factura de la furnizor fara serie

Mesaj
Autor
gradinaruv718
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iul 12, 2012 3:36 pm

factura de la furnizor fara serie

#1 Mesaj de gradinaruv718 »

Buna ziua, am urmatoarea problema: Am control de la ANAF pentru TVA. Am achizitionat produse de protectia plantelor, seminte si ingrasaminte de la un furnizor care vinde in toata tara. Respectivul furnizor, incepand cu 2017, emite facturi pe coli, probabil din programul lor de gestiune, adica nu mai are facturi din cele personalizate cu trei exemplare. Ideea este ca pe noile facturi nu mai apare si seria ci doar un numar cu mai multe cifre. Cei de la ANAF se leaga de faptul ca nu este normal ca acele facturi sa nu aiba serie, si incearca sa nu imi acorde tva-ul aferent lor. Fiind furnizor principal, am multe facturi de la el și deci si tva destul de mult. Furnizorul zice ca nu a avut o asemenea problema in toata tara. Cum ar trebui sa procedez? Am cerut un punct de vedere de la furnizor, dar nu mi se pare normal sa imi refuze tva-ul pentru asta. Mai ales ca am citit si eu Codul Fiscal unde nu zice nimic de serii distincte, ci doar ”numarul de ordine, in baza uneia sau mai multe serii, care identifica factura”(art 319 (20)).
Ma puteti ajuta?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: factura de la furnizor fara serie

#2 Mesaj de septimiuv »

Spune-le că primele 2 cifre sunt seria.

gradinaruv718
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iul 12, 2012 3:36 pm

Re: factura de la furnizor fara serie

#3 Mesaj de gradinaruv718 »

Asa mi s-a parut si mie logic, dar nu au luat in considerare nici ceea ce le-am zis ca am citit in codul fiscal. Au zis ca cer si ei o parere la ”judet”. Astept si un punct de vedere de la sediul central al furnizorului.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura de la furnizor fara serie

#4 Mesaj de tomac »

Refuzarea dreptului de deducere pentru acest motiv este ilegală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gradinaruv718
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iul 12, 2012 3:36 pm

Re: factura de la furnizor fara serie

#5 Mesaj de gradinaruv718 »

Ne-au spus ca noi putem sa ne primim tva-ul dupa aceea daca dam in judecata furnizorul, ceea ce mi se pare o aberatie. Sper totusi sa ii destepte cei de la judet pentru ca altfel e "cu cantec".
Exista o alta baza legala cu care sa le "dau in cap" in afara de art 319 din Codul Fiscal?
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura de la furnizor fara serie

#6 Mesaj de tomac »

Art.299 și Art.319
Nu există alta. Dar refuzul pe acest motiv e aberație pură. E pe sistemul inventăm noi un motiv că oricum nu ne trage nimeni la răspundere apoi să se judece și să câștige peste 2 ani că nu mai contează.
Directiva 112/2006 legată de TVA spune la conținutul facturii că cerința este să existe... un număr secvențial, bazat pe una sau mai multe serii, ce identifică în mod unic factura;
Așadar nu o serie ci un număr bazat pe o serie sau mai multe și să identifice în mod unic factura. Seria nu este obligatoriu să fie în litere, poate fi în cifre.
De exemplu un număr 2017010001 poate avea ca bază seria 2017.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gradinaruv718
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iul 12, 2012 3:36 pm

Re: factura de la furnizor fara serie

#7 Mesaj de gradinaruv718 »

Multumesc mult. Intre timp am discutat din nou cu furnizorul care ne-a explicat ca intr-adevar au un fel de cod de facturare specific fiecarei zone din tara unde isi desfasoara activitatea si in acelasi timp si un cod pentru fiecare agent care factureaza si care sunt cuprinse in acel numar de factura asa lung cum apare pe ea. Ramane de vazut cum inteleg cei de la ANAF.

gradinaruv718
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iul 12, 2012 3:36 pm

Re: factura de la furnizor fara serie

#8 Mesaj de gradinaruv718 »

Am si eu o nedumerire, sunt singura care primescte facturi fara sa aiba seria trecuta pe ele? Pentru ca domnii de la anaf imi lasa impresia ca nimeni in tara asta nu a mai patit asa ceva. Adica acum se iau de toate facturile care nu au o serie trecuta acolo distinct. Pentru furnizorul cu pricina au lasat-o moale pentru ca exista un contract si nu e problema. Acum se leaga de cei mai mici. Este normal ca eu sa cer unui furnizor decizia lor interna cu atribuirea numerelor si seriilor? Este normal ca respectivul furnizor sa mi-o dea?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura de la furnizor fara serie

#9 Mesaj de balazse »

Eu nu inteleg ce treaba are clientul, daca furnizorul a trecut sau nu serie la factura.
Este nul factura respectiva? Pe baza a ce? Ma gandesc ca nu s-au dus la furnizor sa reclame ca a colectat degeaba TVA si a vandul "ilegal" bunurile.

gradinaruv718
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iul 12, 2012 3:36 pm

Re: factura de la furnizor fara serie

#10 Mesaj de gradinaruv718 »

Nu, nu s-au dus la furnizor sa reclame ca nu are factura serie, ma pun pe mine sa cer de la furnizor decizia interna de alocare a numerelor si seriilor facturilor. Ca oricum ”legea de la Timisoara (sediul central al furnizorului) nu este aceeasi cu cea de la ei”. Acum sunt in faza in care se leaga de bonurile de consum ca nu sunt intocmite corect, ca trebuia sa trec consumul pe fiecare parcela de teren pe un bon de consum, ca ”asa se face”.

Scrie răspuns