Declarare in D394 bonuri decontate partial

Mesaj
Autor
ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Declarare in D394 bonuri decontate partial

#1 Mesaj de ciolocaa141 »

Unui angajat ii se deconteaza cheltuielile cu deplasarea cu masina personala de acasa la locul de munca. Suma decontata este de 400 lei dar cand imi aduce bonuri la decont pt. deplasare imi aduce tot timpul peste aceasta suma. Cum se declara acestea in D394? La suma totala sau la suma decontata de 400 lei?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declarare in D394 bonuri decontate partial

#2 Mesaj de balazse »

Pe bon este trecut CIF-ul unitatii (adica a clientului)?

ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Re: Declarare in D394 bonuri decontate partial

#3 Mesaj de ciolocaa141 »

Da, e trecut CIF-ul unitatii.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declarare in D394 bonuri decontate partial

#4 Mesaj de balazse »

Daca a adus bon cu CIF-ul unitatii pe el atunci ai obligatia de al inregistra ca atare pe toata suma.
Oricum eu as solicita niste pareri daca este corect sa procedezi sau nu astfel, avand in vedere ca se deplaseaza cu masina personala.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declarare in D394 bonuri decontate partial

#5 Mesaj de tomac »

În D394 se înscrie suma totală. Nu se poate înscrie o valoare parțială.
Partea care depășește valoarea decontată este fie cheltuială nedeductibilă fie i se consideră avantaj de natură salarială.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Re: Declarare in D394 bonuri decontate partial

#6 Mesaj de ciolocaa141 »

Pt. a-i ajuta pe colegi in cazul in care se confrunta cu situatie similara postez raspunsul oferit din partea consultantiilor Rentrop & Straton.

Din intrebarea formulata, rezulta ca angajatului respectiv i se deconteaza o suma fixa de 400 lei, inclusiv TVA, indiferent de:

- numarul de km. parcursi care poate fi diferit de la o zi la alta, in functie de traseul ales;
- consumul efectuat care poate fi diferit datorita anotimpului;
- valoarea consumului de combustibil care poate fi diferit, in functie de pretul combustibilului, modificat periodic.

Astfel, consider ca este corect ca decontarea sa fie efectuata la consumul efectiv de combustibil, justificat, inscris intr-un decont de cheltuieli, avizat si aprobat de catre conducatorul societatii, fara a se efectua la nivelul unei sume fixe de 400 lei/lunar. Decontarea consumului efectiv de combustibil, justificat, trebuie efectuat la pretul inscris in bonurile de alimentare ale autoturismului personal.

In opinia mea, avand in vedere faptul ca decontarea valorii totale a bonurilor nu se efectueaza de catre societate, prin casieria societatii, iar inregistrarea pe cheltuieli deductibile/nedeductibile nu se efectueaza pe baza foii de parcurs, consider ca angajatul respectiv nu trebuie sa solicite benzinariei sa emita bonul fiscal utilizand codul fiscal al societatii, cu simbolul RO. In acest caz, angajatorul nu este obligat sa:

- inregistreze in evidenta contabila si fiscala valoarea totala a bonurilor fiscale primite, lunar, din partea angajatului;
- limiteze dreptul de deducere a TVA;
- raporteze valoarea acestora prin decontul de TVA cod 300 si declaratia informativa cod 394.

In situatii justificate de lipsa mijloacelor de transport, salariatului trebuie sa i se deconteze contravaloarea in lei a numarului de km. parcursi efectiv, valoare determinata in functie de pretul unitar inscris in bonurile fiscale, inclusiv TVA, care nu sunt emise pe numele angajatorului. Astfel, societatea nu va mai avea obligatia sa inregistreze in evidenta fiscala valoarea totala a bonurilor fiscale emise pe numele sau, dar decontate de catre salariat. De asemenea, in acest caz, societatea nu va exercita nici dreptul de deducere a TVA.

Prin inregistrarea contabila a bonului fiscal emis pe numele sau, prin formula contabila 3012/4426 = 401, persoana imozabila isi creeaza o obligatie de plata fata de furnizor care trebuie stinsa prin inregistrarea 401 = 5311/5121.

In situatia prezentata, va recomand efectuarea urmatoarelor inregistrari contabile:
- achizitie combustibil:
% = 401 600 lei
3012 504 lei
4426 32 lei (50% pt. TVA in suma de 64 lei aferenta
plafonului de 400 lei)
4426 32 lei (100% pt. TVA in suma de 32 lei aferenta
diferentei de 200 lei)

Valoarea achizitiei efectuate pe numele angajatorului persoana juridica se raporteaza, integral, prin declaratia informativa cod 394, chiar daca se efectueaza limitarea dreptului de deducere a TVA.

- limitare drept de deducere TVA:
3012 = 4426 48 lei

- decontare bonuri de catre persoana fizica in calitate de creditor:
401 = 462 400 lei

- decontarea plafonului de 400 lei catre salariat:
462 = 5311 400 lei

- decontarea consumului de combustibil in limita plafonului negociat:
6012 = 3012 368 lei - cheltuiala deductibila
6588 = 3012 200 lei - cheltuiala nedeductibila

- venit neimpozabil din furnizor neachitat (600 lei total valoare bonuri fiscale – 400 lei decontare salariat):
401 = 7588 200 lei

In acest caz, consider ca venitul este neimpozabil datorita faptului ca este aferent cheltuielilor nedeductibile de 200 lei inregistrate in debitul contului 6012. Asa cum se poate constata din inregistrarile contabile efectuate, am considerat ca orice societate trebuie sa inregistreze si sa raporteze fiscal valoarea achizitiilor efectuate pe numele sau, chiar daca acestea nu sunt utilizate, integral, pentru realizarea activitatii economice.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declarare in D394 bonuri decontate partial

#7 Mesaj de balazse »

Un lucru nu imi este clar, de ce sa folosesc 3012, o data ce nu il tin pe stoc?
Precum, de ce sa nu folosesc tot 6012 in loc de 6588, avand in vedere ca oricum pot sa stiu cat este sau nu deductibil din 6012.

Scrie răspuns