ONG - contabilitate

Mesaj
Autor
marossya347
Mesaje: 23
Membru din: Vin Noi 09, 2007 12:00 am

ONG - contabilitate

#1 Mesaj de marossya347 »

Spuneti-mi, va rog daca stiti, se poate tine evidenta contabila pentru organizatii non profit cu acest program SAGA? Nu reusesc sa descopar planul de conturi pentru ONG-uri, respectiv pot alege la configurare societati doar intre microintreprindere si soc. platitoare de imp. profit.

vargab116
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 05, 2006 12:00 am
Localitate: Carei-Satu Mare

#2 Mesaj de vargab116 »

Da se poate ţine evidenţa contabila pentru ONG-uri.In funcţie de obiectul de activitate se stabilesc conturile care vor fi utilizate.Multe conturi sunt asemănătoare conturilor societăţilor comerciale.Dacă ONG-ul desfăşoară activităţi economice vei calcula impozit pe profit 16% ca la sc.Dacă ONG-ul desfăşăară activităţi fără scop lucrativ nu se calculează profit,se utilizează noţiunile de excedent/deficit in loc de contul 121 se utilizează contul 1201 sunt conturile de sponsorizari si donaţii 733.Sub nici o formă nu poţi opta pentru microintreprindere.

marossya347
Mesaje: 23
Membru din: Vin Noi 09, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de marossya347 »

Multumesc frumos. Deci, daca am inteles bine, creez eu conturile care nu sunt in planul de conturi .

mocanui
Mesaje: 41
Membru din: Vin Apr 27, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de mocanui »

Da creezi conturile de care ai nevoie.
Vezi ca a aparut OG 1969/09.11.2007 -" Reglementari contabile " pentru ONG-uri, si acolo ai planul de conturi ce se utilizeaza incepind cu 01.01.2008 !!!!!!
Exemplu: NU mai exista 120.... in locul lui este 121 :D

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

#5 Mesaj de csedoa »

O societete academica -asociatie non profit (ONG), in anul 2007 a avut un contract de servicii cu un muzeu pentru traducere in limba enlgeza. Cum contabilizez? Daca o trec pe venituri din activitati comerciale trebuie sa plateasca impozit... ( abia azi a adus actele).
O sugestie?
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

Scrie răspuns