probleme la trimiterea decl

Mesaj
Autor
murgeaa61
Mesaje: 39
Membru din: Mie Mai 28, 2008 12:00 am

Re: probleme la trimiterea decl

#31 Mesaj de murgeaa61 »

Si eu am depus ieri 22.01.2016 pe la ora 17.00, inca sunt in prelucrare......
Cred ca le ia mai mult sa prelucreze, decat mi-a luat sa le fac...

Lucrarile de mentenanta este normal sa se faca in preajma zilei de 25 si pe la pranz daca se poate.... ca de exemplu prin data de 1-2 si noaptea este aglomeratie la depunere si nu e OK>

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: probleme la trimiterea decl

#32 Mesaj de tobosv790 »

tomac scrie:Nu le retrimiteți pentru că nu are sens.
Asa este. Dupa aceea am realizat.Mi-au iesit ("MIAU" :mrgreen: ).Asta e sistemul! Incerc sa nu gandesc rau despre TARA MEA din cauza unor.... astfel de oameni si probleme! Fiindca EA (TARA MEA-poate sunt desuet,scuze...,) nu are nicio vina!

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: probleme la trimiterea decl

#33 Mesaj de tobosv790 »

MERGE...roata. Trebuie sa incercam sa schimbam.... Am doi baieti, unul e afara unul in tara. Amandoi vor ACASA. AICI....
Cred ca aceasta mare intarziere se datoreaza si faptului ca, atunci cand au"iesit" 101 si 205...toata lumea a vrut sa le depuna si sa scape de grija (inainte de a se mai modifica) pe principiul:"am recipisa,am scapat de grija". Nu suntem noi, contabilii, de vina. Ci acest sistem de....toata jena. E normal , in conditiile astea ca toata lumea sa vrea sa scape cat mai repede!

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: probleme la trimiterea decl

#34 Mesaj de tobosv790 »

Desi ... e o ILUZIE...... De ce anume sa scapam?!?!?

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: probleme la trimiterea decl

#35 Mesaj de popad70 »

Situatia persista; acelasi mesaj de declaratie in prelucrare pentru declaratii depuse ieri dimineata.
Intrebare:este in vigoare prevederea conform careia daca sunt erori la declarare data depunerii declaratiei este data din mesajul transmis initial in cazul in care contribuabilul depune o declaratie valida pana in ultima zi a lunii in care se implineste termenul legal de depunere?
Deci, daca sunt mesaje de eroare declaratia se redepune pana pe 31.01.2016 si se considera corecta la data la care ai depus-o prima data.
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26029
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: probleme la trimiterea decl

#36 Mesaj de tomac »

Nicidecum. Se consideră declarație depusă cea care are recipisă fără erori. Dacă o depun azi și recipisa e cu erori peste 3 zile declarația e nedepusă la ANAF așa că dacă mai depun una corectă e depusă peste termen.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: probleme la trimiterea decl

#37 Mesaj de popad70 »

Multumesc Tomac!
Ma uit totusi la art. 103 din codul de procedura la alin. 4 si 5 pe care le atasez mai jos.
(4) Data depunerii declaraţiei fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanţă este data înregistrării acesteia pe portal, astfel cum rezultă din mesajul electronic transmis de sistemul de tranzacţionare a informaţiilor, cu condiţia validării conţinutului declaraţiei. În cazul în care declaraţia nu este validată, data depunerii declaraţiei este data validării astfel cum rezultă din mesajul electronic.

(5) Prin excepţie de la prevederile alin. (4), în situaţia în care declaraţia fiscală a fost depusă până la termenul legal, iar din mesajul electronic transmis de sistemul de tranzacţionare a informaţiilor rezultă că aceasta nu a fost validată ca urmare a detectării unor erori în completarea declaraţiei, data depunerii declaraţiei este data din mesajul transmis iniţial în cazul în care contribuabilul/plătitorul depune o declaraţie validă până în ultima zi a lunii în care se împlineşte termenul legal de depunere.
La ce se refera?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26029
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: probleme la trimiterea decl

#38 Mesaj de tomac »

Așa este, aveți dreptate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: probleme la trimiterea decl

#39 Mesaj de zaineal »

help, la mine nu merge site-ul e-guvernare , ce stiti despre asta

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: probleme la trimiterea decl

#40 Mesaj de zaineal »

gata, merge, huh

cretum
Mesaje: 809
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: probleme la trimiterea decl

#41 Mesaj de cretum »

Astazi ati reusit sa depuneti declaratii?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: probleme la trimiterea decl

#42 Mesaj de ferenta »

''Lucrare de mentenanta. Ne cerem scuze pentru eventualele inconveniente. Vă mulţumim pentru înţelegere.''
sursa:http://mentenanta.anaf.ro/

Ăsta era mesajul primit la orele 15:33.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: probleme la trimiterea decl

#43 Mesaj de zaineal »


sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: probleme la trimiterea decl

#44 Mesaj de sacuiuf »

acum merge, eu am reusit sa transmit si am obtinut si recipisele, spor la lucru si o zi buna sa aveti

Scrie răspuns