Vanzare autoturism amortizat partial.

Mesaj
Autor
dumiter
Mesaje: 203
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Vanzare autoturism amortizat partial.

#1 Mesaj de dumiter »

Salutare, o sc platitoare de tva vinde un autoturism amortizat partial, la un pret de vanzare sub valoarea ramasa neamortizata.
În situatia aceasta va trebui sa faca ajustare de tva, sau va plati tva doar la valoarea de vanzare?
Mulțumesc.

ionpaturca
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Vanzare autoturism amortizat partial.

#2 Mesaj de ionpaturca »

Aveti aici interpretarea legala:
https://infotva.manager.ro/articole/studii-de-caz/vanzare-autoturism-incomplet-amortizat-tratamentul-fiscal-al-cheltuielilor-si-al-tva-21311.html

Conform art. 28 alin. (17) din Codul fiscal, pentru mijloacele fixe amortizabile, deducerile de amortizare se determina fara a lua in calcul amortizarea contabila.
Castigurile sau pierderile rezultate din vanzarea ori din scoaterea din functiune a acestor mijloace fixe se calculeaza pe baza valorii fiscale a acestora, diminuata cu amortizarea fiscala, cu exceptia celor prevazute la alin. (14). Deci, in urma vanzarii, rezultatul fiscal poate fi profit sau pierdere.
Conform punctului 27 din Norme, in aplicarea prevederilor art. 28 alin. (14) din Codul fiscal, la momentul scaderii din gestiune a mijloacelor de transport din categoria M1, valoarea ramasa neamortizata este deductibila in limita a 1.500 lei inmultita cu numarul de luni ramase de amortizat din durata normala de functionare stabilita de contribuabil potrivit Catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe.
In anumite situatii, este avantajos din punct de vedere economic sa se vanda un mijloc fix, chiar si la o valoare mai mica decat valoarea neamortizata. Vanzarea activelor este activitate economica, iar cheltuielile ocazionate sunt deductibile fiscal, conform art. 25 alin. (1) din Codul fiscal.
In concluzie, sunt deductibile cheltuielile cu scoaterea din evidenta a mijloacelor fixe vandute pentru partea ramasa neamortizata, chiar daca venitul obtinut din vanzare este mai mic. Numai in cazul in care valoarea amortizarii lunare este mai mare de 1.500 lei, cheltuiala cu valoarea ramasa neamortizata este deductibila in limita a 1.500 lei inmultita cu numarul de luni ramase de amortizat din durata normala de functionare stabilita de contribuabil potrivit Catalogului
Trebuie sa aveti in vedere ca, in cazul vanzarii mijlocului fix catre un afiliat, tranzactia se va realiza la valoarea de piata. Conditiile in care doua societati sunt afiliate se regasesc la art. 7 punctul 26 lit. c) si d) din Codul fiscal.
Potrivit art. 297 alin. (4) din Codul fiscal, orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare autoturism amortizat partial.

#3 Mesaj de tomac »

Nu se face nicio ajustare dacă se vinde și se colectează TVA. Chiar dacă se vinde sub valoarea rămasă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

imrei
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iun 14, 2013 5:39 pm

Re: Vanzare autoturism amortizat partial.

#4 Mesaj de imrei »

Buna ziua,
Eu am urmatoarea problema : un mijloc de transport inregistrat in contabilitate (2133) si in ecranul de Imobilizari la valoarea de 49408 lei , amortizat partial, este vandut.
La inregistrarea facturii de vanzare se genereaza corect nota contabila 4111…=7583 49401 lei si respectiv 4111…=4427 9386.19 lei, 10000 euro+tva.
In ecranul de Imobilizari trec la Modernizari/Reevaluari…’’Vanzare’’, se genereaza corect 2813=2133 9263.97 lei si respective 6583=40144.03 lei, total 49408 lei, adica valoarea de intrare.
Problema apare cand la inchidere luna , respectiv ‘’Inregistrare operatii contabile aferente stocurilor’’ se genereaza nota contabila 6583=2133 49408, adica se descarca inca odata a doua oara din contul 2133.
Spuneti-mi va rog unde gresesc ?
Va multumesc frumos

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Vanzare autoturism amortizat partial.

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Completati cu Nedefinit ( in loc de Mijl.de transport) in ecranul Ïesiri"- tabelul aferent detaliilor, coloana"Tip".
Refaceti inchiderea conturilor.

imrei
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iun 14, 2013 5:39 pm

Re: Vanzare autoturism amortizat partial.

#6 Mesaj de imrei »

Multumesc frumos gheorghei642

Scrie răspuns