PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

Mesaj
Autor
codreanuf729
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 22, 2013 2:46 pm
Localitate: TULCEA

PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#1 Mesaj de codreanuf729 »

Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati,cu inregistrarea unei operatii de plata prin banca si anume, atunci cind inregistrez plata catre furnizor, ex: 1000 euro-la ce curs valutar inregistrez in SAGA,cel pe care mi-l da programul automat,caci acesta are bifa pentru preluare curs valutar,sau cel al bancii ? De ce intreb caci in aceiasi zi adica azi,am transferat din contul curent catre contul bancar cu un curs de 4.4950 lei ,iar cursul pe care -l da programul este de 4.4240 lei(curs bnr verificat de mine si care este bun).
MULTUMESC !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24234
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#2 Mesaj de balazse »

Cand faci schimb valutar atunci folosesc acel schimb pe care l-ai "negociat" cu banca si iti apare pe documentul de vanzare de valuta.
Pentru restul inregistrarilor vei utiliza cursul BNR oferit de program.

codreanuf729
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 22, 2013 2:46 pm
Localitate: TULCEA

Re: PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#3 Mesaj de codreanuf729 »

balazse scrie:Cand faci schimb valutar atunci folosesc acel schimb pe care l-ai "negociat" cu banca si iti apare pe documentul de vanzare de valuta.
Pentru restul inregistrarilor vei utiliza cursul BNR oferit de program.


OK,am inteles ca la conversia de la leu la euro ,in contul curent de lei folosesc cursul bancii,problema mea este ca atunci cind inregistrez plata catre furnizor de 1000 euro,cursul il arata de 4.4224 ,dar in fereastra detalii ,undeva in subsol scrie curs curent, val.4.4735,care de fapt reprezinta cursul din 29.04.2015,data la care s-a facut achizitia si pe care programul il valideaza. Mentionez ca aceasta plata este partiala ,pentru o achizitie din luna aprilie. Mai trebuie vreo setare pe undeva si nu stiu eu sau este corect asa ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24234
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#4 Mesaj de balazse »

Referitor la postare:
tomac scrie: Folosiți butonul "Răspunde" pentru a continua o discuție. Nu folosiți butonul "Citează" decât atunci când e nevoie să citați pe cineva.
In ceea ce priveste problemele postate, ar trebui sa redai mai detaliat informatiile, adica ai o factura din data de a inregistrat la cursul b in valoare de c, pe data de a+x doresti sa faci o plata partiala iar la "curs" iti apare 4,xxxx, iar cand ajungi la "detalii" iti apare 4,yyyyy.
Cel mai bine este ca la "administrare" -> "intretinere bd" -> "general" -> "preluare curs valutar" sa folosesti "infovalutar.ro", precum sa te asiguri ca ai ultima versiune si actualizare a programului.

codreanuf729
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 22, 2013 2:46 pm
Localitate: TULCEA

Re: PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#5 Mesaj de codreanuf729 »

Imi cer scuze daca nu m-am facut inteleasa.Deci: in data de 29.04.2015,am achizitionat un mijloc de transport din UE,cu factura in valoare de 10.000 euro ,la un curs valutar de 4.4735 lei,pe care am platit-o partial,urmind ca luna aceasta sa fac o a 2 a plata,in val.de 1000 euro.In momentul inregistrarii platii ,in data de 17.08.2015,data la care cursul era de 4.4224 lei,programul inregistreaza plata la acelasi curs ,de la data achizitiei. :
401=5124 1000 euro ,adica 4473.50 lei cu mentiunea ca in fereastra detalii apare acelasi curs,dar pe care eu il pot modifica manual ,in 4.4224 lei si atunci apare si nota contabila
5124=7651 51.10 lei
Nu sunt lamurita,daca e corect ca diferenta de curs,pe venituri , sa se raporteze la cel din 29.aprilie 2015 ? De ce nu face diferenta la cursul pe care l-am platit bancii (4.4920 lei) ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24234
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#6 Mesaj de balazse »

In prima faza cursul din 29.04.2015 este de 4,4126 lei/eur.
Cursul valutar pe 17.08.2015 este asa cum zici 4,4224 lei/eur, acest curs apare la "detalii" -> "curs curent", inainte de salvarea inregistrarii.
In mod normal plata facturii nu se face la cursul de achizitie, deoarece discutam de o factura din aprilie 2015, ci la cursul de reevaluare pe luna iulie 2015 care este 4,4305 lei/eur.
Tie iti calculeaza la 4,4735 lei/eur, deoarece inainte de face platile din luna august 2015 nu ai efectuat reevaluarea pe luna iulie 2015.
Oricum programul calculeaza diferenta de 51,10 lei corect, adica 4.473,50-4.422,40 (ultima reevaluare si cursul din data platii).
Mare atentie cand se lucreaza cu valuta, trebuiesc respectate anumiti pasi (citeste aici: http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 47&p=92144).
Faptul ca ai negociat un curs cu banca este un lucru bun pentru tine, ai platit mai putini lei, dar inregistrarea platilor/incasarilor se face la curs BNR (exceptie este schimbul valutar).

codreanuf729
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 22, 2013 2:46 pm
Localitate: TULCEA

Re: PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#7 Mesaj de codreanuf729 »

Multumesc mult !
Acum imi dau seama de greseala,deoarece intr-adevar nu am facut reevaluarea lunii iulie si mai grav observ ca nici luna mai .De aceia cind ii dau calcul diferente curs valutar,imi da mesajul "exista terti la care soldul in valuta nu este egal cu suma facturilor neachitate". Problema mare este acum ,ca daca dau reglare la situatie/furnizor,imi da o suma in rosu de -187 lei,cu data din luna mai.Ori eu numai pot regla cu mai deoarece am depus si bilant la 30.06.2015.Cum mai pot regla situatia acum ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24234
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#8 Mesaj de balazse »

Stergi platile/incasarile de furnizori/clienti in valuta din luna august, faci o reevaluare pe luna iulie, dupa care inregistrezi platile/incasarile din august.
Cand dai reglare la acel furnizor atunci trebuie sa te asiguri ca ai selectat valuta corecta, cea de "EUR" in cazul tau si nu lei.

codreanuf729
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 22, 2013 2:46 pm
Localitate: TULCEA

Re: PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#9 Mesaj de codreanuf729 »

Va multumesc !

micleav
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:28 pm

PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#10 Mesaj de micleav »

Buna ziua!Am o factura in euro pe care o platesc din contul de lei.Intrebarea mea este la ce curs se inregistreaza plata facturi in SAGA (factura din 18.03.2020 si plata in data de 27.03.2020).Este corect 401 = 5121 cu suma in lei de la data facturii iar diferenta 665 = 5121 sau trebuie facut altfel? Nu stiu daca am inteles exact metoda de operare in Saga si nu as vrea sa gresesc.De asemenea atunci cand operez plata unor facturi in euro din feb + martie si plata o fac in martie din contul de euro de data aceasta, cursul pt inregistrarea platii care este cel corect? Stiu ca se ia cursul de la sfarstul lunii feb dar avand in vedere ca plata cuprinde si facturi din luna martie si plata se face undeva la mijlocul martie atunci cum fac in aceasta situatie? Va multumesc pt eventualele raspunsuri!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#11 Mesaj de paturcai »

Stiu ca SAGA este "desteapta" si ca ar trebui sa facem lucrurile care sunt mai complicate sa fie mult mai simple...dar

Exemplu:
AM cumparat (si am trecut la INTRARI VALUTA) un bun in valoare de 100 u.m. (unitati monetare) la cursul de 4,3200 pentru 1 u.m.
Plata o fac din contul curent in LEI/RON
Cum procedez corect?
Platesc din contul in LEI sau platesc din contul in U.M.?
De dragul unor evidente corecte vom face urmatorul lucru:
La data platii in LEI cursul pentru 1 u.m. este de 4,81 lei pentru 1 u.m.
Data platii in LEI este 28.03.2020, pentru 481 lei (pentru ca voi achita in lei o factura in devize)
Ca sa fie totul in regula voi face urmatoarea inregistrare:
581 = 5121.LEI pentru 481 lei
Merg la REgistrul de Banca in U.M., adaug aceeasi data (cu data platii de la LEI)
5124.UM = 581 pentru 100 u.m. x 4,81 = 481 lei
SI imediat adaug plata facturii in valuta
401 = 5124 pentru 100 u.m. <--------aici la SAGA sa faca automat inregistrarile

De ce sa ma complic?
Pentru ca este mai corect si voi avea o evidenta perfecta.
Sunt colegi care vor obiecta spunand cu "viciez" rulajele.
Hai sa fim seriosi! Eu am nevoie de o evidenta corecta a tertilor in primul rand nu sa innebunesc cautand 0,01 lei care nu se inchid in situatiile de furnizori/clienti. Rulajele?! Sa stea acolo
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

micleav
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:28 pm

Re: PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#12 Mesaj de micleav »

ok,multumesc!Si atunci cand operez plata unor facturi in euro din feb + martie si plata o fac in martie din CONTUL DE EURO de data aceasta, cursul pt inregistrarea platii care este cel corect? Stiu ca se ia cursul de la sfarstul lunii feb (folosit la reevaluare) dar avand in vedere ca plata cuprinde si facturi din luna martie si plata se face undeva la mijlocul martie atunci cum fac in aceasta situatie?Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: PLATI PRIN BANCA IN VALUTA

#13 Mesaj de paturcai »

Mergeti pe mâna lui SAGA. SAGA preia cursul BNR, iar cand face plata, stie ce sa faca.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns