emitere factura externa

Mesaj
Autor
bozdoga142
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 16, 2012 5:18 pm

emitere factura externa

#1 Mesaj de bozdoga142 »

Buna seara.
Am nevoie de sprijin in urmatoarea situatie:
Firma noastra este platitoare de TVA trimestrial si a facut o prestare de serviciu (evaluare imobile- casa si teren-situate in Romania).
Factura trebuie emisa catre o firma din Polonia al carei cod de tva este invalid (am verificat în VIES). Ca urmare, daca nu este impozabila firma din Polonia, prestatorul (firma noastra) trebuie sa emita factura cu TVA de 19% . Serviciul prestat se incadreaza insa si la exceptie cf. art. 278, alin. (4), lit.a din Codul fiscal care precizeaza ca pentru aceste servicii (evaluare imobile) locul prestarii este considerat a fi locul unde sunt situate bunurile (deci in Romania).
Este prima factura emisa catre un client extern. Este corect daca factura o emitem in limba romana, in lei ( ca si pentru un client din Romania), avand ca numar – numarul ultimei facturi interne emise +1?
In acest caz, factura o vom inregistra in SAGA la IESIRI-VALUTA tip E, VALUTA RON, CURS 1, cu TVA 19%? Initial am introdus factura la la IESIRI-VALUTA tip FACTURA, dar cand am generat D394 m-a atentionat programul ca firma din Polonia nu are cod valid de TVA.
In decont D300 apare suma la Livrari de bunuri si prestari de servicii in interiorul tarii si exporturi - cu cota 19 -rd. 9.
Declaratie 390 sau vre-o alta declaratie la ANAF banuiesc ca nu mai trebuie depuse.

Este corect cum am pus eu problema?
Astept parerile dumneavoastra.

Va multumesc.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: emitere factura externa

#2 Mesaj de tobosv790 »

?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: emitere factura externa

#3 Mesaj de tomac »

O înregistrați ca factură normală. Nu pe tip E.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gherghescur
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 05, 2016 10:49 am

Re: emitere factura externa

#4 Mesaj de gherghescur »

Buna seara. Va rog sa ma ajutati si pe mine, daca se poate . Am emis factura externa in SEK, clientul a platit mai mult decat era pe factura, societatile nu au mai colaborat o perioada, iar cand s-a emis din nou factura catre societatea externa, aceasta s-a emis in EUR. Cum as putea compensa suma achitata in plus in SEK cu factura emisa in EUR? Nu ii dau de cap nicicum. Sper ca am explicat corect. Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: emitere factura externa

#5 Mesaj de pomparaus »

Converteste SEK (incasati in plus) in EURO la data emiterii facturii in euro neancasate si faci incasarea.

Scrie răspuns