Redirecționare 3,5% din impozit

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Redirecționare 3,5% din impozit

#1 Mesaj de prunam »

Bună ziua ! Știți cumva daca se poate depune declarația 230 pentru redirecționarea a 3,5% din impozitul pe venit către o Asociația Sportivă (se regăsește în registrul unităților de cult) și dacă 3,5% se aplica și la impozitul pe dividende sau doar la cel pe venituri ? Mulțumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Redirecționare 3,5% din impozit

#2 Mesaj de balazse »

230 Cerere privind destinaţia sumei reprezentând până la 3,5% din impozitul anual datorat (OPANAF 15/2021) scrie: Formularul se completează și se depune de către persoanele fizice care realizează următoarele venituri din România:
- venituri din salarii și asimilate salariilor;
- venituri din pensii;
- venituri din activități independente/ activități agricole, impuse pe bază de normă de venit;
- venituri din activități independente realizate în baza contractelor de activitate sportivă, pentru care impozitul se reține la sursă;
- venituri din drepturi de proprietate intelectuală, altele decât cele pentru care venitul net se determină în sistem real;
- venituri din cedarea folosinței bunurilor, pentru care venitul net se determină pe baza cotelor forfetare de cheltuieli sau pe baza normelor de venit.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Redirecționare 3,5% din impozit

#3 Mesaj de prunam »

Mulțumesc @balazse. Dar, în ghidul ANAF zice că :

"Contribuabilii pot dispune asupra destinației unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul stabilit pentru susținerea entităților nonprofit care se înființează și funcționează în condițiile legii și a unităților de cult, precum și pentru acordarea de burse private, prin completarea și depunerea următoarelor formulare:
- formularul 230 "Cerere privind destinația sumei reprezentând până la 3,5% din impozitul anual datorat"
- formularul 212 “Declarație unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice”

.. și apoi :

"Pentru următoarele venituri contribuabilii pot completa formularul 212 în vederea exercitării opțiunii de a dispune asupra destinației unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul pe venit pentru susținerea entităților nonprofit și a unităților de cult, precum și pentru acordarea de burse private:
- venituri din activități independente pentru care venitul net se determină în sistem real;
- venituri din drepturi de proprietate intelectuală pentru care venitul net se determină în sistem real;
- venituri din cedarea folosinței bunurilor pentru care venitul net se determină în sistem real;
- din activități agricole, silvicultură și piscicultură, determinate în sistem real;
- câștiguri din investiții, menționate la art. 119 alin. (1) din Codul fiscal.
Pentru veniturile mai sus menționate, contribuabilii au obligația completării și depunerii formularului 212 în vederea declarării lor și a stabilirii impozitului pe venitul/câștigul net anual impozabil.
Contribuabilii care obțin venituri din străinătate de aceeași natură cu cele obținute din România pentru care există dreptul de a dispune asupra destinației sumei reprezentând până la 3,5% din impozitul pe venit datorat, prevăzute la art. 1231 alin. (1) din Codul fiscal, pot dispune și asupra destinației sumei reprezentând până la 3,5% din impozitul pe venitul realizat în străinătate, datorat în România, după deducerea creditului fiscal, prin completarea și depunerea formularului 212."

La castigurile din investiții mă gândesc că intră și veniturile din dividende și castigurile de la bursa (profitul din vânzarea unor acțiuni deținute la Banca Transilvania sau profitul obținut din străinătate - investiții în cryptomonede).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Redirecționare 3,5% din impozit

#4 Mesaj de balazse »


prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Redirecționare 3,5% din impozit

#5 Mesaj de prunam »

.. pai si ce am citit eu aici (de unde am citat mai sus) https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/A ... re_imp.pdf (pag. 8 ) nu este bine ? Sau interpretez eu gresit ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Redirecționare 3,5% din impozit

#6 Mesaj de balazse »

Poate ar trebui intrebat pe cei de la ANAF de ce apare altceva in ghid decat in actul normativ.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Redirecționare 3,5% din impozit

#7 Mesaj de tomac »

Nu se aplică la impozitul pe dividende.
Nu există în codul fiscal această posibilitate pentru impozitul pe venit din dividende.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Redirecționare 3,5% din impozit

#8 Mesaj de prunam »

Multumesc @tomac ! Dar pentru impozitul pentru impozitul pentru veniturile din cryptomonede si castigul din actiuni se aplica ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Redirecționare 3,5% din impozit

#9 Mesaj de tomac »

Să vedem ce zice codul fiscal la art. 123^1
(1) Contribuabilii pot dispune asupra destinației unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul stabilit potrivit art. 681 alin. (7), art. 72 alin. (8), art. 78 alin. (6), art. 82 alin. (6), art. 101 alin. (12), art. 123 alin. (3) și (4) pentru susținerea entităților nonprofit care se înființează și funcționează în condițiile legii și a unităților de cult, precum și pentru acordarea de burse private, conform legii.
Dacă regăsești aici veniturile din dividende, câștiguri din acțiuni și crypto, atunci poți deduce.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns