Cod NC8 eFactura in Saga pentru articole de servicii

Mesaj
Autor
cosmopolis55
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 20, 2016 5:10 pm

Cod NC8 eFactura in Saga pentru articole de servicii

#1 Mesaj de cosmopolis55 »

Buna ziua.

In nomenclatorul de articole din Saga, ce cod NC8 trecem pentru servicii (chirii 706, prestari servicii 704, etc)? Toate articolele din nomenclatorul vamal sunt bunuri fizice si, aditional, vad ca avem codul "1111 Constructii noi", atat.

Ma refer la toate facturile B2B ce trebuie trimise in efactura incepand cu 01.01.2024.

Multumesc.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Cod NC8 eFactura in Saga pentru articole de servicii

#2 Mesaj de chirigiui509 »

Nomenclatura combinată este un sistem de codificare cu opt cifre utilizat de Uniunea Europeană pentru a identifica mărfurile, tarifele vamale comune UE și pentru statistici.
Fiind dezvoltat pe 21 de secțiuni, nomenclatorul conține 97422 de coduri NC la nivel de 8 cifre iar modificarea din 2022 a adus 592 de coduri noi și a eliminat 350 (față de versiunea 2021).
Este de așteptat o versiune nouă pentru 2024 dar personal n-am găsit nimic referitor la asta.
O formă valabilă în 2023 este disponibilă și aici https://bit.ly/3vrOUfO
Alte informații utile de asemenea puteți găsi aici https://bit.ly/4aKzSSd

Referitor la întrebarea dumneavoastră, puteți utiliza codul CPV 70130000-1 = Servicii de închiriere de bunuri imobiliare proprii sau ceva specific serviciului pe care-l prestați.
În plus (pentru moment cel puțin) validatorul ANAF nu rejectează transmiterile fără cod NC sau CPV.

Succes!

cosmopolis55
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 20, 2016 5:10 pm

Re: Cod NC8 eFactura in Saga pentru articole de servicii

#3 Mesaj de cosmopolis55 »

Buna ziua.

"Codurile CPV se completează obligatoriu pentru toate bunurile și serviciile facturate în relația B2G."

Recomandati atunci sa nu trec nimic la NC8 dar sa trec un cod la CPV, chiar daca nu am obligativitate pentru CPV?

Multumesc.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Cod NC8 eFactura in Saga pentru articole de servicii

#4 Mesaj de chirigiui509 »

Sunteți sigur(ă) de veridicitatea afirmației? Este ea o obligație imperativă sau o recomandare?
Distincția între obligația de-a face și recomandarea privind modul de înregistrare va face diferența și vă va oferi răspunsul căutat.
Dacă găsiți documentul din care izvorăște obligația (posibil să-mi fi scăpat mie) reevaluăm situația și contextul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cod NC8 eFactura in Saga pentru articole de servicii

#5 Mesaj de tomac »

@stroescuv - codurile CPV sunt exclusiv pentru achiziții publice unde se emit facturi de la firme către instituții.
NC nu există pentru servicii!!!
Emiterea unei facturi fără cod NC ori fără cod CPV este foarte posibilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns