AJUTOR STORNO!

Mesaj
Autor
medeletm684
Mesaje: 33
Membru din: Mie Ian 06, 2016 12:10 pm

AJUTOR STORNO!

#1 Mesaj de medeletm684 »

Buna ziua,
As dori sa ma ajutai in urmatorul aspect>
- in anul 2017 mi-a fost emisa o factura de xxxx (chirie stalpi) in valoare de 30.000 lei, factura ce a fost si achitata integral
- in anul 2018 mi s-a emis o factura storno de la xxxx (restituire contravaloare chirie stalpi pe 9 luni) in valoare de -23150 lei.
-mentionez urmatoarele> ca la inregistrarea facturii initiale a fost pusa bifa TVA (eu fiind platitor TVA la incasare).
As dori sa imi spuneti cum pot inregistra factura storno si mai ales daca la inregistrarea ei mai folosesc bifa TVA (banii returnati fiind virati in contul de banca).
Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: AJUTOR STORNO!

#2 Mesaj de balazse »

Scoti bifa de la "TVAi" (o data ce nu poti asocia cu o factura initiala), dupa care tot din intrari inregistrezi plata (incasare) selectand la "cont plata" contul 5121.xx.

medeletm684
Mesaje: 33
Membru din: Mie Ian 06, 2016 12:10 pm

Re: AJUTOR STORNO!

#3 Mesaj de medeletm684 »

Multumesc frumos!

eu am inregistrat factura normal in intrari cu bifa TVA cu sumele pe minus asa cum a fost emisa. La plata pe am regasit-o cu minus , am bifat si mi-a dus plata cu cu minus la sectiunea plati. eu am gandit ca trebuie sa las bifa pentru ca factura de storno are pozitie TVA. Am facut bine? Mulumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: AJUTOR STORNO!

#4 Mesaj de balazse »

Nu prea cred ca o factura cu bifa la "TVAi" si cu valoare minus ai reusit sa il validezi fara sa fi asociat cu alta factura/alte facturi utilizand butonul "reglare stornare>>".

medeletm684
Mesaje: 33
Membru din: Mie Ian 06, 2016 12:10 pm

Re: AJUTOR STORNO!

#5 Mesaj de medeletm684 »

scuze , este fara bifa

Scrie răspuns