cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

Mesaj
Autor
costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#1 Mesaj de costachet »

Buna ziua
Stie cineva daca pot baga pe chelt. fact de energie si chit de intretinere a unui ap.inchiriat de firma ptr patroana, exista contr de inchiriere inreg la adm fin., firma n u e platitoare de tva,
Ap.patroanei a fost inchiriat firmei ptr sediu secundar, unde chiar se def.,activit. economica.

Pot duce pe chelt??
care/unde gasesc reglementari asupra interpretarilor la utilitatile fact.pe CNP in spatii utlizate de 'CUI' in baza de contracte de chirie si/sau comodat!?

Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#2 Mesaj de pinteae »

Fa-ma sa inteleg. Cine ocupa apartamentul? Patroana sau firma?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#3 Mesaj de septimiuv »

daca e firma, sta pe canapea sau pe fotoliu|? :shock:

costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#4 Mesaj de costachet »

incerc sa va fac sa intelegeti:
ap. a este proprietatea patrroanei si locuia in el si l-a inchiriat firmei
ap. b patroana s-a mutat in el ( ap. b) cu contr de inchiriere intre un cnp si firma

firma are in inchiriere ap. a si ap. b

in ap a are pct de lucru si desf activitate comerciala

in ap. b sta patroana ( este locuinta in care sta ea ) ca ea la randul ei a inchiriat firmei ap. a ( al ei)

siintrebam daca utilitatile ( curent, intretinere, cabul rds...etc le pot deduce chiar daca sunt emise pe persoana fizica -cnp)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#5 Mesaj de tomac »

Dacă vă referiți la utilitățile pentru apartamentul a - da le puteți deduce dacă prin contractul de închiriere între firmă și proprietar se stipulează că firma este cea care le plătește. Însă se pot deduce numai la cheltuieli, fără a deduce TVA din acestea. TVA din acele facturi se vor cuprinde în valoarea utilităților. Însă mai e ceva: toate acele sume vor fi tratate ca niște avantaje pentru proprietar și i se vor impozita acestuia. Dacă acestea nu se vor impozita proprietarului atunci pentru chiriaș nu vor fi cheltuieli deductibile/
Utilitățile pentru b nu se pot deduce pe firmă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24183
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#6 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
Poti detalia un pic "Dacă acestea nu se vor impozita proprietarului atunci pentru chiriaș nu vor fi cheltuieli deductibile", adica cum ar trebui sa fie impozitat?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#7 Mesaj de pinteae »

In legatura cu opinia formulata de Cristi, din experienta personala sugerez ca in contractul de inchiriere sa fie stipulat distinct valoarea chiriei si nominalizate cheltuielile ce vor fi suportate de catre chirias si modul de decontare a acestora. Valoarea utilitatilor trebuie sa fie tratate distinct, astfel incat sa nu fie interpretate ca sume suplimetare primite de proprietar, deoarece fiscul le va considera avantaje primite de proprietar si vor fi impozitate ca atare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#8 Mesaj de tomac »

Corect. În acest sens este și opinia mea. Din câte știu eu a mai fost o discuție pe forum, mai demult, în care și Marian, dacă nu mă înșel, avea o opinie similară. Vezi și art.62 din Codul Fiscal. În mod normal dacă decontarea se face de chiriaș și se recuperează de la proprietar, atunci e o plată în numele acestuia, la fel fiind și dacă prin contract se stipulează că acestea sunt cuprinse în chirie și le achită chiriașul. În aceste cazuri nu este o cheltuială deductibilă ci sunt sume ce se plătesc în numele proprietarului. Dar dacă se stipulează în contract că sunt achitate separat de chirie pentru chiriaș, atunci conform art.62 acestea s-ar adăuga la chirie și s-ar impozita devenind astfel parte a chiriei lunare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#9 Mesaj de apetrem »

Da, aceiasi opinine.
"În vederea determinării venitului brut, la sumele reprezentând chiria sau arenda în bani şi/sau la echivalentul în lei al veniturilor în natură se adaugă, dacă este cazul, şi valoarea cheltuielilor ce sunt, conform dispoziţiilor legale sau înţelegerii contractuale, în sarcina proprietarului, uzufructuarului sau a altui deţinător legal, dar sunt efectuate de cealaltă parte contractantă."
Pct. 135. din Normele la art. 62
Altfel spus, chiriaşul plateşte de fapt tot o chirie.
În această situaţie, proprietarul va depune, în anul următor şi declaraţia 200.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24183
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#10 Mesaj de balazse »

M-ati dus un pic in ceata. :oops:
Pana la urma avem doua situatii:
1. proprietarul plateste cheltuielile si le deconteaza chiriasului;
2. chiriasul plateste direct cheltuielile in numele proprietarului.
Care ar fi diferenta intre cele doua? Care ar fi deductibil chiriasului?

De altfel, sa inteleg ca daca am o chirie pentru 100 lei/luna, si mai exista cheltuieli cu utilitati 150 lei/luna, atunci prorpietarul va plati impozit si sanatate dupa 250 lei/luna, si in acest caz va fi deductibil pentru chirias?

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#11 Mesaj de tomac »

Sunt două situații, dar nu cele expuse de tine:
1. Chiriașul plătește utilitățile în numele proprietarului, dar:
a. le scade din chirie și-i achită cu atâta mai puțin
b. le decontează acestuia, proprietarul achitându-i chiriașului sumele respective
2. Chiriașul, în baza contractului, suportă el utilitățile nedecontându-le proprietarului, caz în care acesta va obține niște avantaje ce sunt considerate tot venituri din chirii. Acestea vor fi considerate tot o cheltuială cu chiria de către chiriaș, chiriașul va deduce cheltuiala cu ele și nu va deduce TVA, iar proprietarul va achita impozit pentru aceste venituri.
Dacă plata acestor utilități nu se consideră venit pentru proprietar și acesta nu va plăti impozit pentru ele, atunci suntem în situația de la 1 dar nu știm cum își recuperează chiriașul banii de la proprietar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24183
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#12 Mesaj de balazse »

Dar daca utilitatile sunt platite de catre proprietar, iar in contractul de inchiriere scrie ca chiriasul trebuie sa suporta cheltuielile de utilitati.
Proprietarului ii va platii chiriasul cheltuielile pe baza de dispozitie de plata.
In acest caz dupa parerea mea chiriasului aceste cheltuieli vor fi deductibile, iar proprietarul nu va trebui sa plateasca impozit pe acele sume, nu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#13 Mesaj de tomac »

:) Ce întrebi tu intră la unul din cazurile de mai sus.
Dacă le achită proprietarul dar cere bani de la chiriaș pentru ele, atunci e parte a chiriei și, obligatoriu, trebuie să plătească impozit pentru ele. Abia atunci sunt deductibile la chiriaș.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24183
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#14 Mesaj de balazse »

Dar de ce? Nu este ceva in folosul proprietarului. Nu el le-a folosit, ci chiriasul, proprietarul doar recupereaza suma de bani pe care le-a platit in locul chiriasului.
Totusi de unde ar proveni beneficiul pentru a putea considera venit?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli cu utilitatile spatii inchiriate

#15 Mesaj de tomac »

Chiar așa? Eu zic să te mai gândești.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns