Rog ajutor inregistrare productie

Mesaj
Autor

petrescue871
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 18, 2021 11:41 am

Re: Rog ajutor inregistrare productie

#17 Mesaj de petrescue871 »

Pentru dl.Tomac, daca imi poți exemplifica te rog partea cu costul efectiv de producție, teoretic inteleg, dar practica mă omoară. De exemplu la un restaurant, pentru a stabili costul efectiv de producție: materie prima+alte cheltuieli directe (iau numai exemplul cu salariile) calculez cheltuielile cu salariile celor care lucrează la bucătărie, fac nota prin articole contabile, apoi am statul de plata total (cei care lucrează în bucatarie+restul) apoi nu mi se dublează notele aferente cheltuielilor cu salariile? Nu știu dacă mă fac înțeleasă. Caut o metoda de lucru ușoară, lucrez la o firma de conta de curând și acolo unde lucrez ei fac prețul de producție egal cu bonul de consum și ies mai multe prețuri cu 4 zecimale, iar la vanzare după ce se consumă la un preț se face un preț mediu și stai sa calculezi de îți vine.... Eu am venit cu ideea sa punem un preț standard, de exemplu ciorba produsă 5 lei (in loc de 10 ciorba 2.1437 lei; 28 ciorbe cu 2.4752 etc), o vinde cu 8 lei, numai ca doamna expert contabil alte note nu mai face, noi angajatele nu avem acces la articole contabile. Cum ar trebui făcut sa fie bine?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Rog ajutor inregistrare productie

#18 Mesaj de tomac »

Puneți în rețetă, pe nedefinit, costurile legate de producție - cum ar fi manoperă, alte costuri. La manoperă e simplu, calculați în salariu brut/oră raportat la timpul de pregătire a porțiilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns