Dif CAS, CASS la angajati cu part-time functie de baza

Mesaj
Autor
calmacv
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 18, 2021 10:26 am

Dif CAS, CASS la angajati cu part-time functie de baza

#1 Mesaj de calmacv »

Buna ziua tuturor,

Am si eu o situatie, stiu ca s-a tot pus problema aceasta, dar voiam sa ma lamuresc. Eu am un angajat la 6h/zi, cu functia de baza la firma la care lucrez, dar care are salariu peste minimul pe economie la 6h/zi(fractie mai mare de minumul pe economie la 6h). Cu toate acestea programul, cu tot cu suma Bruta realizata dupa adaugarea tichetelor de masa, intrucat angajatului nu ii reiese un Brut de 3300 lei > ii reiese estimativ 3150 lei, imi calculeaza dif CAS si CASS.

Ce as putea sa fac pentru ca a inceput sa imi genereze probleme la depunerea D112?

Daca bifez Baza de contributii egala cu salariu desigur ca nu voi avea aceasta problema, doar ca aceasta metoda nu este corecta intrucat el nu este angajat decat la firma noastra.

Si totusi legea mentioneaza ca diferenta de contributii nu se plateste daca angajatul este la minim pe economie. El la 6h/zi avand o suma mai mare de minimul pe economie la 6h/zi.

Ce pot sa fac?

Multumesc frumos pentru ajutor!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dif CAS, CASS la angajati cu part-time functie de baza

#2 Mesaj de tomac »

Raportarea se face la minim pe economie la o normă întreagă.
Dacă venitul brut din salarii este de cel puțin 3300 lei (fără tichete), nu vor apărea acele diferențe. Altfel e corect ce face programul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns