vanzare prin distribuitoare automate

Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: vanzare prin distribuitoare automate

#31 Mesaj de pinteae »

Un client de-al meu, a avut astfel de activitate. Pe scurt, noi am procedat in felul urmator. Tinand cont da faptul ca prin automat se vand mai multe sortimente de cafea (lunga, scurta, dubla, cappucino, etc), am creat cate o reteta pentru fiecare sortiment si le-am inregistrat prin productie. Avand mai multi agenti (in cazul meu 4), iar numarul de aparate a fost mult mai numeros (65 de aparate), am deschis gestiuni distincte pe fiecare agent, nu pe fiecare aparat, deoarece de cele mai multe ori un agent, cu ocazia vizitelor,incarca diferit aparatelele (cantitati diferite de cafea, zahar, lapte), astfel ca la sfarsit de luna trebuiau sa justifice ridicarile de materii prime din depozit si stocul existent in gestiunea proprie, pe baza banilor predati la ceserie, pe baza de chitanta si o situatie centralizatoare pe fiecare aparat. Ridicarea materiilor prime din depozit, o faceau pe baza de aviz. Ridicarile de numerar din aparat se faceau prin completarea unei fise a aparatului (existenta in aparat, ca sa poata fi verificata de catre management si garda financiara). Predarea banilor se facea pe baza de chitanta, iar la sfarsit de luna se preda o copie dupa fisa aparatului. Dupa primirea fisei aparatului, se inregistra productia de cafea, pe fiecare sortiment si se descarca de materii prime gestiunea agentului.

Avatar utilizator
balicae
Mesaje: 118
Membru din: Vin Feb 03, 2006 12:00 am
Localitate: drob tr severin
Contact:

Re: vanzare prin distribuitoare automate

#32 Mesaj de balicae »

Multumesc pentru raspuns, insa ma interesa altceva.Va rog cititi ce am intrebat si daca aveti o parere va rog spuneti-o.Multumesc oricum pentru raspuns.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: vanzare prin distribuitoare automate

#33 Mesaj de pinteae »

Ai deschis un topic pentru problema ta, consulta-l!

romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: vanzare prin distribuitoare automate

#34 Mesaj de romani473 »

cafea, ceai - marfuri
la achitizie 371 = 401

transfer
371.2 = 371

avizele unde se introduc la intrari sau iesiri(nu ma lasa sa aduc articolul), unde gresesc?

Mulltumesc,

Vrea sa stiu unde fac scaderea stocului in saga?

Multumesc,
IoanaR

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: vanzare prin distribuitoare automate

#35 Mesaj de balazse »

Transferul il poti inregistra la transferuri, sau la intrari utilizand un furnizor "fictiv" utilizand contul 482.

grecm
Mesaje: 47
Membru din: Joi Noi 03, 2016 8:32 am

Re: vanzare prin distribuitoare automate

#36 Mesaj de grecm »

Bună seara.
Dacă înregistrez cafeaua și produsele ce le pun în aparat pe cheltuieli, și la citirea contorului înregistrez pe un furnizor fictiv cu tip factură n( ca să nu îmi ducă în declarații), cu preț achiziție 0 și preț vânzare cat s-a vândut, e corect? Doar când citesc contorul știu câte produse s-au vândut și la ce preț, deoarece nu toate sortimentele sunt la același preț.

Scrie răspuns