Impozit cass dividende

Mesaj
Autor
livadarul
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:00 am

Re: Impozit cass dividende

#31 Mesaj de livadarul »

Vad ca parerile sunt impartite, legate de plata cass la dividendele distibuite in anul 2017 fie ca ele au fost ridicate sau nu. Si cum seful meu a citit articolul lui Cristi, am trecut din nou la studiat codul fiscal si am retinut urmatoarele:
OUG 79/2017: Art. II. - Pentru prevederile titlului V "Contribuții sociale obligatorii" sunt aplicabile următoarele dispoziții tranzitorii:
(1) Pentru veniturile aferente perioadelor anterioare anului fiscal 2018, contribuțiile sociale obligatorii sunt cele în vigoare în perioada căreia îi sunt aferente veniturile.
(2) Prevederile titlului V "Contribuții sociale obligatorii" se vor aplica veniturilor realizate începând cu data de 1 ianuarie 2018.
Codul fiscal actualizat:
Art. 155. - Categorii de venituri supuse contribuției de asigurări sociale de sănătate
(2) Contribuabilii la sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzuți la art. 153 alin. (1) lit. a)-d), care nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate potrivit prevederilor art. 154, datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate dacă realizează venituri anuale cumulate cel puțin egale cu 12 salarii de bază minime brute pe țară din una sau mai multe surse de venituri din următoarele categorii:
a) venituri din activități independente, definite conform art. 67 și 67.1;
b) venituri din asocierea cu o persoană juridică, contribuabil potrivit titlurilor II, III sau Legii nr. 170/2016, pentru care sunt aplicabile prevederile art. 125;
c) venituri din cedarea folosinței bunurilor, definite conform art. 83;
d) venituri din investiții, definite conform art. 91;
e) venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, definite conform art. 103;
f) venituri din alte surse, definite conform art. 114 și 116.
ART. 170 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2)
(5) În cazul contribuabililor care încep să desfășoare activitate sau încep să realizeze venituri în cursul anului fiscal, iar venitul lunar estimat a se realiza, potrivit art. 120, din una sau mai multe surse de venit din cele menționate la alin. (2), este cel puțin egal cu nivelul salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna în care se estimează veniturile, declarația prevăzută la alin. (4) se depune în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului.

Prin urmare, eu cred ca un salariat care a obtinut dividende in anul 2017, nu datoreaza contributii pentru ele. Cat despre declaratia despre care se vorbeste la art. 170 alin(4), ce are ca termen de depunere data de 31ianuarie, aceasta se face pentru veniturile din lista art.155 alin(2), pe care le putem estima, si nu pentru dividende pe care nu stii daca le vei primi. Daca eu in calitate de participant la capitalul unei firme voi avea cunostinta ca mi se va da dividende in anul 2018, am termen de 30 zile sa depun declaratie pentru stabilirea contributiei sociale.
Ce credeti? Rationamentul meu este bun?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozit cass dividende

#32 Mesaj de tomac »

Nu știu dacă ați postat și pe blog, dar repet aici ce am scris și acolo:
eu cred că pe logica asta, nimeni, nu doar cine are venituri din investiții ci și cei care au activități independente, nu ar avea nimic de plată în 2018 cu titlu de CASS.
Iar răspunsurile publice ale ANAF nu spun așa ceva, dimpotrivă.
Mai mult, ANAF, legat de CASS la venituri din investiții are opinii care cel puțin se contrazic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns