tichete de masa

Mesaj
Autor
bardoczie27
Mesaje: 63
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

tichete de masa

#1 Mesaj de bardoczie27 »

Am o firma care angajeaza un salariat care are varsta de 15 ani. In cazul acesta trebuie sa-l angajez cu 6 ore, scris la contractul de munca la norma intreaga, dar trebuie sa-i platesc 8 ore/ zi. Pot sa dau tichete de masa si pt. el?
Pot sa dau tichete de m. pt. un salariat care este pensionar si care lucreaza 4 sau 6 ore si pt. un salariat care lucreaza 4 ore.???

hrincescuc
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 11, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de hrincescuc »

Din cate stiu eu bonurile se dau proportional cu timpul lucrat, dar doar daca este functie de baza , chiar daca lucreaza mai putin de 8 ore. Deci pt.program de 2ore/zi 5 bonuri, pt.4ore /zi 10bonuri, etc

pepteav420
Mesaje: 270
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

#3 Mesaj de pepteav420 »

unde scrie in lege ca trebuie sa le dai proportional cu nr de zile lucrate? ca pana la urma tu ii dai banii aia ca sa manance la munca in ziua respectiva... nu vad legatura cu nr de ore lucrate... daca lucreaza 4 ore trebuie sa manace mai putin, eventual la 2 zile... e cam aiurea. parerea mea e ca nu are importanta norma de lucru, important este nr de zile pe care le-a lucrat efectiv salariatul respectiv.
Daca ma insel va rog sa ma corectati, deoarece am salariati cu 4 ore care primesc bonuri de masa integral.

cretuc97
Mesaje: 57
Membru din: Vin Iun 15, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de cretuc97 »

Pai daca lucreaza doar 4 ore poate sa manance acasa, si i-ai da bon de o gustare ceva, nu de o masa intreaga. Si cum nu sunt bonuri de 3,50 lei, ii dai unul la 2 zile.

bardoczie27
Mesaje: 63
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de bardoczie27 »

:( Atunci cum pot sa le dau bonurile? Puteti sa-mi spuneti cineva un numar de lege care reglementeaza pe cazuri acestia.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#6 Mesaj de tomac »

Se da un tichet pe zi indiferent ca lucreaza o ora sau 8 ore. Tichete de acorda angajatilor cu contract de munca, legea neprecizind nimic legat de norma de munca.
Iata art.1 din Legea 142/1998, actualizata:
(1) Salariatii din cadrul societatilor comerciale, regiilor autonome si din sectorul bugetar, precum si din cadrul unitatilor cooperatiste si al celorlalte persoane juridice sau fizice care incadreaza personal prin incheierea unui contract individual de munca, denumite in continuare angajator, pot primi o alocatie individuala de hrana, acordata sub forma tichetelor de masa, suportata integral pe costuri de angajator.
-----
Iata si art.11 din normele de aplicare a Legii 142/1998:
ART. 11
Angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucratoare din luna pentru care se efectueaza distribuirea ..
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bardoczie27
Mesaje: 63
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de bardoczie27 »

:) Multumesc foarte frumos Tomac pt raspunde detaliat si mai inainte am uitat sa multumesc tuturor pe raspunsuri.

pecheanuc449
Mesaje: 114
Membru din: Mar Noi 28, 2006 1:00 am
Localitate: Galati

tichete de masa

#8 Mesaj de pecheanuc449 »

Tomac a scris :...
Iata si art.11 din normele de aplicare a Legii 142/1998:
ART. 11
Angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucratoare din luna pentru care se efectueaza distribuirea ..[/quote]

Scuze pentru interventie !
Acordarea tichetelor pentru ZILE LUCRATOARE sau zile lucrate ? Mai exact: le pot acorda (doresc acest lucru !) tichete pentru zilele in care figureaza in concediu de odihna ?
Multumesc anticipat !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#9 Mesaj de tomac »

Se acorda numai pentru zilele in care a fost prezent la lucru.Vezi in lege si in norme.Citatul meu era relevant numai pentru a arata ca nu se tine seama de norma de lucru.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cotanc
Mesaje: 66
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:00 am

#10 Mesaj de cotanc »

S-A SCHIMBAT DE CURAND LEGEA TICHETELE DE MASA SE ACORDA PROPORTIONAL CU TIMPUL LUCRAT(SI LA CEI CU 2 ORE SI 4ORE)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#11 Mesaj de tomac »

Cit de curind? Din ceea ce stiu eu, ultima modificare la legea 142/1998 a fost prin februarie 2007, cel putin asa imi arata un soft de legislatie.Posteaza aici actul de modificare a legii tichetelor de masa - numarul si data publicarii in M.Of.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
mocanue439
Mesaje: 20
Membru din: Vin Oct 12, 2007 12:00 am
Localitate: Dambovita loc.Pietrosita
Contact:

#12 Mesaj de mocanue439 »

Lg.142 intr-adevar nu face diferentierea intre contractul de munca cu norma intreaga si cel cu timp partial.
dar, art. 103 alin. (2) din Codul muncii precizeaza ca drepturile salariale ale celui incadrat cu contract de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Potrivit art. 155 din acelasi cod, salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri.
In detalierea acestei dispozitii, art. 42. alin (2) lit. b) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006, stabileste ca in alte adaosuri intra si alte venituri cum sunt: tichetele de masa, tichetele cadou, tichetele de cresa si alte instrumente similare acordate conform prevederilor legale si intelegerii partilor.
Deci se justifica acordarea unui număr de tichete proportional cu timpul lucrat, pe luna, fata de cei care lucreaza cu norma intreaga.
Avand in vedere ca aceste prevederi intra de drept in orice contract individual de munca, potrivit art. 247 din Codul muncii, acestea sunt aplicabile, restrictive, daca prin contractele colective subsecvente de la nivel de ramura, grup de unitati sau unitate ori prin contractul individual nu se deroga in favoarea celor aflati in aceasta situatia.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#13 Mesaj de apetrem »

Abracadaranta argumentatie juridica doar pentru ai nu-i da amaratului de angajat un prapadit de tichet de masa ...

