Impozitare aport numerar

Mesaj
Autor
bujenitac942
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 18, 2008 12:00 am

Impozitare aport numerar

#1 Mesaj de bujenitac942 »

Daca am aport numerar in contul 4551 de anul acesta 2015 se impoziteaza sumele cu 16% care se aduc de catre admnistrator?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Impozitare aport numerar

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Nu ai aport numerar, ai creditare societate, aportul se refera la capitalul social
Unde ai citit ca se impoziteaza acele sume?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

mireav
Mesaje: 132
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Re: Impozitare aport numerar

#3 Mesaj de mireav »

Buna seara,vreau sa restitui prin casa suma pe care o am in 4551.Care este suma maxima pe care pot sa o dau intr-o zi?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Impozitare aport numerar

#4 Mesaj de paturcai »

Inca este nelimitata.

In viitor se va limita la 5.000 lei de la persoana fizica (patron) catre/de la casieria firmei:

Pot fi efectuate operaţiuni de încasări şi plăţi în numerar, în următoarele condiţii:
a) încasări de la entităţi în limita unui plafon zilnic de 5.000 lei/entitate;
b) plăţi către entităţi, în limita unui plafon zilnic de 5.000 lei/entitate, dar nu mai mult de un plafon total de 10.000 lei/zi; (pot plati pana in limita de 10.000 oricati furnizori dar plata maxima per/entitate nu poate fi mai mare de 5.000 lei)
c) plăţi din avansuri spre decontare, în limita unui plafon zilnic de 5.000 lei, stabilit pentru fiecare persoană care a primit avansuri spre decontare;
d) încasări efectuate de către magazinele de tipul Cash&Carry de la entităţi în limita unui plafon zilnic de 10.000 lei/entitate;
e) plăţi către magazinele de tipul Cash&Carry, în limita unui plafon zilnic total de 10.000 lei.
La data acordării avansurilor spre decontare, sumele aferente intră în calculul plafonului zilnic mentionat mai sus la literele b) si e). (in plafonul maxim de 10.000 lei sunt incluse platile catre diferiti furnizori inclusiv catre Cash&Carry si avansuri de trezorerie)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns