!..
Altfel, revenind la topic, daca exista un contract de asociere intre respectivele firme (RO si UE) in care cea din UE, practic deconteaza utilitatile.? intreb si eu...dau in bobi cum se zice.. :oops: :oops:

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: scutit cu drept de deducere

#11 Mesaj de gramac921 »

eugen, evident ca mi-am dat seama :)

pana la urma tot o prestare de serviciu face firma de aici catre cea din AU. ( cu locul prestarii la sediul beneficiarului cf art 133 alin 2 - regula generala.) ..ma gandesc , nu?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: scutit cu drept de deducere

#12 Mesaj de eugen01 »

Am rascolit..si se pare ca dilema respectiva (neimpozabil sau SDD) e "mostenire grea" de dinainte de 2009:
CF 2009 art.155 alin.5
n) indicarea, în funcţie de cotele taxei, a taxei colectate şi a sumei totale a taxei colectate, exprimate în lei, sau a următoarelor menţiuni:
1. în cazul în care nu se datorează taxa, o menţiune referitoare la prevederile aplicabile din prezentul titlu sau din Directiva 112 ori menţiunile “scutit cu drept de deducere”, “scutit fără drept de deducere”, “neimpozabilă în România” sau, după caz, “neinclus în baza de impozitare”

CF 2010 art. 155 alin.5
k) în cazul în care nu se datorează taxa, trimiterea la dispoziţiile aplicabile din prezentul titlu sau din Directiva 112 sau orice altă menţiune din care să rezulte că livrarea de bunuri sau prestarea de servicii face obiectul unei scutiri sau a procedurii de taxare inversă;

Adica, noutate in limbaj precum "decont al sumei negative".Au restrans termenii numai la ..scutiri (si taxare inversa).Pe de o parte ii inteleg, in fond daca as presta acelasi serviciu (prelucrare materii prime) catre un client din Romania, respectivul serviciu ar fi impozabil, dar pentru ca prestez pentru cineva din afara Romaniei am dreptul la un SDD.. :?

peteleazag
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 16, 2008 12:00 am

Re: scutit cu drept de deducere

#13 Mesaj de peteleazag »

Buna ziua,
O firma din Ro, platitoare de TVA, vinde un mijloc de transport intr-o tara non UE cu suma de (sa zicem) 1000 euro.
Cum se intocmeste factura si care sunt inregistrarile? -
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: scutit cu drept de deducere

#14 Mesaj de tomac »

Vorbim despre un export pentru care este necesară o declarație vamală de export în acest caz.
Dacă există factură și declarație vamală de export și cumpărătorul este persoană impozabilă, se facturează fără TVA.
Înregistrările contabile depind de ce anume este vehiculul pentru vânzător. Că poate fi marfă sau imobilizare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

peteleazag
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 16, 2008 12:00 am

Re: scutit cu drept de deducere

#15 Mesaj de peteleazag »

Este vb despre un mijloc fix, iar cumparatorul este persoana impozabila si o sa fie declaratie vamala de export; deci factura o intocmesc fara TVA si bifez "S" - scutit cu drept de deducere, sau pur si simplu fac o factura fara TVA(tx.inversa)? Evidentierea se face in decontul de TVA la rd.14? Si se raporteaza tranzactia in Decl.390?
Multumesc.

Scrie răspuns