mijloc fix sau obiecte inventar

Mesaj
Autor
hotaranm731
Mesaje: 23
Membru din: Lun Iul 09, 2007 12:00 am

#31 Mesaj de hotaranm731 »

Fiind cabinelt medical,e bine de stiut daca e srl sau in partida simpla.Daca e varianta II in registrul jurnal de incasari si plati scazi toata suma de 1800 si se considera mijloc fix,care la sfirsitul anului la calculul venitului impozabil scazi suma de 1800 si inregistrezi la cheltuiala doar valoarea amortizarii aferente anului in care sa achizitionat. Restul de amortizare se scade in anii urmatori aferenta fiecarui an.Ex daca norma e de 10 ani.in fiecare an scazi amortizarea aferenta anului.Sper ca m-am facut inteleasa.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#32 Mesaj de augustl »

buna ziua,

ma confrunt si eu cu urmatoarea problema: s-a achizitionat in martie 2014 pe firma o autoutilitara nissan la valoarea de 2.200 ron, intrebarea este cum pot inregistra acest bun ca mijloc fix, in conditiile in care valoarea lui este sub limita minima stabilita prin lege?
mentionez ca acest mijloc fix se va vinde la un moment dat.....s-a achizitionat in vederea vanzarii ulterioare.


va multumesc!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#33 Mesaj de eugen01 »

1.Nu intotdeauna valoarea este criteriul de baza. Din clasicii forumului:
Dpdv contabil, pentru recunoastrea la imobilizari, vezi. pct. 8.2 din OMF.3055/2009, respectiv daca activul genereaza beneficii viitoare pe o perioadă mai mare de un an.
2. "...s-a achizitionat in vederea vanzarii ulterioare..".Ori e marfa..ori e imobilizare ce se va vinde la un moment dat.

Selectiv de pe forum:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ix#p147277

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#34 Mesaj de augustl »

este mijloc fix, care se va vinde la un moment dat, deci inteleg ca l-am inregistrat corect la imobilizari, ca mijloc fix?

va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#35 Mesaj de balazse »

Da.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#36 Mesaj de augustl »

va rog sa nu va suparati ca tot insist, dar ma mai confrunt cu o problema pe care nu prea stiu cum sa o rezolv:

am achizitionat prin contract de vanzare-cumparare un autovehicul pe care nu stiu cum sa-l incadrez in lista mijloacelor fixe, in sensul ca autovehiculul apare pe firma si este folosit numai in cadrul activitatii societatii, insa nu a fost prevazuta nicio suma in contract. A fost achitata o suma nesemnificativa pt. achizitia acestuia, insa nu a fost consemnata in contract.......si nu stiu cu ce suma sa-l inregistrez la imobiliari?


va multumesc!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#37 Mesaj de eugen01 »

1. omfp 3055 art.156;
2. omfp 3055 Cap.8.1.1 ;
3.
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ie#p138440
(cum a achitat respectiva suma modica ?)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#38 Mesaj de herganiec »

e mijloc fix, indiferent de valoare. are timp de folosinta mai mare de 1 an.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#39 Mesaj de eugen01 »

De acord.Problema e ca nu se stie suma ! :)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#40 Mesaj de herganiec »

se stie.. "suma modică" :lol: 0.01leu
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#41 Mesaj de eugen01 »

Imagine

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#42 Mesaj de herganiec »

.. asta doar ca sa fie in evidenta imobilizarilor.. :P
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#43 Mesaj de apetrem »

Fara clauza de pret, poate fi orice, nu mai contarct de vânzare-cumpărare, nu e ...
Fie refac contractul, fie un act aditional, fie ii zic altcumva, contract de donatie, etc
Marian Apetre

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: mijloc fix sau obiecte inventar

#44 Mesaj de augustl »

va multumesc pentru raspunsuri!

problema este destul de complicata........dupa cum ziceam, masina a fost achizitionata pe firma, prin contract de vanzare-cumparare, dar fara suma (administratorul zice ca s-a inteles cu persoana respectiva si a achitat o suma nesemnificativa, nu stiu sa va zic despre ce suma e vorba ca nici el nu mai stie), contabila de atunci nu a inregistrat masina ca imobilizare, nu a inregistrat-o nicaieri de fapt......, eu am sesizat lucrul acesta si am pus intrebari....administratorii nici nu stiau ca masina nu e inregistrata in contabilitate deloc si imi cer acum un total al cheltuielilor inregistrate de-a lungul timpului pentru masina respectiva.......ce pot sa fac in acest caz?

m-am gandit la varianta incheierii unui act aditional la contract prin care sa fie precizata, totusi o valoare a imobilizarii, e bine? sau am alte solutii mai bune?

multumesc!

Scrie răspuns