transport intracomunitar

Mesaj
Autor
mursani
Mesaje: 207
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

transport intracomunitar

#1 Mesaj de mursani »

buna ziua-daca am o firma care este inregistrata in Romania dar nu e platitoare de TVA,a solicitat cod special de TVA deoarece desfasoara activitatea de transport marfuri in UE ,obtine codul special de TVA intrebarea este ce fel de declartii se depun in luna in care are loc prestarea de serviciu -numai declaratie 390 pe cod special de TVA sau mai trebuie si altceva multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transport intracomunitar

#2 Mesaj de balazse »

Daca presteaza doar servicii intracomunitare, atunci D.390.

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: transport intracomunitar

#3 Mesaj de baldaul »

Buna ziua , m-ati ajutat cu un raspuns frecvent si de aceea va mai adresez o intrebare. Am achizitii bunuri si servicii din comunitate.
Data facturarii bunurilor nu corespunde cu data livrarii. Am inteles stiu ce sa fac , in saga la data receptie pun un curs iar la data facturii pun cursul din data facturii. Saga genereaza corect d 390 la data facturii. Jurnal cumparari ok .
Problema imi apare cand asociez cu bunul primit, factura de transport servcicii. In sensul ca la data receptie transport , saga imi pune automat cursul din data receptiei marfii , data facturii de transport fiind diferita si cursul diferit. Pun cu mana cursul facturii de transport la data facturarii. Astfel in d 390 , pentru factura de transport se duce baza calculata la data receptiei, iar in jurnal cumparari de duce baza calcul cu valuta din data receptiei. Rezultatul este ca baza din jurnalul de cumparari doar pentru factura de transport nu corespunde cu baza din d 390.
Acestea doua eu cred ca trebuie sa corespunda. Ce parere aveti?
Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: transport intracomunitar

#4 Mesaj de septimiuv »

Cum poți avea recepția azi și factura de transport mâine? Recepționezi marfa fără să știi cât transport incluzi în ea?

Scrie răspuns