Inchiriere container in Romania catre firma UE

Mesaj
Autor
davidf4
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 17, 2007 12:00 am

Inchiriere container in Romania catre firma UE

#1 Mesaj de davidf4 »

Buna ! Va rog sa ma ajutati cu o opinie ref la urm speta: o PJ din Romania, inchiriaza un container si un generator, unei firme din Olanda. Ambele entitati sunt platitoare de tva. Bunurile se afla in Romania si vor fi utilizate de olandez tot in Romania. Intrebare: factura lunara de chirie catre Olanda va fi cu sau fara tva?
Merci mult ! E urgenta maxima !

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Inchiriere container in Romania catre firma UE

#2 Mesaj de scortarum »

Fara TVA.

davidf4
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 17, 2007 12:00 am

Re: Inchiriere container in Romania catre firma UE

#3 Mesaj de davidf4 »

Poti sa-mi dai baza legala? Pentru ca multe opinii spun ca ar fi cu tva, pentru ca lucrarile se fac pe teritoriul Romaniei.
Containerul se foloseste pentru depozitarea fluidelor de la sonda.
Multumesc !

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Inchiriere container in Romania catre firma UE

#4 Mesaj de pinteae »

Consider ca speta este un pic mai complexa. Cred ca te incadrezi la exceptia prevazuta la art. 278 alin (4) lit. a), deoarece bunurile sunt inchiriate pentru a se exploata un bun imobil (sonda). In acest caz, operatiunea este impozabila in Romania.
Eugen Pintea

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Inchiriere container in Romania catre firma UE

#5 Mesaj de scortarum »

Pinteae cred ca interpretezi un pic mai mult decat e cazul, parca ai fi de la ANAF :lol: , trebuie sa fie o legatura directa intre serviciul prestat si imobil, ceea ce nu e cazul aici. Tu, daca inchiriezi un buldozer unei firme olandeze care vrea sa darame cu el o cladire, ii facturezi cu TVA? Nu cred.

davidf4
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 17, 2007 12:00 am

Re: Inchiriere container in Romania catre firma UE

#6 Mesaj de davidf4 »

Dragii mei, o sa radeti, pana si Anaful e confuz...azi am sunat la Asistenta si am primit 2 opinii diferite: una cu tva, una fara tva.
Avand in vedere ca in acel container se depoziteaza fluide care apoi sunt deversate in sonda, cred ca intr-adevar exista o asimilare cu bun imobil si atunci e cu tva.
Ce ziceti?

Scrie răspuns