Nu sunt de acord, din cel putin doua motive:
1.- Exista un principiu de drept care spune ca atunci cand doua norme reglementeaza aceeasi problema, lege speciala are prioritete in fata celei generale. In cazul de fata norma speciala este L.142 si are prioritate.
2.- Daca nu ar fi asa atunci trebuie sa revedem si celellalte drepturi: vechimea in munca, asigurarile de sanatate, etc. Toate ar trebuii sa fie proportionale? Sau nu.

Asa ca ... hai sa lasam oamenilor tichetele, indiferent de norma.

Avatar utilizator
mocanue439
Mesaje: 20
Membru din: Vin Oct 12, 2007 12:00 am
Localitate: Dambovita loc.Pietrosita
Contact:

#14 Mesaj de mocanue439 »

Eu am spus doar ca se justifica acordarea proportionala a nr de tichete cu norma de munca.Asa ca ,daca se poate si doreste acordarea integrala a nr.de tichete indiferent de norma de timp cred ca ar trebui mentionat acest lucru in contractul individual de munca.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#15 Mesaj de paturcai »

Buna seara.....am luat o scurta dar ... muncitoareasca pauza si am venit cu noutati pe care toti le stiti.
Dupa cum - probabil v-ati obisnuit cu trecerile mele aducatoare de stiri indestulatoare pentru foamea de informatie - uite ce gasesc eu scris:
1. Cum se deduce cheltuiala cu tichetele de masa:
Prin Legea nr. 259/2007 pentru modificarea si completarea Legii contabilităţii nr. 82/1991 au fost abrogate expres prevederile referitoare la înregistrarea in contabilitate a tichetelor de masa cuprinse in Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa.
OMPF 1752/2005 a reglementat apariţia in contabilitate a contului 642 „Cheltuieli cu tichetele de masa acordate salariaţilor”.
Prevederile dpdv fiscal rămân neschimbate.
2. Cum se acorda tichetele de masa.
Angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucrătoare in luna pentru care se efectuează distribuirea si nici nu pot considera utiliza mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucrata din luna pentru care s-a facut distribuirea.
NU SE CONSIDERA ZILE LUCRATE PERIOADELE IN CARE SALARIATII:
- îşi efectuează concediul de odihna
- beneficiază de zile libere plătite, in cazul unor evenimente familiale deosebite, zile festive si de sărbătoare sau alte zile libere acordate potrivit contractelor colective de munca.
- Sunt in delegaţie sau detaşaţi in afara localitatii in care isi au locul permanent de munca si primesc indemnizaţie zilnica sau lunara de detaşare sau delegare.
- Se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca, sunt absenti de la locul de munca ori se afla in alte situaţii stabilite de angajator împreună cu organizaţiile sindicale sau, după caz, cu reprezentaţii salariaţilor.
Angajatorii sunt obligaţi sa organizeze o evidenta proprie privind acordarea acestor tichete (Norma de aplicare a Legii 142/1998 aprobata prin HG 5/1999).
In cazul in care salariaţii au cumul de funcţii sau au încheiate contracte separate individuale de munca sunt obligaţi sa informeze angajatorul si sa indice UNDE AU FUNCTIA DE BAZA urmând ca in acel loc sa beneficieze de aceste tichete de masa.
tomac scrie:.......
Iata art.1 din Legea 142/1998, actualizata:
(1) Salariatii din cadrul societatilor comerciale, regiilor autonome si din sectorul bugetar, precum si din cadrul unitatilor cooperatiste si al celorlalte persoane juridice sau fizice care incadreaza personal prin incheierea unui contract individual de munca, ..
3. Înregistrări contabile:
……% = 401
5328 valoare tichete
628 comision/prestare servicii
4426 TVA ded
Plata furnizorului
401 = 5121
Acordare tichete de masa salariaţilor:
642 = 5328
Restituire tichete nefolosite de către salariaţi:
5328 = 758 alte venituri din exploatare
Imputarea tichetelor de masa utilizate de salariaţi intr-un număr mai mare decât zilele lucrătoare la valoarea nominala a tichetelor de masa inclusiv costul imprimării:
4282 = 758
Returnarea către unităţile emitente a tichetelor nefolosite:
4111 = 5328
Încasare cv. Tichetelor returnate:
5121 = 4111
Acte normative: CF art. 21 (3)
Norma de aplicare a Legii 142/1998, art. 11-12, 34-35 (aprobata prin HG 5/1999)
Multe din ele le stiati si le aplicati. Le-am strans si le-am facut un subiect. Meritul imi apartine pentru ca am avut rabdarea sa le adun.

Nu stiu daca va asteptati sa trec pe aici, dar mi-a facut placere ca ma cunoasteti.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns