mijloc fix sau obiecte inventar

Mesaj
Autor
ilicio895
Mesaje: 190
Membru din: Mie Mar 15, 2006 12:00 am
Localitate: Resita
Contact:

#16 Mesaj de ilicio895 »

La neplatitorii de TVA se ia in considerare la inregistrare in contabilitate valoarea bunurilor inclusiv TVA=ul.
Acesta nesuportand un regim special ca si in cazul contribuabililor inregistrati in scopuri de TVA.
Corecteaza-ma daca gresesc, dar nu cumva linia dintre normalitate si nebunie devine tot mai subtire?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#17 Mesaj de paturcai »

Bună seara.
Zici că e serialul "Tineri si nelinistiti" episodul Ţ.
Gândesc că este bine să rugăm pe cineva să aducă definiţia PREŢULUI CU AMĂNUNTUL poate ni se mai ridică ceaţa de pe ochi.....O fi bine, o fi rău?
Aveam o îndoială de 1 % dar s-a risipit şi asta. Sunt ferm convins că preţul de achiziţie aşa cum a fost el definit nu include şi TVA, pentru că TVA-ul face parte din preţul cu amănuntul.
În cazul în care zici preţ de achiziţie zici FĂRĂ TVA dar cu celelalte taxe incluse, iar când zici CU AMĂNUNTUL este clar că preţul mai include şi TVA.
Mă simt mai curată şi mai uscată.....
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

statescuv
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#18 Mesaj de statescuv »

[quote="paturcai"]Si cum il convingi pe cel cu capul patrat de la control ca tu ai dreptate?
ApetreM sincer de cate ori nu au fost rastalmacite cele scrise in actele contabile?
Au adaugat ei la Constitutie si noi ne concentram in fond pe o problema aproape ridicola.
Vine unul de la controlul de fond si vede ca ai bagat TVA-ul in mijlocul fix si ai amortizat mai mult si incepe targuiala si pana la urma...tot ei au dreptate.


Pot sa zica domnii de la control ce vor, dar la neplatitorii de TVA in valoarea de achizitie intra si tva-ul calculat pe factura. In nici un caz nu cred ca trebuie lucrat cu 635, nu are nici o legatura. Uneori la control daca sustin ceva ar trebui sa mai dovedeasca si ei..

Succese

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#19 Mesaj de paturcai »

statescuv scrie:Pot sa zica domnii de la control ce vor, dar la neplatitorii de TVA in valoarea de achizitie intra si tva-ul calculat pe factura. In nici un caz nu cred ca trebuie lucrat cu 635, nu are nici o legatura. Uneori la control daca sustin ceva ar trebui sa mai dovedeasca si ei..

Succese
Ceea ce se pare ca nu se intelege: Pretul de achizitie asa cum este el definit nu include TVA. Mai mult in situatia in care incluzi TVA acel pret se numeste PRET DE AMANUNT. Ori legea spune clar: pret de achizitie. Pretul de achizitie nu inlude TVA nici daca firma este neplatitor de TVA.
Desi s-a mai discutat uite un caz spre reflexie:
Luna Septembrie Anul N firma cumpara in leasing o masina. Conditii:
val masina = 10.000 EUR
tva= 1.900 EUR
dobanda= 1.800 EUR
Total contract 13.700 EUR curs 4 lei.
Perioada de contract 3 ani
In luna Ianuarie N+1, firma devine platitor de TVA.
Explica-mi cum faci inregistrarile contabile in ambele cazuri....daca o tinem asa cu de-a sila.
Deci:
1 care este valoarea mijlocului fix achizitionat in septembrie N?
2 care este valoarea mijlocului fix din ianuarie N+1

Sunt un om rabdator si pot sa astept.
Asteptatorul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#20 Mesaj de apetrem »

paturcai scrie:1 care este valoarea mijlocului fix achizitionat in septembrie N?
11.900 euro
paturcai scrie:2 care este valoarea mijlocului fix din ianuarie N+1
10.000 euro.
Tva-ul devine deductibil in urma aplicarii art. 152 din CF si pct. 61 alin. (4) lit b din Norme.
Este similar cu orice alta situatie in care un bun achizitionat
inainte de trecere la tva se mai afla inca pe stoc.
(marfa, material, ob.inv, etc)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#21 Mesaj de paturcai »

Asta nu schimba cu nimic definitia pretului de achizitie fie ca esti sau nu platitor de TVA.
Si nici a pretului de amanunt.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#22 Mesaj de tomac »

Apetrem are perfecta dreptate. Daca e sa o luam asa atunci si la marfa achizitionata de un neplatitor de TVA, TVA facturat de furnizor nu s-ar include in pretul de achizitie al acesteia? Pretul de achizitie contine si taxele nerecuperabile. In momentul in care devin platitor de TVA, acestea sunt recuperabile devenind astfel deductibile.
Hai sa nu mai continuam aceasta discutie pentru ca discutam degeaba in contradictoriu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
velescuo779
Mesaje: 44
Membru din: Lun Feb 06, 2006 12:00 am
Localitate: resita
Contact:

#23 Mesaj de velescuo779 »

cred ca distinsul domn paturcai vrea sa puna bazele unei noi contabilitati....uufffff...maiiiii...maiii :lol:

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#24 Mesaj de paturcai »

Cu siguranta ca din .... exotism.
Sincer ma cam plictisesc cateodata.... :lol:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#25 Mesaj de paturcai »

Apropos de o firma neplatitoare de TVA care cumpara un autoturism de la o firma platitoare de TVA:
În ceea ce priveşte introducerea valorii TVA în valoarea mijlocului fix, vă reamintim că regula generală de evaluare a imobilizărilor corporale la data intrării în patrimoniu, este, după caz:
- la costul de achiziţie, pentru bunurile procurate cu titlu oneros,
- costul de producţie, pentru bunurile produse în entitate,
- valoarea de aport , pentru bunurile reprezentând aport la capitalul social,
- valoarea justă, pentru bunurile obţinute cu titlu gratuit.
Totodată, este de reţinut faptul că, „în costul de achiziţie este cuprins preţul de cumpărare, taxele de import şi alte taxe, cu excepţia acelora pe care persoana juridică le poate recupera de la autorităţile fiscale, cheltuielile de transport, manipulare şi alte cheltuieli care pot fi direct atribuibile achiziţiei bunului respectiv”.
Rezultă că, potrivit dispoziţiilor pct. 54 din Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1752/2005, în valoarea bunului nu este cuprinsă TVA. Acest lucru poate fi confirmat şi prin descrierea funcţiei contului 213”Instalaţii tehnice, mijloace de transport, animale şi plantaţii”.
Faptul că în valoarea autoturismului aţi înregistrat şi valoarea tva poate fi corectat atât contabil cât şi fiscal.
Una calda una rece/dar ... ne trece.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#26 Mesaj de tomac »

Un neplatitor de TVA nu poate recupera TVA de la autoritatile fiscale.
Un neplatitor de TVA nu foloseste conturile de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popescua85
Mesaje: 38
Membru din: Joi Mar 15, 2007 12:00 am

casare ob inventar

#27 Mesaj de popescua85 »

In momentul casarii unui ob de inventar, valoarea aferenta duratei de utilizare neconsumate si neimputate cuiva, trebuie trecuta la cheltuieli nedeductibile si tva-ul aferent la fel? Si daca da, unde gasesc durata de utilizare normata a obiectului, ca sa pot stabili valoarea ramasa neutilizata? Multumesc?
Deasemenea, as dori, daca se poate, o referinta legislativa si pentru afirmatia ca un activ sub 18oo ron poate fi inregistrat ca mijloc fix de natura ob de inventar. Stiu ca se poate din practica, dar nu stiu de ce, pt ca in codul fiscal definitia mijlocului fix cere cumulativ cele 2 conditii: peste un an si val mai mare decat limita stabilita prin lege. Multumesc mult!

ciobanul
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 26, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#28 Mesaj de ciobanul »

Valoarea minima de intrare a mijloacelor fixe a fost stabilita, incepand cu luna februarie 2007 la suma de 1.800 lei, prin Hotararea Guvernului nr. 105/2007 privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 103 din 12 februarie 2007.

Pentru mijloacele fixe care au valoare mai mica de 1.800 lei, se poate opta pentru recuperarea valorii ramase prin includerea acesteia in cheltuieli de exploatare in luna februarie 2007, respectiv la data intrarii in vigoare a acestei hotarari, sau se poate continua regimul de amortizare stabilit la punerea in functiune a acestora.
(contabilul.ro 19.04.2008)
cat despre acel catalog...pur si simplu "gugaliti" CATALOG MIJLOACE FIXE,
si...REZULTATE NEBANUITE! (ca sa parafrazez) :)
Orice solutie ...genereaza noi probleme.!!!

popescua85
Mesaje: 38
Membru din: Joi Mar 15, 2007 12:00 am

#29 Mesaj de popescua85 »

Chiar daca este sub 1800 lei poate fi asimilat unui activ (mijloc fix) de natura obiectelor de inventar.
Ca regula obiectele de inventar au pana in 12 luni (inclusiv) termenul de garantie.
Admitem ca s-a cumparat un copiator la o suma de 1700 lei fata TVA. Termenul lui de garantie este de 36 luni si totusi este sub 1800.
Am convingerea ca - cu siguranta - un coleg de pe forum va posta si o bucatica de legislatie care sa dovedeasca cele spuse de mine.

Am sa mai trec pe aici ca sa ne imprietenim.[/quote]

Buna ziua partucai
Biroul metodologie din compania mea, a stabilit intr-o anexa cateva zeci de bunuri (!!!) care sa fie inregistrate la mijloace fixe in momentul achizitionarii, chiar daca costa sub 1800ron??? Si iata, observ si la tine parerea asta. Am cautat de mult timp o baza legala, n-am gasit, fi bun te rog si treci pe aici, daca tot ai spus.
Codul fiscal cere 2 conditii cumulative: val>limita si durata>1an... Si nu vorbim aici de cele deja existente, care trec in categoria " mijoace fixe de nat ob de inventar" atunci cand se modifica limita si ele n-o mai indeplinesc. Vorbesc de bunuri noi.
Nici regula cu 12 luni pt obiecte, eu nu am gasit-o nicaieri. Din contra: obiect de inventar este acel bun care are o val mai mica decat limita pt mijl fix indiferent de durata, sau, o durata mai mica de un an indiferent de valoare... .
Despre garantie...nu am gasit nimic. Ai tu ceva reglementari?
Dar poate sti un raspuns la intrebarea despre deductibilitatea valorii ramase si a tva aferenta, in cazul casarii unui ob de inventar sau echipament, inainte de termen. Intrebarea am adresat-o pe larg, mai sus.
Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#30 Mesaj de paturcai »

Buna ziua A85,
Asa cum CiobanuL arata mai sus - si am verificat - iata ce mai gasesc si eu, interpretat:
Sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte care se utilizeaza ca atare si indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
- sunt detinute de o persoana juridica, fizica sau asociatie fara personalitate juridica care desfasoara activitati in scopul realizarii de venituri, pentru a fi utilizate in productia proprie de bunuri sau prestarea de servicii, pentru a fi inchiriate tertilor sau pentru a fi folosite in scopuri administrative,
- are o valoare de intrare mai mare decat limita stabilita prin hotarare a Guvernului
- are o durata normala de functionare mai mare de un an.

Si acum interpretarea mea:
Logic, daca un mijloc fix nu este cuprins in catalogul de mijloace fixe aprobat - asa cum scria CiobanuL - inseamna ca nu e mijloc fix recunoscut ca atare.
Pentru a sti termenul de amortizare ma "agat" de un certificat de garantie singura dovada in cazul in care respectivul activ nu este trecut in Catalogul mijloacelor fixe recunoscute ca atare.
Daca nu exista acolo si nici nu poate fi identificat ca atare il voi considera mijloc fix de natura obiectelor de inventar.
In catalogul mijloacelor fixe sunt trecute si duratele de amortizare, pe cale de consecinta niciun mijloc fix nu are termenul de garantie sub un an.

M-am tinut de cuvant si am mai trecut pe aici.
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns